770 tysięcy na „Lepszą Przyszłość Zgranej Paki”
Wtorek, 21 Kwiecień 2020
Miasto Dębica otrzyma 770 515,00 zł na realizację projektu „Lepsza Przyszłość Zgranej Paki”. Wniosek Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, złożony w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, otrzymał pozytywną ocenę. Zadanie będzie realizowane do czerwca 2022 roku.
W ramach projektu utworzonych zostanie 15 dodatkowych miejsc w Placówkach Wsparcia Dziennego, a świetlice „Zgrana Paka” rozszerzą swoją ofertę o tzw. pracę podwórkową, a więc specjalistyczne zajęcia animacyjne i socjoterapeutyczne. Dzieci będą także mogły uczestniczyć w zajęciach opiekuńczych w formie kół zainteresowań, a także w zajęciach kształtujących kompetencje kluczowe.
Projektem objętych zostanie 30 rodzin, przy czym uczestnikami będzie 41 dorosłych i 45 dzieci (w tym 21 dziewczyn i 24 chłopców). 30 dzieci skorzysta z rozszerzonej oferty PWD, a dla 15 dzieci utworzone zostaną nowe miejsca, po 5 miejsc w każdej placówce, tj.:
*„Zgrana Paka” (ul. Kraszewskiego)
*„Zgrana Paka” (ul. Sienkiewicza)
*„Zgrana Paka” (ul. Matejki)
Zadanie wspiera rodziny z Dębicy (wielodzietne, niepełne, dysfunkcyjne), które z powodu szeregu barier, dysfunkcji lub trudności (w tym w pełnieniu funkcji opiekuńczo-wychowawczych) i pozostawania w niekorzystnej sytuacji życiowej (w tym materialnej) aktualnie pozbawione są możliwości korzystania z podstawowych usług społecznych. Projekt zakłada zindywidualizowane wsparcie dostosowane do potrzeb rodziny. Jego realizacja zagwarantuje im szerszy dostęp do tych usług i będzie warunkować ich prawidłowy rozwój i funkcjonowanie w społeczeństwie. Dzieciom i młodzieży, tj. grupie bardzo narażonej na ubóstwo, zapewniony będzie dostęp do szerszej oferty usług (w tym pracy podwórkowej) co przyczyni się do ograniczania zjawiska „dziedziczenia biedy”.
Poszczególne etapy realizacji „Lepszej Przyszłości”, to:
1. Program wsparcia rodziny w tym m.in. praca z asystentem rodziny, grupa wsparcia, specjalistyczne poradnictwo, treningi umiejętności. 2. Realizacja zajęć opiekuńczych i rozwijających kompetencje kluczowe w ramach placówek wsparcia dziennego.
3. Praca podwórkowa (zajęcia animacyjne i socjoterapeutyczne) oraz realizacja zajęćspecjalistycznych w ramach Placówek Wsparcia Dziennego.
Projekt zostanie dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 w zakresie osi priorytetowych VII-IX RPO WP 2014-2020.