Dwa wyjątkowe koncerty z okazji Narodowego Święta Żołnierzy Wyklętych
Poniedziałek, 02 Marzec 2020
1 marca obchodzony jest Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w Dębicy odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne z udziałem wojska, biegi pamięci. Zwieńczeniem dębickich uroczystości, był koncert patriotyczny w hołdzie Bohaterom Niezłomnym pt. ,,Już dopala się ogień biwaku” w wykonaniu lidera zespołu CONTRA MUNDUM – Norberta ,,Smoły” Smolińskiego, który odbył się w Domu Kultury Śnieżka. Artyście na scenie towarzyszyła Grupa SAFO działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Dębicy.
Norbert "Smoła" Smoliński to polski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów, założyciel zespołu Contra Mundum, który swoją działalność muzyczną traktuje jako misję. Zespół wystąpił w teledysku promującym film „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego. Wykorzystany utwór „Już dopala się ogień biwaku” to pieśń Żołnierzy Wyklętych, do której członkowie Contra Mundum skomponowali nową muzykę.
W poniedziałek 2 marca br. w Domu Kultury MORS w Dębicy odbyła się „Lekcja historii” prowadzona przez Norberta “Smołę” Smolińskiego. W wydarzeniu uczestniczyło kilkuset uczniów dębickich szkół podstawowych i ponapodstawowych. Pieśni patriotycznych w nowym, rockowym brzmieniu mogła wysłuchać młodzież koncertu upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych.
To właśnie do nich „Smoła” kierował swoje słowa zapowiadając kolejne utwory obejmujące tematyką okres od momentu wybuchu II wojny światowej aż do czasów, kiedy już po zakończeniu wojny wciąż ginęli, często bardzo młodzi patrioci. Zespół komponuje muzykę do wierszy polskich poetów. Takich jak: Krzysztof Kamil Baczyński, który zginął 4 sierpnia 1944 roku mając zaledwie 23 lata, czy bohaterów powstania warszawskiego: Krystyny Krahelskiej, Tadeusza Gajcy i wielu innych. Młodzież wysłuchała prawie dwugodzinnego występu z zapartym tchem. Tym bardziej, że wiele historii, o których opowiadają utwory Contra Mundum dotyczą ludzi i wydarzeń związanych z żołnierzami z terenu Obwodu Dębica.
Całość przepięknej „Lekcji historii” poprzedziła wyjątkowa prelekcja świadka historii Franciszka Batorego - brata majora Józefa Batorego. Dokładnie 69 lat temu w więzieniu na warszawskim Mokotowie z rąk komunistycznych oprawców zginął Józef Batory. Został stracony z całym IV Zarządem organizacji „Wolność i Niezawisłość”, której był łącznikiem. Józef Batory urodził się w 1914 roku w Weryni. W 1937 r. rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przerwała je wojna. Od jesieni 1945 r. był łącznikiem organizacji „Wolność i Niezawisłość”. 2 grudnia 1947 r. został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Po trwającym trzy lata brutalnym śledztwie został skazany na śmierć.