Jest to archiwalna wersja strony. Aktualna strona znajduje się pod tym adresem.

Urząd Miejski w Dębicy - Logo

Sport

mosir strona

Piękną kartę historii miasta tworzy dębicki sport, jego zawodnicy oraz trenerzy.Wielka w tym zasługa dwóch największych klubów dębickich, liczącej ponad 100 lat „Wisłoki” Dębica oraz młodszego „Igloopolu” Dębica, który liczy ponad 30 lat.

mosir strona mosir strona mosir strona mosir strona mosir strona mosir strona mosir strona mosir strona mosir strona mosir strona

Przez wiele lat Dębica była stolicą polskich zapasów a klub Wisłoka przez lata rozsławiał imię miasta. W latach 70. i na początku lat 80. zapaśnicy tego klubu nie mieli sobie równych w całej Polsce i nie tylko. Zawodnicy Wisłoki zdobyli na Olimpiadach, Mistrzostwach Świata i Europy łącznie 41 medali. Rekordzistą w tym względzie był znakomity zapaśnik stylu klasycznego Kazimierz Lipień, polski zapaśnik wszechczasów. W swojej bogatej karierze zdobył aż 14 medali w w/w imprezach, a jako pierwszy Polak wywalczył w zapasach olimpijskie złoto, w 1976 roku w Montrealu. Tylko nieco mniej utytułowanym zawodnikiem jest jego brat Józef Lipień, zdobywca srebrnego medalu olimpijskiego oraz złotych, srebrnych i brązowych medali Mistrzostw Świata i Europy. Znakomitymi zapaśnikami klubu byli także Jan Michalik, Ryszard Świerad oraz Andrzej Skrzydlewski, zdobywcy wielu medali na zawodach mistrzowskich najwyższej rangi. Nie sposób nie docenić w tym miejscu założyciela sekcji zapaśniczej klubu Wisłoka Ludwika Budzyńskiego oraz wybitnych trenerów sekcji zapasów z okresu jej świetności: Tadeusza Popiołka i Czesława Korzenia.

Józef Lipień odbiera nagrodę

         

Drugim klubem, którego sportowcy także rozsławiali imię miasta był „Igloopol” Dębica. Klub został założony w 1978 roku i działał w strukturach Kombinatu Rolno-Spożywczego a później Spółki Akcyjnej „Igloopol”. Założyciel klubu Edward Brzostowski, prezes ówczesnego Kombinatu, zostaje w 1983 roku wybrany prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej. W 1990 roku klub piłkarski Igloopol wywalczył historyczny awans do I ligi.
          Z tego zespołu wielu piłkarzy zasiliło szeregi reprezentacji kraju, jak Leszek Pisz, Aleksander Kłak, Jacek Zieliński, Sławomir Majak, Jerzy Podbrożny, Tomasz Cebula, Zdzisław Strojek. Później niektórzy z nich grali także z powodzeniem w klubach zagranicznych. W 1992 roku A. Kłak wraz z reprezentacją Polski zdobył w 1992 roku w Barcelonie srebrny medal olimpijski.
          Wielkie osiągnięcia miała także sekcja bokserska LKS „Igloopol”. Zawodnicy z tego klubu, m.in. Roman Gotfryd, Dariusz Czernij, Andrzej Rżany, Andrzej Krysiak i inni, dwukrotnie sięgali po tytuł drużynowego mistrza Polski w boksie a także wielokrotnie zdobywali najwyższe laury indywidualnie. Byli także uczestnikami igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i mistrzostw Europy.
          W 1988 roku powstała sekcja kolarska „Igloo-Cyklo-Tour” Straszęcin, działająca przez 10 lat. Założyciel a także prezes klubu Andrzej Karasiński, budował siłę drużyny opierając się na własnych wychowankach. Pomagali mu w tym trenerzy Andrzej Ruciński, Henryk Cacała oraz Stanisław Dymek. Spośród wychowanków klubu największe sukcesy, na arenie krajowej jak i międzynarodowej odnosił Piotr Przydział. Był m.in. wicemistrzem świata juniorów na szosie, w drużynie orląt drużynowo i na czas mistrzem Polski, mistrzem Polski seniorów w jeździe indywidualnej na czas i indywidualnym mistrz Polski ze startu wspólnego. Wygrał wyścig dookoła Polski i Wyścig Małopolski. Był uczestnikiem dwóch olimpiad i trzech mistrzostw świata.
          Po zmianach ustrojowych i strukturalnych w kraju po 1989 roku wiele klubów sportowych, działających dotychczas w strukturach dębickich firm rozpoczęło działalność na własny rachunek. Doskonała baza sportowa, tj. boiska piłkarskie, hale sportowe, gabinety odnowy biologicznej, oraz kryte lodowisko i kryte baseny – inwestycje ukończone przez miasto – do dzisiaj pozwala rozwijać się sportowo dzieciom i młodzieży. Bazę te na co dzień wykorzystują kluby piłkarskie „Wisłoka” Dębica, LKS „Igloopol”, DAP Dębica – piłka nożna, UKS „Morsy” – boks, zawodnicy z sekcji hokejowej UKH Dębica oraz Klubu Łyżwiarstwa Figurowego MORS” , z sekcji tenisa stołowego, karate, tenisa ziemnego, piłkarska liga halowa firm dębickich, Klub Olimpijczyka w Dębicy.
          Zawodnicy z Międzyszkolnego Klubu Pływackiego „Bobry” oraz Uczniowskiego Klubu Pływackiego „Gryf” coraz wyraźniej zaznaczają swoja obecność w młodzieżowym pływaniu, zajmując wysokie lokaty podczas zawodów rangi krajowej.

