Społeczność Dębicy uczciła pamięć Żołnierzy Wyklętych
Niedziela, 01 Marzec 2020
1 marca - w rocznicę śmierci siedmiu członków Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, na dębickim rynku, w kościele pw. Św. Jadwigi i na Cmentarzu Wojskowym odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Obchody były okazją do oddania hołdu tym, którzy po 1944 roku, przeciwstawili się reżimowi komunistycznemu w Polsce.
Oficjalna część obchodów Narodowego Dnia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych” rozpoczęła się na dębickim rynku przy pomniku zamordowanych żołnierzy NSZ z oddziału ,,Mściciela”. Po odegraniu hymnu Rzeczypospolitej Polskiej, wszystkich przybyłych gości w imieniu organizatorów powitał Burmistrz Miasta Dębicy Mariusz Szewczyk. ,,Prawda o heroicznej postawie i czynach żołnierzy powojennej konspiracji niepodległościowej zwanych „Wyklętymi” skrywana była przez lata, a pamięć o ich czynach zacierana była bez śladu. Wreszcie teraz, po wielu latach, mamy okazję oddać cześć i hołd oraz wyrazy najwyższego szacunku żyjącym i poległym bohaterom, którzy niezłomnie walczyli o wolność narodu i urzeczywistnienie demokratycznych dążeń społeczeństwa. Żołnierze Wyklęci żyją dotąd, dopóki istnieje pamięć o nich, żyją dotąd, dopóki pamięta o nich Polska. Komuniści odebrali im życie, ale nie odebrali ducha, bo ich duch jest duchem Ojczyzny” – powiedział w swoim wystąpieniu włodarz miasta.
Okolicznościowe przemówienie z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” wygłosił Starosta Powiatu Dębickiego. Na dębickim rynku, kombatanci parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta, samorządowcy, złożyli kwiaty pod pomnikiem zamordowanych żołnierzy z oddziału Jana Stefki „Mściciela”: Józefa Grębosza, ps „Mściciel”, Józefa Kozłowskiego ps „Pszczółka”, Franciszka Nostera ps „Bukiet”.
Następnie wszyscy uczestnicy przemaszerowali do Kościoła pw. św. Jadwigi w Dębicy, gdzie odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem ks. płk Straży Granicznej dr Zbigniewa Kępy Dziekana Straży Granicznej w asyście kapelana 33. Batalionu Lekkiej Piechoty 3 Podkarpackiej BOT ks. dr Marcina Krępy. Podczas mszy poświęcona została tablica upamiętniająca kapelanów Wojska Polskiego, związanych z Dębicą, zamordowanych w ramach zbrodni katyńskiej w 1940 roku – ks. ppłk. Andrzeja Niwę i ks. mjr. Stanisława Matznera.
O godzinie 12:00 na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy odbył się ceremoniał patriotyczny rozpoczęty modlitwą proboszcza parafii św. Jadwigi w Dębicy ks. Ryszarda Piaseckiego. Po modlitwie odbył się apel pamięci oraz salwa honorowa. Uroczystość została zwieńczona złożeniem kwiatów pod pomnikiem Armii Krajowej. W imieniu władz Miasta Dębicy wiązankę złożył Burmistrz Miasta Mariusz Szewczyk wraz z Zastępcami Maciejem Małozięciem i Jerzym Sieradzkim, Przewodniczący Rady Miejskiej Mateusz Cebula.
Podczas uroczystości na cmentarzu głos zabrał zastępca burmistrza Maciej Małozięć , który w swoim wystąpieniu podkreślił, że w tym roku po raz dziesiąty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w całej Polsce, ale również w Dębicy. Przy tej okazji złożył podziękowania wszystkim kapłanom, siostrom zakonnym, samorządowcom, wszystkim organizacjom, instytucjom, wojsku, strzelcom, harcerzom, grupie „Safo”, którzy na przestani tych lat włączali się i byli zaangażowani w przygotowanie tego święta. W sposób szczególny podziękował weteranom i uczestnikom II wojny światowej, za ich bohaterstwo w czasie wojny i wyjątkowe świadectwo patriotyzmu.
Ostatnim akcentem dębickich uroczystości, był koncert patriotyczny w hołdzie Bohaterom Niezłomnym pt. ,,Już dopala się ogień biwaku” w wykonaniu lidera zespołu CONTRA MUNDUM – Norberta ,,Smoły” Smolińskiego, który odbył się o godzinie 18.00 w Domu Kultury Śnieżka. Artyście na scenie towarzyszyła Grupa SAFO działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Dębicy.
Organizatorami obchodów Narodowego Dnia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych” byli: Światowy Związek Żołnierzy AK – Środowisko 5 PSK AK w Dębicy, Parafia pw. św. Jadwigi w Dębicy, Stowarzyszenie Pamięci Kapelanów Katyńskich, Miasto Dębica oraz Powiat Dębicki.