Jest to archiwalna wersja strony. Aktualna strona znajduje się pod tym adresem.

Urząd Miejski w Dębicy - Logo

Najdłuższa wystawa w historii Galerii Sztuki MOK

Poniedziałek, 08 Czerwiec 2020

Ewa Fleszar Roman Fleszar wystawa

8 czerwca br. odbył się finisaż wystawy: Ewa Fleszar – rzeźba, Roman Fleszar – malarstwo, zatytułowanej „Przestrzenie równoległe”. To pierwsze tego typu wydarzenie kulturalne w Dębicy, po okresie przerwy spowodowanej epidemią koronawirusa. Finisaż odbył się z uwzględnieniem rygorów bezpieczeństwa, przy zachowaniu ograniczonej liczby uczestników.

Ewa Fleszar Roman Fleszar wystawa Ewa Fleszar Roman Fleszar wystawa Ewa Fleszar Roman Fleszar wystawa Ewa Fleszar Roman Fleszar wystawa Ewa Fleszar Roman Fleszar wystawa Ewa Fleszar Roman Fleszar wystawa Ewa Fleszar Roman Fleszar wystawa Ewa Fleszar Roman Fleszar wystawa Ewa Fleszar Roman Fleszar wystawa Ewa Fleszar Roman Fleszar wystawa Ewa Fleszar Roman Fleszar wystawa

Jak powiedział Ryszard Kucab, kierownik galerii ­– „Przestrzenie Równoległe”, ze względu na pandemię koronawirusa, były najdłużej prezentowaną wystawą w historii galerii. Wernisaż był zaplanowany na 20 marca br. Niestety, kilka dni przed planowaną premierą wystawy –  galeria, podobnie jak inne obiekty kultury, została zamknięta. Pracownicy MOK udokumentowali fotograficznie dzieła Ewy i Romana Fleszarów, które można obejrzeć online na stronie internetowej Galerii Sztuki MOK.

  ­– Dzisiaj, po raz pierwszy od wybuchu pandemii, spotykamy się na żywo, by móc podziwiać dzieła państwa Fleszarów, którzy są artystami z ponad trzydziestoletnim dorobkiem z dziedziny rzeźby i malarstwa. Są autorami dzieł w wyjątkowym, niepowtarzalnym stylu, który łączy tradycję sztuki ze współczesnością – powiedział kierownik Galerii Sztuki MOK Ryszard Kucab.

Artyści w 2000 r. stworzyli pierwszą wystawę z cyklu „Przestrzenie Równoległe”, która była prezentowana w wielu polskich galeriach, m.in.: w Gorzowie Wielkopolskim, Gorlicach, Nowym Sączu, Pile, Rzeszowie czy Sieradzu. Spotkała się ona z dużym zainteresowaniem publiczności i pozytywną opinią krytyków artystycznych. Wystawa znajdująca się w dębickiej galerii jest kontynuacją cyklu – „Przestrzenie Równoległe”. Jak informują sami autorzy, stanowi ona efekt ich pracy w ostatniej dekadzie, pogłębiony studiami nad przestrzenią w dziele sztuki. W przypadku malarstwa Romana Fleszara, podsumowaniem tej dekady było uzyskanie doktoratu na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Autorzy wystawy są absolwentami Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w Poznaniu. Roman Fleszar uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek, pastel oraz realizacje sakralne. Z kolei Ewa Fleszar to artystka rzeźbiarka, autorka rzeźb małoformatowych, pomnikowych, statuetek oraz obiektów sztuki sakralnej. Jest autorką m.in. pomnika Ignacego Jana Paderewskiego na rynku w Ciężkowicach, Pomnika Niepodległości na rynku w Dębicy czy tablicy poświęconej kobietom walczącym o niepodległość Polski, która znajduje się w kościele pw. św. Jadwigi w Dębicy.

Archiwum newsów