Jest to archiwalna wersja strony. Aktualna strona znajduje się pod tym adresem.

Urząd Miejski w Dębicy - Logo

Tysiące dębiczan na inscenizacji szarży

Poniedziałek, 28 Wrzesień 2020

Tysiące dębiczan na inscenizacji szarży

W sobotę, 26 września br., na wałach nad Wisłoką odbyła się inscenizacja walk w ramach wojny polsko-bolszewickiej oraz inscenizacja szarży kawalerii z udziałem blisko 30 koni oraz 100 rekonstruktorów z całej południowo-wschodniej Polski. Wyjątkową lekcję historii, zorganizowaną przez Miasto Dębica, Światowy Związek Armii Krajowej oraz Stowarzyszenie Kawalerii im. 5. Pułku Strzelców Konnych z Dobrynina, obejrzało kilka tysięcy widzów.

Tysiące dębiczan na inscenizacji szarży Tysiące dębiczan na inscenizacji szarży Tysiące dębiczan na inscenizacji szarży Tysiące dębiczan na inscenizacji szarży Tysiące dębiczan na inscenizacji szarży Tysiące dębiczan na inscenizacji szarży Tysiące dębiczan na inscenizacji szarży Tysiące dębiczan na inscenizacji szarży Tysiące dębiczan na inscenizacji szarży Tysiące dębiczan na inscenizacji szarży 182 szarża kawalerii dębica 2020____fot. tomasz solecki Tysiące dębiczan na inscenizacji szarży Tysiące dębiczan na inscenizacji szarży Tysiące dębiczan na inscenizacji szarży Tysiące dębiczan na inscenizacji szarży Tysiące dębiczan na inscenizacji szarży Tysiące dębiczan na inscenizacji szarży Tysiące dębiczan na inscenizacji szarży Tysiące dębiczan na inscenizacji szarży Tysiące dębiczan na inscenizacji szarży Tysiące dębiczan na inscenizacji szarży Tysiące dębiczan na inscenizacji szarży Tysiące dębiczan na inscenizacji szarży Tysiące dębiczan na inscenizacji szarży Tysiące dębiczan na inscenizacji szarży Tysiące dębiczan na inscenizacji szarży

Przed rekonstrukcją, przy Pomniku Niepodległości na rynku, uczczono pamięć bohaterów walk o niepodległość ojczyzny. – Pierwszy akt wielkiej wiktorii roku 1920 to zwycięstwo w bitwie warszawskiej, natomiast drugi akt to wielkie zwycięstwo polskiej kawalerii w bitwie pod Komarowem, w której brała udział jazda z Dębicy, tj. 9. Pułk Ułanów, który w listopadzie 1918 r. formował się w dębickich koszarach, skąd wyruszył na wojnę pod dowództwem ppłk. Józefa Dunin-Borkowskiego – mówił na rynku zastępca burmistrza Maciej Małozięć.

Z kolei na wałach nad Wisłoką odbyła się wielka inscenizacja walk z 1920 roku. Wydarzenie poprzedził koncert Miejskiej Orkiestry Dętej, która wykonała wiązanki pieśni wojskowych i legionowych, a także: pokaz kadryla kawaleryjskiego w wykonaniu sekcji żeńskiej Stowarzyszenia Kawalerii Konnej z Dobrynina i pokaz musztry kawaleryjskiej z udziałem 3 sekcji konnych kultywujących tradycje: 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich, 24. Pułku Ułanów, który w 1921 r. stacjonował w koszarach w Dębicy oraz 5. Pułku Strzelców Konnych, którzy stacjonował w Dębicy od 1929 r., skąd wyruszył na wojnę w 1939 roku.

 

Główna inscenizacja z udziałem blisko 30 koni i 100 rekonstruktorów przyciągnęła tłumy mieszkańców Dębicy i regionu, którzy dzięki przygotowanej scenografii, fenomenalnej grze rekonstruktorów, charakteryzacji postaci oraz narracji prowadzonej przez prof. Andrzeja Olejko, przenieśli się w czasie i przestrzeni do wydarzeń sprzed stu lat, kiedy we wrześniu 1920 roku, gdzieś nad Bugiem, między Hrubieszowem a Dubienką, polska jazda w osobliwy sposób przegoniła oddział sowieckiej konarmii.

 

Organizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie Kawalerii Konnej im. 5. Pułku Strzelców Konnych w Dobryninie, ŚZŻAK Środowisko 5. Pułku Strzelców Konnych w Dębicy oraz Miasto Dębica. Partnerzy wydarzenia: Zakłady Mechaniczne w Tarnowie, 33. Batalion Lekkiej Piechoty OT, Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy, Klub „Prawda i Pamięć” z Mielca oraz Związek Strzelecki „Strzelec” JS 2017.

W rekonstrukcji wzięli udział przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych: GRH im. gen. Stanisława Maczka – członkowie GRH Klubu „Prawda i Pamięć”, Grupa Safo MOK z Dębicy oraz członkowie Stowarzyszenia Szwadron Jazdy RP; Tarnowski Oddział Jazdy im. 5. Pułku Strzelców Konnych, Stowarzyszenia Kawalerii Konnej im. 5. Pułku Strzelców Konnych w Dobryninie oraz stowarzyszenia kultywujące tradycje 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich i 24. Pułku Ułanów.

Patronat Medialny nad wydarzeniem sprawowały: TVP 3 Rzeszów, PTVR, Debica.tv, Radio Rzeszów, Radio RDN, Trendy Radio, Radio Leliwa, Polska Zbrojna, Tygodnik Do Rzeczy, Tygodnik Obserwator Lokalny.

Projekt „Rekonstrukcja historyczna szarży żołnierzy polskiej kawalerii w wojnie polsko-bolszewickiej” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

 

 

 

Archiwum newsów