Dębica uczciła 80. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę
Wtorek, 17 Wrzesień 2019
Na Placu Mikołajkowów w Dębicy, 16 września 2019 r. odbył się uroczysty apel związany z 80. rocznicą ataku wojsk sowieckich na Polskę. Uroczystości te były jednocześnie okazją do oddania hołdu tysiącom Polaków, deportowanym w głąb Rosji oraz pomordowanym w Katyniu, a także innych miejscach kaźni po 17 września 1939 roku.
Przypominając wydarzenia sprzed 80 lat, były dyrektor Gimnazjum nr 1 Zbigniew Drzymała zwrócił uwagę na dramat osamotnionej wówczas Polski, która zaledwie 20 lat po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. musiała stawić czoła znacznie większym potęgom militarnym hitlerowskich Niemiec z zachodu i sowieckiej Rosji ze wschodu. Przypominając o aresztowaniach i deportacjach w głąb Rosji podkreślił, że dotyczyły one również części mieszkańców Dębicy, zaznaczając jednocześnie, iż „wiosną 1940 roku, na mocy rozkazu podpisanego m.in. przez Stalina i Mołotowa, zostali zamordowani w Katyniu, Charkowie i Twerze – strzałem w tył głowy - przez NKWD razem z 7 tys. osób cywilnych. W sumie ok. 22 tys. polskich oficerów, policjantów, osadników, leśników, właścicieli ziemskich, urzędników państwowych, naukowców, nauczycieli, profesorów, lekarzy, sędziów i duchownych. Wśród nich byli również oficerowie wojska polskiego, Korpusu Obrony Pogranicza i funkcjonariusze policji związani z naszym miastem i ziemią dębicką miejscem urodzenia, nauki, pracy czy służby wojskowej. Udało się ustalić nazwiska około 50 takich osób”.
W intencji wszystkich deportowanych, pomordowanych oraz tych, którzy walcząc w rożnych miejscach i na różnych frontach oddali życie za wolną Polskę, odmówiona została modlitwa, której przewodniczył ks. Jan Majocha. Następnie przedstawiciele młodzieży ze szkół dębickich i powiatu dębickiego złożyli znicze pamięci pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej i obeliskami upamiętniającymi Dębiczan oraz osoby związane z naszym miastem, ofiary sowieckich zbrodni po 17 września 1939 roku.
Uczestniczący w apelu burmistrz miasta Mariusz Szewczyk, wraz z zastępcami, złożyli wieniec pod tablicą ufundowaną przez społeczność Miasta Dębicy w hołdzie zamordowanym wiosną 1940 roku. W swoim wystąpieniu burmistrz Szewczyk podziękował młodzieży za obecność. Jednocześnie zwrócił się z prośbą o dalsze kultywowanie pamięci o ofiarach II wojny światowej oraz narodowych bohaterach. Burmistrz zaprosił również do udziału w uroczystościach z okazji Dnia Polskiego Państwa Podziemnego 29 września br.
Apel zorganizowany dla młodzieży dębickich szkół był pierwszym akcentem obchodów Dnia Sybiraka. Dębickie Koło Związku Sybiraków w najbliższą niedzielę (22 września) zaprasza do udziału w mszy świętej w kościele pw. św. Jadwigi o godz. 10:30. Po nabożeństwie, na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy, złożone zostaną wieńce i wiązanki kwiatów.