Dębica uczciła pamięć ofiar Holokaustu
Środa, 29 Styczeń 2020
27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku, na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Święto to uchwalone zostało 1 listopada 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej.
Miasto Dębica włączyło się w cykl wojewódzkich obchodów, nad którymi patronat objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.
W dniu dzisiejszym (29 stycznia) odbyła się konferencja popularno-naukową w Domu Kultury „Śnieżka”. Zebranych uczestników powitał gospodarz wydarzenia, Burmistrz Miasta Mariusz Szewczyk. „Spotykamy się w dniu dzisiejszym właśnie po to, aby godnie i z szacunkiem uczcić pamięć ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej. Społeczność żydowska tworzyła ważną część historii naszego miasta. Dębiczanie nie zapominają swoich współobywateli, których spotkał tak tragiczny los podczas II wojny światowej. Dziś wspólnie składamy hołd i cześć tym, którzy stracili życie w czasie Holokaustu oraz nawołujemy do krzewienia pamięci o ich bohaterskich postawach” – powiedział Burmistrz Miasta Mariusz Szewczyk.
Następnie głos zabrał Zastępca Burmistrza Maciej Małozięć, który wygłosił prelekcję na temat okupacji niemieckiej w powiecie dębickim. Z kolei dr hab. prof. UR Elżbieta Rączy przybliżyła zebranym temat zagłady Żydów w Dębicy.
O oprawę artystyczną spotkania zadbała Grupa Artystyczna SAFO Miejskiego Ośrodka Kultury. Młodzi artyści, pod okiem instruktorki MOK Dominiki Migoń, przygotowali wzruszający montaż muzyczny z elementami dramy.
Po konferencji uczestnicy zgromadzili się na Placu Mikołajkowów, gdzie przy pamiątkowej tablicy wspomniano o heroicznych działaniach Leokadii i Aleksandra Mikołajków, którzy podczas II wojny światowej ukrywali w swoim domu żydowską rodzinę. Dzięki ich bohaterskiej postawie 13-osobowa rodzina żydowska bezpiecznie przetrwała czas okupacji. Wiązanki kwiatów w miejscu pamięci w imieniu władz Miasta Dębicy złożyli Burmistrz Miasta Mariusz Szewczyk oraz Zastępca Burmistrza Maciej Małozięć w towarzystwie Pani dr hab. prof. Elżbiety Rączy z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Uroczystość zakończyła się pod pomnikiem na Wolicy, gdzie uczczono pamięć ponad 500 Żydów dębickich zamordowanych przez Niemców w masowej egzekucji w lipcu 1942 r. Aby oddać hołd ofiarom, delegacje Powiatu Dębickiego, Urzędu Miejskiego i Uniwersytetu Rzeszowskiego złożyły wiązanki kwiatów.