Jest to archiwalna wersja strony. Aktualna strona znajduje się pod tym adresem.

Urząd Miejski w Dębicy - Logo

Od 17 maja zniesione zostaną kolejne ograniczenia

Środa, 13 Maj 2020

Trzeci etap znoszenia COVID-19

Na konferencji prasowej, premier RP Mateusz Morawiecki poinformował o przejściu do trzeciego etapu znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Od niedzieli 17 maja więcej osób będzie mogło uczestniczyć w uroczystościach religijnych, a od 18 maja otwarte zostaną: zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne, restauracje i kawiarnie. Również od 18 maja miejskie przedszkola utworzą oddziały dla dzieci rodziców pracujących.

Podczas spotkania z dyrektorami miejskich przedszkoli oraz żłobka podjęto decyzję o pierwszym etapie uruchomienia żłobka i przedszkoli od 18 maja. W każdym przedszkolu utworzony zostanie początkowo jeden 12-osobowy oddział, do którego uczęszczać będą dzieci zgłoszone przez rodziców do 12 maja.

- Zgodnie z wcześniejszymi komunikatami zwróciliśmy się do rodziców, aby przedstawili informacje o woli skierowania dzieci do żłobka i przedszkoli wraz z zaświadczeniami z zakładów pracy. Na podstawie pozyskanych wiadomości, od 18 maja utworzymy oddziały, aby zapewnić opiekę dla tych dzieci we wszystkich placówkach - informuje burmistrz Mariusz Szewczyk.

- Na podstawie wytycznych służb sanitarnych w przedszkolach możemy tworzyć oddziały 12 osobowe, co powoduje spore ograniczenia w możliwości przyjęcia dzieci. Dzisiaj jesteśmy jednak przygotowani na spełnienie wymogów sanitarnych rekomendowane przez GIS. Placówki zostaną wyposażone m.in. w płyny do dezynfekcji, fartuchy ochronne, maseczki oraz termometry - wyjaśnia burmistrz.

 

Również od poniedziałku 18 maja otwarte zostaną usługi kosmetyczek i fryzjerów, a także restauracje, kawiarnie i bary (także w centrach handlowych).

W miejskich autobusach podwyższony zostanie limit  pasażerów, dzięki czemu w środkach publicznego transportu będzie mogło jeździć więcej osób.

Poluzowane zostaną również restrykcje na obiektach sportowych. Na stadionach, boiskach i orlikach będzie mogło przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów), a na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich 22 osoby (+ 4 trenerów). W przypadku podziału pełnowymiarowego boiska na dwie części, limit może wynieść 32 osoby (+ 6 trenerów).

Udostępnione zostaną sale i hale sportowe, gdzie będzie mogło ćwiczyć:

12 osób + trener (w obiektach do 300 m2),

16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2),

24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2),

32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).

 

Już od najbliższej niedzieli (17 maja) więcej osób będzie mogło uczestniczyć w mszach świętych i nabożeństwach. Podczas liturgii lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m2.


Jak przestrzegają służby sanitarne, stopniowe znoszenie obostrzeń nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wręcz przeciwnie – muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. O czym należy pamiętać szczególnie?

Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.

Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.

Pracuj zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe.

Zostań w domu, jeśli możesz.

Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach, gdzie jest dużo ludzi. Zwłaszcza w restauracjach, u fryzjera czy kosmetyczki.

Archiwum newsów