 

Letnie Mistrzostwa Klubu BOBRY Dębica w Pływaniu.

Dębicka baza sportowa jest jedną z najlepszych na Podkarpaciu. W jej skład wchodzi m.in. kompleks  basenów kąpielowych przy ul. Piłsudskiego 19. W skład obiektu wchodzą basen olimpijski o wymiarach 50 m x 21 m, basen treningowy 25 m x 21 m oraz aquapark z licznymi atrakcjami wodnymi i najdłuższą zjeżdżalnią na Podkarpaciu. Ofertę basenową Dębicy uzupełnia zespół basenów odkrytych przy ul. Sobieskiego otwarty dla mieszkańców w sezonie wakacyjnym. Dzięki takiemu zapleczu miasto  było wielokrotnie organizatorem imprez pływackich o zasięgu ogólnopolskim, a nawet europejskim. 

 

          Obiekty sportowe Dębicy są także areną wielu imprez rangi ogólnokrajowej i europejskiej, głównie w takich dziedzinach jak pływanie, piłka nożna, hokej, jazda figurowa na lodzie, zapasy. Dębica jest także miejscem zgrupowań wielu drużyn sportowych przyjeżdżających z najdalszych zakątków kraju jak również z zagranicy. Baseny Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji regularnie goszczą pływaków kadry narodowej Polski, Szwecji, Czech, klubów pływackich z Gdańska, Olsztyna, Krakowa, Lublina, Wrocławia.

 W Dębicy swoje zgrupowania odbywają również piłkarze, hokeiści, siatkarze, tenisiści, wszyscy cenią sobie dostępność bazy treningowej, bliskość hoteli i miłą atmosferę. Z bazy sportowej miasta korzystają także miejskie szkoły w ramach zajęć z wychowania fizycznego i organizowanych zawodów sportowych. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji prowadzi program darmowej nauki pływania dla dzieci z klas od 1 do 3 ze szkół podstawowych.
W Dębicy funkcjonują także silna sekcja bilardowa klubu Pino – pierwszoligowego zespołu, którego zawodnicy zdobywają laury na imprezach rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej.
                                            
 

 

 

Baza


Obiekty sportowo-rekreacyjne w Dębicy administrowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dębicy. Dane kontaktowe.
 

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji

ul. Sportowa 26

39-200 Dębica

tel: +48 14 677 61 40

www.mosir.debica.pl

e-mail: mosir@mosir.debica.pl

NIP: 872-22-89-600 REGON: 180227250 

 

I. Hala basenów i sztucznego lodowiska oraz basenów odkrytych:

1. Adres obiektu: ul. Piłsudskiego 19, 39-200 Dębica
2. Telefon: 0 14 6814210
3. Charakterystyka obiektu:

basen treningowy 25 m – 8 torów, wymiary basenu 25m x 21m, głębokość 140 cm -180 cm. widownię z 300 miejscami siedzącymi

basen treningowy 50 m – 8 torów, wymiary basenu 50m x 21m, głębokość 180 cm – 240 cm, widownię z miejscami siedzącymi i galerię z miejscami stojącymi

AQUA PARK – niecka nieregularna z maks. głębokością 140 cm i brodzikiem do 40 cm, rura do zjeżdżania dł. 104 m, wodospady, leżanki z hydromasażem, gejzery, fontanna kielich, rwąca rzeka, sztuczna fala, reflektory podwodne, brodzik z gejzerem wodnym i fontanną, 5 miejsc jacuzzi.

Sauny fińska, parowa, infrared

- lodowisko sztuczne kryte:
płyta lodowiska o wymiarach: długość – 56 m., szerok. – 26 m., narożniki zaokrąglone łukami o średnicy 8,40 m
przy lodowisku działa wypożyczalnia łyżew
lodowisko posiada widownię – trybuny z częściowo zamontowanymi siedziskami
lodowisko posiada szatnie (przebieralnie) ogólne oraz szatnie dla drużyn hokejowych.

