Jest to archiwalna wersja strony. Aktualna strona znajduje się pod tym adresem.

Urząd Miejski w Dębicy - Logo

„Ocalmy od zapomnienia" - wystawa w domu parafialnym przy ul. Orlej

Poniedziałek, 23 Wrzesień 2019

„Ocalmy od zapomnienia\
„Ocalmy od zapomnienia\ „Ocalmy od zapomnienia\ „Ocalmy od zapomnienia\ „Ocalmy od zapomnienia\ „Ocalmy od zapomnienia\ „Ocalmy od zapomnienia\ „Ocalmy od zapomnienia\ „Ocalmy od zapomnienia\ Dsc03147 (copy) „Ocalmy od zapomnienia\ „Ocalmy od zapomnienia\ „Ocalmy od zapomnienia\ „Ocalmy od zapomnienia\ „Ocalmy od zapomnienia\ „Ocalmy od zapomnienia\ „Ocalmy od zapomnienia\ „Ocalmy od zapomnienia\ „Ocalmy od zapomnienia\ „Ocalmy od zapomnienia\ „Ocalmy od zapomnienia\ „Ocalmy od zapomnienia\ „Ocalmy od zapomnienia\ „Ocalmy od zapomnienia\ „Ocalmy od zapomnienia\

22 września w domu parafialnym przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dębicy – Latoszynie odbył się trzeci wernisaż wystawy „Ocalmy od zapomnienia” poświęcony patronom dębickich ulic, bohaterom Ziemi Dębickiej, żołnierzom AK. Jednym z nich był por. Jan Artur Towarnicki ps. „Tur”, któremu dedykowano tegoroczną edycję. Spotkanie rozpoczęło się od odsłonięcia tablicy pamiątkowej Jego imienia, która zlokalizowana jest tuż obok ul. Lutaka i ul. Armii Krajowej na osiedlu Wolica. Odsłonięcia tablicy dokonali Maciej Małozięć, zastępca burmistrza, Piotr Chęciek, starosta powiatu dębickiego oraz dr Piotr Szopa, przedstawiciel IPN w Rzeszowie. Odsłonięcie tablicy jest aktem upamiętnienia por. Jana Artura Towarnickiego - uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, w okresie międzywojennym  nauczyciela w szkołach w Podgrodziu i Dębicy. Twórcy struktur SZP (Służba Zwycięstwu Polski), a później ZWZ na terenie Dębicy.

Wszystkich zaproszonych gości w domu parafialnym przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dębicy – Latoszynie przywitał Ks. Proboszcz Piotr Grzanka. Spotkanie rozpoczęło się wykładem dr. Piotra Szopy poświęconego osobie Jana Artura Towarnickiego. Podczas spotkania zgromadzeni wprowadzeni zostali w rys historyczny i dalsze konsekwencje wydarzeń z 1939 i 1940 roku. Wygłosił wiele ciepłych słów, pełnych podziwu i szacunku dla jego dokonań, który w chwili próby wykazał się miłością do ojczyzny i niezłomną postawą. Aresztowany został w kwietniu 1940 roku, podczas brutalnego śledztwa zastrzelony w Rzeszowie. W zamku w latach 1939-44 było więzienie niemieckie. Na wielką skalę prowadzone były brutalne przesłuchania, w wyniku których więźniowie umierali oraz egzekucje skazanych. Dokonywano ich poprzez rozstrzelanie w jednej z piwnic zamkowych lub powieszenie na szubienicy, ustawionej na dziedzińcu. Tablice pamiątkowe umieszczone na wieży zamkowej upamiętniają więźniów zamku - ofiary terroru hitlerowskiego, a później komunistycznego.

Bohaterowie tacy jak Towarnicki  byli wierni składanej przysiędze do końca, byli ofiarni, kochali Polskę, kochali wolność, oddawali swoje życie za naszą ojczyznę.

Następnie głos zabrała rodzina Jana Artura Towarnickiego, która przywiozła ze sobą pamiątki rodzinne po Janie Arturze Towarnickim. Rodzina opowiadała, że aresztowano go 28 kwietnia 1940 r. przez Gestapo. Niemcy bili już Towarnickiego w Dębicy, zaraz po aresztowaniu, w biurze magistratu. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari, który mogli zobaczyć uczestnicy wystawy.

Uczestniczący w otwarciu wystawy w gronie, których znaleźli się mieszkańcy osiedla Wolica oraz przedstawiciele władz miejskich i powiatowych wzięli udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych.

Na koniec spotkania Pani Katarzyna Rostowska- Machnik, radna miejska złożyła serdeczne podziękowania rodzinie Jana Artura Towarnickiego, ks. proboszczowi Piotrowi Grzankce, parafianom, zastępcy burmistrza miasta Dębicy Maciejowi Małozięciowi, staroście powiatu dębickiego Piotrowi Chęćkowi, wicewójtowi gminy Dębica Markowi Mikrutowi,  Zespołowi „Iskierniczanie”, Antoniemu Tyrawskiemu właścicielowi sklepu z militariami za wypożyczenie sprzętu  wojskowego, Stanisławie i Marianowi Dybowskim  za wypożyczenie eksponatów z prywatnego zbioru oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji wydarzenia „Ocalmy od zapomnienia”.

W przyszłym roku, również planowana jest kolejna wystawa, która poświęcona zostanie majorowi Adamowi Lazarowiczowi ps. „Klamra”.

Archiwum newsów