Jest to archiwalna wersja strony. Aktualna strona znajduje się pod tym adresem.

Urząd Miejski w Dębicy - Logo

Instytucje Kultury

Działalność kulturalną w Dębicy prowadzą trzy miejskie domy kultury: „Mors”, „Śnieżka” i  „Kosmos”. W placówkach funkcjonują różnorodne zespoły taneczne, muzyczne, teatralne, recytatorskie, plastyczne i fotograficzne. Zajęcia prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów od lat cieszą się ogromną popularnością głównie wśród dzieci i młodzieży.
 
Miejscem spotkań artystów z dębiczanami jest także Galeria Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury. Oprócz comiesięcznych ekspozycji, do tradycji placówki należy organizowanie dorocznej wystawy środowiskowej, która jest podsumowaniem pracy artystów mieszkających w mieście. Galeria prowadzi także szkołę rysunku dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz organizuje doroczne plenery malarskie.
 

Podczas wernisaży wystaw w Galerii sztuki można wylosować prace artystów

Sporym osiągnięciem dębickich artystów – amatorów prowadzonych przez Pawła Adamka jest wystawianie oper Stanisława Moniuszki. W 2003 r. po raz pierwszy w mieście odbył się Festiwal Opery Narodowej. Od tamtej pory artyści pokazali dębiczanom największe dzieła operowe narodowej oraz światowej sceny. Śmiało można powiedzieć, że dębicka grupa wystawiająca opery należy do jednych z najprężniej działających amatorów w kraju.
 
Dębica znalazła się wśród nielicznych miast powiatowych w Polsce, w których swoje dzieła prezentuje Krzysztof Penderecki. Pochodzący z Dębicy światowej sławy kompozytor po raz pierwszy wystąpił przed dębicką publicznością w grudniu 2000 r. Koncerty dotychczas odbyły się w najmłodszej dębickiej świątyni, kościele pw. Ducha Świętego, w którym w okresie wakacyjnym odbywają się także koncerty organowe, a jesienią – doroczny koncert cecyliański.

Zespół Pieśni i Tańca "Igloopolanie"

 
Od ponad 30 lat w Dębicy działa Zespół Pieśni i Tańca „Igloopolanie”. Jego nazwa została zaczerpnięta od Kombinatu Rolno – Przemysłowego „Igloopol”, pod którego patronatem Zespół powstał i pracował przez pierwsze lata działalności. Od 1995 roku opiekę nad Zespołem sprawuje Miejski Ośrodek Kultury. Wizytówką „Igloopolan” są wirujące oberki, skoczne polki, szlacheckie mazury oraz dostojne polonezy. W zespole tańczy, śpiewa i gra blisko 80 osób – dzieci, młodzieży i dorosłych.
 
Dębica jest miastem, w którym odbywa się wiele imprez kulturalnych o zasięgu wojewódzkim i ogólnopolskim. Warto wspomnieć o Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego o  Puchar Burmistrza Miasta „Złota Para”, Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Polonia Semper Fidelis”, Dniach Sztuki czy Podkarpackim Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych "Złoty Gryf" , który jest organizowany w Dębicy od 2008 roku i urósł do rangi impreszy ogólnopolskiej. Od 2015 roku w Dębicy działa w scyfryzowane kino "Kosmos" w ktrym zastosowano tefchnologie 3D i 4 K. 
Imprezą bardzo cenioną przez mieszkańców miasta są „Dni Dębicy”, czyli cykl spotkań, prezentacji, koncertów i imprez sportowo-rekreacyjnych, organizowanych corocznie w pierwszy weekend czerwca.
 
INSTYTUCJE
 

Miejski Ośrodek Kultury

ul. Sportowa 28

Tel. / fax: 14 68 14 201

e-mail: mok@mokdebica.pl

http://mokdebica.pl/

 

Placówki MOK:

 

Dom Kultury i Kino Kosmos

ul. Lisa 3

Tel. 14 696 91 40, 14 696 91 43

e-mail: dkik.kosmos@mokdebica.pl

http://kosmos.mokdebica.pl/

 

Dom Kultury Mors

ul. Sportowa 28

Tel. / fax: 14 680 93 60

e-mail: dk.mors@mokdebica.pl

http://mors.mokdebica.pl/

 

Dom Kultury Śnieżka

ul. Bojanowskiego 18

Tel. / fax: 14 670 31 67

e-mail: dk.sniezka@mokdebica.pl

http://sniezka.mokdebica.pl/

 

Galeria Sztuki MOK

ul. Akademicka 8

Tel. 14 670 23 51

e-mail: galeria@mokdebica.pl

http://galeria.mokdebica.pl/