 

5. Inne informacje:

Przy lodowisku znajduje się siedziba UKH Dębica oraz Klubu Łyżwiarstwa Figurowego „Mors” - sekcja hokeja.
Przy basenie znajduje się siedziba MKP Bobry oraz UKP Gryf
Na obiekcie w hali basenu działa Kawiarenka Sportowa - napoje, przekąski, TV; sala fitness, sauna.

 

II. Zespół basenów odkrytych:

1. Adres obiektu: ul. Sobieskiego 14, 39-200 Dębica
2. Telefon: 14 6812430

W skład zespołu obiektów wchodzą:
a) basen o wymiarach: długość – 50 m., szerokość – 21 m., głębokość 1,40 – 1,80 m
b) brodzik dla dzieci
c) tereny zielone
d) boisko do siatkówki plażowej
e) kort asfaltowy

5. Inne informacje: W sezonie działa przy obiekcie mini-bufet.

 

III. Zespół obiektów sportowych przy ul. Kościuszki 32

  1. Adres obiektu: ul. Kościuszki 32, 39-200 Dębica
    2. Telefon: 014 681418
    3. Charakterystyka obiektu:
    W skład zespołu obiektów wchodzą:
    a) hala sportowa o wymiarach 34,50 x 22 m z zapleczem sanitarno-szatniowym
    b) boisko piłkarskie z bieżnią
    c) kort tenisowy z nawierzchnią ze sztucznej trawy
    4. Inne informacje: W hali sportowej znajduje się siłownia.

5. Obiekty są siedzibą klubów piłkarskiego DAP Dębica, karate Klub Karate Tradycyjnego, boks Morsy Dębica.

 

IV. Zespół Stadionów Piłkarskich przy ul. Piłsudskiego:

1. Adres obiektu: ul. Piłsudskiego, 39-200 Dębica
2. Telefon: 014 6776140 (telefon w Domu Sportu),
3. Obiekt czynny: cały rok

4. Charakterystyka obiektu:
a) stadion piłkarski: pełnowymiarowy stadion piłkarski z trybunami na około 8000 miejsc, ogrodzeniem płyty piłkarskiej, spikerką i sanitariatami,
b) stadion treningowy: pełnowymiarowy stadion piłkarski z trybuną na około 100 miejsc,
c) stadion lekkoatletyczny w budowie - administrowany przez Szkołę Nr 5 w Dębicy.

 

 

 

V. Dom Sportu:

1. Adres obiektu: ul. Sportowa 26, 39-200 Dębica
2. Telefon: 014 6776140, 014 6776141
3. Charakterystyka obiektu:

W obiekcie znajduje się:
a) duża hala o wymiarach 44,90 x 23,70 m. z trybunami dla publiczności na 1500 miejsc
b) mała hala do siatkówki i koszykówki o wymiarach 23,50 x 12,00m
c) sala gimnastyczna o wymiarach 14,60 m x 12 m
d) sala bokserska o wymiarach 11,90 m x 12 m
e) siłownia
f) pomieszczenia do odnowy biologicznej + sauna
g) pomieszczenia inne – biurowe, wykładowe,

4. Inne informacje:

W Domu Sportu jest siedzibą klubów sportowych

a) LKS IGLOOPOL Dębica
b) Klub Olimpijczyka
c) Dębicki Klubu Karate Kyokuschin
d) UKS "MORSY" - Młodzieżowa Sekcja Boksu
e) UKS "DWÓJKA" - sekcja tenisa stołowego, prowadzi w obiekcie zajęcia treningowe oraz rozgrywa mecze mistrzowskie.
Od października do marca w piątki i soboty (godziny popołudniowe) rozgrywane są mecze drużyn w ramach Piłkarskiej Ligi Halowej Firm Dębickich.
 

VI. Boisko wielofunkcyjne ORLIK ul. Strumskiego.

1. Adres obiektu: ul. Strumskiego (Park Jordanowski), 39-200 Dębica
2. Telefon: 014 6776140 (telefon w Domu Sportu),
3. Obiekt czynny pod poniedziałku do piątku od 15.00 do 22.00. Nieczynny w sezonie zimowym.

 

Zespół boisk ze sztuczną nawierzchnią, sanitariatami i oświetleniem. W kompleksie znajdują się boiska do gry w koszykówkę, siatkówkę oraz do gry w piłkę nożną. Na obiekcie dyżur pełni animator sportu, który dba o porządek odbywających się zajęć.

 

VII. Zespół Stadionów Piłkarskich przy ul. Parkowej

1. Adres obiektu: ul. Parkowa, 39-200 Dębica
2. Telefon: 014 6776140 (telefon w Domu Sportu),
3. Obiekt czynny: cały rok

Stadion  ul.Parkowa (stadion Wisłoki) - obiekt pełnowymiarowy (105 x 65 m) z 1 700 miejscami siedzącymi i zadaszeniem.

Euroboisko - pełnowymiarowe boisko do gry w piłkę nożna, ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem. Boisko posiada wymiary zgodne ze standardami UEFA 105 m x 68 m.