Wernisaż wystawy pokursowej prac studentów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej
Poniedziałek, 15 Lipiec 2019
12 lipca br. w Miejskiej Powiatowej Bibliotece Publicznej odbył się wernisażu wystawy pokursowej prac studentów Wydziału Architektury Politechniki Karkowskiej na wykonanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej zagospodarowania terenów miasta Dębicy. Wystawa prezentuje program dydaktyczny oraz efekty pracy studentów Zakładu Odnowy Miast Instytutu Projektowania Miast i Regionów. Dzięki tej wystawie każdy może się przekonać o jakości współpracy młodych ludzi z wykładowcami. Dodatkowo osoby zainteresowane architekturą, planowaniem przestrzennym, studenci kierunków technicznych, artystycznych, i innych oraz profesjonaliści z różnych dziedzin, mogą się zorientować w szerokim spektrum działalności edukacyjnej Politechniki Krakowskiej Wydziału Architektury. Wystawa to dobra okazja, aby zobaczyć, że współpraca między Dębicą a Politechniką Krakowską układa się naprawdę bardzo dobrze.
Dębica, która za sprawą podpisanego przez burmistrza miasta Mariusza Szewczyka w marcu 2018 roku porozumienia z krakowską uczelnią, rozpoczęła współpracę w zakresie planowania przestrzeni miejskiej. Efektem tych działań jest kolejna wystawa studentów, którzy przedstawili swoje projekty koncepcyjne dotyczące m.in. : zagospodarowania terenu wokół dworca kolejowego dla miasta Dębica, rynku, zespołu rekreacyjno – parkowego miasta Dębica w okolicach ul. Rzeszowskiej i ul. Strażackiej, paku ekologicznego w Dębicy w okolicach ul. Sobieskiego i ul. Ligęzów.
W dniu 11 lipca studenci mieli okazję zaprezentować oraz omówić swoje prace prowadzone przez dr hab. inż. arch. Bogusława Podhalańskiego oraz prowadzącego grupę dr inż. arch. Andrzeja Hrabca. Podczas prezentacji studenci pokazywali jak ewaluowały ich pomysły – od projektów funkcjonalnych po gotową koncepcję. Mieli za zadanie przede wszystkim umotywować swoje decyzje argumentami związanymi z użytkowaniem przestrzeni publicznej z uwzględnieniem wartości lokalizacji. Prace stworzone przez studentów są płynnie wkomponowane w krajobraz naturalny. Pełnią przy tym ściśle określone i odpowiednio rozplanowane funkcje parków, ośrodków rekreacji i miejsc wypoczynku mieszkańców. Forma podąża za funkcją, ale też wynika z logiki konstrukcji, ekonomii zużycia materiałów i ekologii. Na koniec spotkania wywiązała się żywa i długa dyskusja.
„Prace studentów stanowią cenne wskazówki dla samorządów, które często nie mają pomysłu na to, jak zagospodarować grunt czy znajdujące się na nim obiekty. Te wspólne działania owocują bardzo ciekawymi projektami, które mam nadzieję będą inspirować do poprawy estetyki i funkcji przestrzeni publicznej miasta Dębicy. Jestem bardzo zadowolony z naszej współpracy i cieszę się, że studenci w swoich koncepcjach zagospodarowania przestrzeni zaproponowali wiele ekologicznych rozwiązań ”. – mówił burmistrz miasta Mariusz Szewczyk.
Wystawa prac studentów będzie można ją oglądać przez najbliższe dwa tygodnie do dnia 26 lipca br. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej przy ul. Akademickiej 10.