Tysiące dębiczan na inscenizacji szarży
Poniedziałek, 28 Wrzesień 2020
W sobotę, 26 września br., na wałach nad Wisłoką odbyła się inscenizacja walk w ramach wojny polsko-bolszewickiej oraz inscenizacja szarży kawalerii z udziałem blisko 30 koni oraz 100 rekonstruktorów z całej południowo-wschodniej Polski. Wyjątkową lekcję historii, zorganizowaną przez Miasto Dębica, Światowy Związek Armii Krajowej oraz Stowarzyszenie Kawalerii im. 5. Pułku Strzelców Konnych z Dobrynina, obejrzało kilka tysięcy widzów.
Przed rekonstrukcją, przy Pomniku Niepodległości na rynku, uczczono pamięć bohaterów walk o niepodległość ojczyzny. – Pierwszy akt wielkiej wiktorii roku 1920 to zwycięstwo w bitwie warszawskiej, natomiast drugi akt to wielkie zwycięstwo polskiej kawalerii w bitwie pod Komarowem, w której brała udział jazda z Dębicy, tj. 9. Pułk Ułanów, który w listopadzie 1918 r. formował się w dębickich koszarach, skąd wyruszył na wojnę pod dowództwem ppłk. Józefa Dunin-Borkowskiego – mówił na rynku zastępca burmistrza Maciej Małozięć.
Z kolei na wałach nad Wisłoką odbyła się wielka inscenizacja walk z 1920 roku. Wydarzenie poprzedził koncert Miejskiej Orkiestry Dętej, która wykonała wiązanki pieśni wojskowych i legionowych, a także: pokaz kadryla kawaleryjskiego w wykonaniu sekcji żeńskiej Stowarzyszenia Kawalerii Konnej z Dobrynina i pokaz musztry kawaleryjskiej z udziałem 3 sekcji konnych kultywujących tradycje: 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich, 24. Pułku Ułanów, który w 1921 r. stacjonował w koszarach w Dębicy oraz 5. Pułku Strzelców Konnych, którzy stacjonował w Dębicy od 1929 r., skąd wyruszył na wojnę w 1939 roku.
Główna inscenizacja z udziałem blisko 30 koni i 100 rekonstruktorów przyciągnęła tłumy mieszkańców Dębicy i regionu, którzy dzięki przygotowanej scenografii, fenomenalnej grze rekonstruktorów, charakteryzacji postaci oraz narracji prowadzonej przez prof. Andrzeja Olejko, przenieśli się w czasie i przestrzeni do wydarzeń sprzed stu lat, kiedy we wrześniu 1920 roku, gdzieś nad Bugiem, między Hrubieszowem a Dubienką, polska jazda w osobliwy sposób przegoniła oddział sowieckiej konarmii.
Organizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie Kawalerii Konnej im. 5. Pułku Strzelców Konnych w Dobryninie, ŚZŻAK Środowisko 5. Pułku Strzelców Konnych w Dębicy oraz Miasto Dębica. Partnerzy wydarzenia: Zakłady Mechaniczne w Tarnowie, 33. Batalion Lekkiej Piechoty OT, Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy, Klub „Prawda i Pamięć” z Mielca oraz Związek Strzelecki „Strzelec” JS 2017.
W rekonstrukcji wzięli udział przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych: GRH im. gen. Stanisława Maczka – członkowie GRH Klubu „Prawda i Pamięć”, Grupa Safo MOK z Dębicy oraz członkowie Stowarzyszenia Szwadron Jazdy RP; Tarnowski Oddział Jazdy im. 5. Pułku Strzelców Konnych, Stowarzyszenia Kawalerii Konnej im. 5. Pułku Strzelców Konnych w Dobryninie oraz stowarzyszenia kultywujące tradycje 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich i 24. Pułku Ułanów.
Patronat Medialny nad wydarzeniem sprawowały: TVP 3 Rzeszów, PTVR, Debica.tv, Radio Rzeszów, Radio RDN, Trendy Radio, Radio Leliwa, Polska Zbrojna, Tygodnik Do Rzeczy, Tygodnik Obserwator Lokalny.
Projekt „Rekonstrukcja historyczna szarży żołnierzy polskiej kawalerii w wojnie polsko-bolszewickiej” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.