Prestiżowa nagroda „Inki” dla wiceburmistrza Macieja Małozięcia
Wtorek, 25 Luty 2020
W niedzielę, 23 lutego br., w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Zastępca Burmistrza Dębicy Maciej Małozięć, został uhonorowany prestiżową nagrodą im. Danuty Siedzikówny ,,Inki”. Uroczystość odbyła się w ramach Koncertu Galowego ,,W hołdzie Żołnierzom Wyklętym”, zorganizowanego przez krakowski Oddział IPN oraz Stowarzyszenie Passionart.
Nagroda im. Danuty Siedzikówny „Inki” przyznawana jest osobom i instytucjom, które w sposób szczególny, wykraczający poza podstawowe obowiązki zawodowe, lub nie będąc zawodowo czy statutowo związanych z przywoływaną tematyką, przyczyniają się do przywracania pamięci o uczestnikach drugiej konspiracji niepodległościowej zakorzenionej w ideach Polskiego Państwa Podziemnego. Maciej Małozięć został wyróżniony za działania podejmowane na rzecz upamiętnienia i popularyzacji wiedzy o powojennym podziemiu niepodległościowym na terenie powiatów dębickiego i tarnowskiego.
Wyboru laureata z grona trzech nominowanych dokonali wspólnie członkowie Zarządu Fundacji AK w Londynie: Jerzy Hostyński – prezes; Adam Komorowski – wiceprezes; Tesa Ujazdowska; Dorota Leclerc; Ks. Rafał Jarosławski; dr Robert Zapart oraz członkowie Kapituły Honorowej Nagrody w składzie: mjr Stanisław Szuro – przedstawiciel środowiska więźniów politycznych okresu stalinowskiego skazanych na karę śmierci; ppor. Wacław Szacoń – przedstawiciel środowiska więźniów politycznych okresu stalinowskiego skazanych na karę śmierci; prof. Krzysztof Szwagrzyk – Wiceprezes IPN i Dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej; prof. Andrzej K. Kunert – środowiska naukowe, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Danuta Ciesielska – przedstawicielka Rodziny Danuty Siedzikówny „Inki”; Magdalena Kuińska – synowa płka Łukasza Cieplińskiego, zamordowanego 1 marca 1951 r. prezesa IV ZG WiN; Franciszek Batory – brat mjra Józefa Batorego, zamordowanego 1 marca 1951 r. członka IV ZG WiN oraz Janusz Wierzgacz – przedstawiciel środowisk artystycznych.
Poza Maciejem Małozięciem, w gronie tegorocznych nominowanych znaleźli się także: Monika i Marcin Lehmann – za działania na rzecz upamiętnienia i popularyzacji postaci Łukasza Cieplińskiego oraz innych Żołnierzy Wyklętych w Kwilczu i powiecie międzychodzkim, a także Obszar Południowy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego – za kontynuację idei i działań „Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość”.
Nagroda „Inki” 2020 - sylwetka Laureata
Maciej Małozięć jest wyróżniającym się przedstawicielem młodego pokolenia, który z pasją i wielkim zaangażowaniem działa od wielu lat na rzecz upowszechniania wiedzy i pielęgnowania pamięci o dziejach Polski.
Jest wiceprezesem Okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej; prezesem (od 2019), a wcześniej sekretarzem (od 2004) Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowiska 5. Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej w Dębicy; członkiem Zarządu Tarnowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz członkiem kilku stowarzyszeń i organizacji w powiecie dębickim i tarnowskim.
Od 2011 roku organizuje cykl przedsięwzięć z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” (m.in. koncerty, wystawy, prezentacje, wykłady, spektakle, konkursy wiedzy, prezentacje filmów, biegi „Tropem Wilczym” oraz uroczystości patriotyczno-religijne z udziałem wojskowej asysty honorowej).
Jeszcze przed ustanowieniem święta państwowego 1 marca, tj. przed 2011 r., inicjował uroczyste nabożeństwa w rocznicę mordu na IV Zarządzie Głównym „WiN” w kościele pw. św. Jadwigi w Dębicy.
W latach 2014-2018 był dyrektorem Katolickiego Centrum Edukacji KANA w Dębicy, w którym organizowano wiele przedsięwzięć edukacyjno-patriotycznych, w tym m.in. comiesięczne wykłady otwarte, w których wzięli udział świadkowie historii (m.in. Hanna Szczepanowska, harcerka Szarych Szeregów, powstaniec warszawski), a także coroczny konkurs wiedzy „Wilczymi Śladami”.
Od wielu lat współorganizuje coroczne uroczystości przy odsłoniętym w 2013 roku z jego inicjatywy na dębickim rynku pomniku zamordowanych tam w 1946 r. żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału Jana Stefki „Mściciela”.
Był także inicjatorem powstania kilku tablic upamiętniających żołnierzy Armii Krajowej i działaczy WiN, m.in. Władysława Strumskiego (na domu w którym mieszkał), tablicy Rotmistrza Witolda Pileckiego (dla Szkoły Podstawowej w Zwierniku), tablicy bohaterskich kobiet Ziemi Dębickiej walczących o niepodległość Polski (w kościele pw. św. Jadwigi w Dębicy). Od 2016 r. w ramach aktywności w Okręgu Tarnów ŚZŻAK współorganizuje świąteczną pomoc dla kilkudziesięciu kombatantów, pn. „Paczka dla weterana”.
Jest autorem publikacji przybliżających historię lokalnego podziemia niepodległościowego.
W 2016 r. Maciej Małozięć został nominowany do Nagrody Jana Rodowicza „Anody” przyznawanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego, a w 2017 r. otrzymał przyznawany przez Instytut Pamięci Narodowej tytuł Świadek Historii.