Jest to archiwalna wersja strony. Aktualna strona znajduje się pod tym adresem.

Urząd Miejski w Dębicy - Logo

Upamiętnienie 78. rocznicy likwidacji dębickiego getta

Wtorek, 21 Lipiec 2020

Upamiętnienie 78. rocznicy likwidacji dębickiego getta

W dniu dzisiejszym, 21 lipca br., władze Miasta Dębicy oraz Powiatu Dębickiego uczciły pamięć o ludności żydowskiej zamordowanej przez hitlerowców podczas likwidacji dębickiego getta w 1942 roku.

Upamiętnienie 78. rocznicy likwidacji dębickiego getta Dsc_3088 Upamiętnienie 78. rocznicy likwidacji dębickiego getta Upamiętnienie 78. rocznicy likwidacji dębickiego getta

Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców w związku z sytuacją epidemiczną panującą w kraju i na świecie, tegoroczne uroczystości zostały odwołane. Burmistrz Mariusz Szewczyk wraz z Zastępcą Jerzym Sieradzkim złożyli w imieniu władz miasta symboliczne wiązanki kwiatów i zapalili znicze w lesie na Wolicy przy zbiorowej mogile żydowskiej oraz na Placu Mikołajkowów przy obelisku upamiętniającym Leokadię i Aleksandra Mikołajkowów ratujących żydowską rodzinę Reichów w trakcie II wojny światowej.

Podczas ubiegłorocznych uroczystości z okazji 77. rocznicy likwidacji getta burmistrz Mariusz Szewczyk mówił: ,,Miasto Dębica podjęło merytoryczne działania zmierzające do upamiętnienia przedwojennej społeczności żydowskiej naszego miasta. Mamy nadzieję, że efektem tych działań będzie godne i trwałe upamiętnienie polskich obywateli pochodzenia żydowskiego w przestrzeni miejskiej. Pamięć i szacunek są naszą powinnością, dlatego wspólnie musimy czynić i podejmować starania, aby ocalić od zapomnienia  naszą wspólną historię oraz z należytą troską walczyć o prawdę historyczną”.

Archiwum newsów