Dom Kultury "Śnieżka" uroczyście otwarty
Poniedziałek, 02 Wrzesień 2019
31 sierpnia, po gruntownym remoncie i przebudowie, Dom Kultury ,,Śnieżka" został ponownie otwarty dla mieszkańców miasta. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk, przewodniczący Rady Miejskiej Mateusz Cebula, poseł na sejm RP Jan Warzecha, członek zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek, współwłaściciel firmy ,,PESAM" Jan Mytnik oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy Jan Borek.
,,Kilka miesięcy temu mieliśmy przyjemność oddać do użytku zmodernizowany Dom Kultury ,,Mors”, a dziś spotykamy się, by przekazać kolejny odnowiony obiekt kultury. Wszyscy długo czekaliśmy na ten moment. Po miesiącach wytężonych robót budowlanych, realizowanych pod nadzorem konserwatora zabytków, mamy zaszczyt i przyjemność otworzyć wyremontowany, olśniewający estetyką Dom Kultury ,,Śnieżka”. Dzięki temu marzenia mieszkańców o wyjątkowym miejscu spotkań z kulturą, gdzie organizowane będą wydarzenia na najwyższym poziomie, ziściły się. Jestem za to ogromnie wdzięczny. Serdecznie dziękuję Wszystkim, którzy przyczynili się do tego dużego sukcesu.” – powiedział Burmistrz Miasta Mariusz Szewczyk.
Na placu przed budynkiem dawnego ,,Sokoła" gości witała kapela uliczna ,,Tonko" z Dynowa i szczudlarze z krakowskiej grupy "Locomotora". Po oficjalnym otwarciu publiczność przeniosła się do wnętrza placówki, gdzie czekali kataryniarze, grupa "Safo" z nastrojowym programem artystycznym i wystawa dębickiego Muzeum Regionalnego, poświęcona historii Towarzystwa Gimnastycznego ,,Sokół". Dużą popularnością cieszyły się Dębicka Oranżada Wyborowa, wyprodukowana przez firmę ,,Rojan" z Latoszyna, oraz okolicznościowe wydawnictwa Urzędu Miejskiego - kartki pocztowe i stylizowany na lata II RP ,,Kurier Dębicki", na okładce którego mógł się znaleźć każdy chętny, po uprzednim zrobieniu sobie zdjęcia.
Dom Kultury ,,Śnieżka” – miejsce z historią i duszą
Mało jest w Dębicy tak wyjątkowych miejsc jak historyczny budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, obecnie Dom Kultury „Śnieżka”. Wyjątkowość tego miejsca nie ogranicza się bowiem do samego budynku, jego historii i szlachetnej architektury, ale wiąże się nierozerwalnie z najnowszą historią Dębicy, walką mieszkańców miasta o niepodległość Ojczyzny oraz wieloletnią pracą kulturalno-edukacyjno-artystyczną z pokoleniami Dębiczan. Śnieżka to swoista kuźnia dębickich talentów i charakterów.
Budynek „Sokoła” wzniesiono na gruntach darowanych przez hr. Andrzeja Raczyńskiego u wylotu ówczesnej ulicy Wilusza (obecnie Bojanowskiego). Posiadał scenę oraz salę widowiskową i był jedynym reprezentacyjnym obiektem na terenie Dębicy. Obok założono park z kręgielnią, kortem tenisowym i podium dla orkiestry. W 1910 r., w 500. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej, usypano na terenie parku okazały kopiec.
W okresie „wielkiej wojny” obiekt uległ znacznej dewastacji. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. przywrócono go do stanu pierwotnego. W latach międzywojennych budynek „Sokoła” odgrywał szczególną rolę w życiu kulturalnym miasta Dębicy. Odbywały się tutaj przedstawienia teatralne, uroczystości patriotyczne, imprezy kulturalne oraz zebrania polityczne. W czasie niemieckiej okupacji budynek uległ ponownej dewastacji. Niemcy urządzili w nim „Dom Żołnierza”.
Po wojnie, dekretem PKWN z 15 grudnia 1946 r., obiekt został przejęty na rzecz Skarbu Państwa. Rok później nastąpiła likwidacja Towarzystwa „Sokół”, a pobieżnie wyremontowany budynek przemianowano na „Dom Ludowy”. W 1950 r. Zarząd Powiatowy Rady Związków Zawodowych nadał placówce status Powiatowego Domu Kultury, w którym działały zespoły artystyczne: chór, orkiestra, zespoły teatralne oraz biblioteka. W 1952 r. budynek przejęły w dzierżawę Zakłady Mięsne i nastąpiła zmiana nazwy na Zakładowy Dom Kultury.
W 1955 r. budynek przeszedł w zarząd Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego i zyskał miano Klubu Fabrycznego. W budynku rozpoczęło działalność kino związkowe „Gryf”. W latach 1968-1970, w czasie kapitalnego remontu, palcówka została dodatkowo rozbudowana od strony południowej o piętrowe skrzydło na rzucie prostokąta, przykryte płaskim, betonowym stropodachem.
W 1972 r. dotychczasowy Klub Fabryczny przyjął nazwę Klubu Młodego Technika, który następnie przemianowano w 1985 r. na Dom Kultury „Śnieżka”. Otaczający budynek od strony południowej park został wpisany do rejestru zabytków w 1985 r. Od 1995 roku Dom Kultury ,,Śnieżka” przeszedł w zarząd Miasta Dębicy.