Jest to archiwalna wersja strony. Aktualna strona znajduje się pod tym adresem.

Urząd Miejski w Dębicy - Logo

Mirosław Hermaszewski w Dębicy opowiedział jak podbijał kosmos

Piątek, 22 Listopad 2019

Mirosław Hermaszewski w Dębicy opowiedział jak podbijał kosmos

W piątkowy wieczór 22 listopada br. w sali gimnastycznej II LO im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy odbyło się spotkanie z generałem Mirosławem Hermaszewskim – pierwszym i jedynym polskim kosmonautą. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach II Rodzinnego Pikniku Naukowego „Potęga umysłu – radość i zabawa”. Nasz jedyny polski kosmonauta przedstawił historię podboju kosmosu od samego jej początku do chwili obecnej, przeplatając ją doświadczeniami ze swojego życia.

Mirosław Hermaszewski w Dębicy opowiedział jak podbijał kosmos Mirosław Hermaszewski w Dębicy opowiedział jak podbijał kosmos1 Mirosław Hermaszewski w Dębicy opowiedział jak podbijał kosmos Mirosław Hermaszewski w Dębicy opowiedział jak podbijał kosmos1 Mirosław Hermaszewski w Dębicy opowiedział jak podbijał kosmos Mirosław Hermaszewski w Dębicy opowiedział jak podbijał kosmos Mirosław Hermaszewski w Dębicy opowiedział jak podbijał kosmos Mirosław Hermaszewski w Dębicy opowiedział jak podbijał kosmos Mirosław Hermaszewski w Dębicy opowiedział jak podbijał kosmos Mirosław Hermaszewski w Dębicy opowiedział jak podbijał kosmos Mirosław Hermaszewski w Dębicy opowiedział jak podbijał kosmos Mirosław Hermaszewski w Dębicy opowiedział jak podbijał kosmos Mirosław Hermaszewski w Dębicy opowiedział jak podbijał kosmos

Na wstępie głos zabrała Dyrektor II LO Pani Marta Czekaj, która serdecznie przywitała wszystkich zebranych:  Pana Mariusza Szewczyka, burmistrza miasta Dębicy, Pana Adama Pieniążka wicestarostę dębickiego, nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów, rodziców oraz wszystkich przybyłych gości. W swoim wystąpieniu  podziękowała wszystkim  sponsorom i partnerom, którzy wsparli w/w wydarzenie. Następnie Pani Bożena Mateja, wiceprezes stowarzyszenia „Uwierz w siebie” przedstawiała życiorys Pana generała Mirosława Hermaszewskiego. Polski kosmonauta przygotował prezentację o historii badania i podbijania kosmosu, równolegle opowiadającą o jego osobistych przygodach i doświadczeniach życiowych.

Swoje wystąpienie generał Hermaszewski rozpoczął od samych początków badania kosmosu, gdy ludzie dopiero patrzyli w niebo za pomocą prostych przyrządów i zastanawiali się, czym są gwiazdy, księżyc i słońce. Jego droga w stronę gwiazd była trudna.  Opowiadał o wielu próbach zdobycia licencji szybowcowej i lotniczej, związanych ze znaczną niedowagą. „Piesek w kosmosie, małpka też, a ja próbuję dostać się do aeroklubu we Wrocławiu. Pierwsze badanie „nie nadaje się”, za rok poszedłem znowu. „Gdzie ty lichoto? Niedowaga”. Za trzecim razem, gdy poszedłem znowu, to na wszelki wypadek zmieniłem nazwisko. „Ty taki sprawny jesteś, to będziesz latał, ale na siedzeniu będziesz miał 10 kilo piachu, żeby wyważyć” -  mówił generał Hermaszewski.

W 1976 roku został zakwalifikowany do lotu kosmicznego w ramach międzynarodowego programu Interkosmos, utworzonego przez ZSRR. 27 czerwca 1978 roku wraz z radzieckim kosmonautą Piotrem Klimukiem odbył lot na statku Sojusz 30, który połączył się z zespołem orbitalnym Salut 6. W czasie 8-dniowej misji 126 razy okrążył Ziemię. Rakieta, którą leciał w kosmos generał Hermaszewski, ważyła 35 ton, ale paliwa w sobie miała 270 ton.

Do dziś gen. Mirosław Hermaszewski pozostaje jedynym Polakiem, który odbył lot kosmiczny i sądząc po frekwencji podczas spotkania, pamięć o tym wciąż jest bardzo ważna dla Polaków.

Na koniec „Nocy Astronomicznej” odbyły się na boisku szkolnym pokazy teleskopowe na żywo prowadzone przez zawodowych astronomów z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach, Obserwatorium Astronomicznego Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim, Astrodom Krosno.

 

 

Archiwum newsów