80 lat Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.
Czwartek, 11 Kwiecień 2019
9 kwietnia br. w sali Starego Kina Muzeum Regionalnego w Dębicy miał miejsce wernisaż wystawy ,,COP - narodziny przemysłu gumowego w Dębicy". Otwarcia wystawy będącej owocem współpracy muzeum i Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. dokonali Jacek Dymitrowski - dyrektor Muzeum Regionalnego i pan Mirosław Maziarka - dyrektor ds. produkcji TC Dębica SA. Za pomocą środków audio-wideo do zebranych zwrócił się nieobecny pan Leszek Szafran - prezes TC Dębica SA.
Jubileusz to czas wyjątkowy, doskonały do podsumowań i wspomnień. W obchodach jubileuszu uczestniczyli zaproszeni goście, pracownicy firmy. Gośćmi honorowymi byli panowie: Zdzisław Chabowski i Jerzy Niemczyk, którzy ćwierć wieku temu wprowadzili dębicki Stomil do rodziny firmy Goodyear i wdrożyli produkcję nowoczesnych opon.
W tym ważnym dniu dla firmy gratulacje złożył Burmistrz Miasta Dębicy Mariusz Szewczyk. Przekazał również wyrazy podziękowania za owocną współpracę z Firmą Oponiarską Dębica oraz życzył, aby w przyszłości jeszcze korzystniej się rozwijała.
Okolicznościowe gratulacje i życzenia dla Jubilatki złożyli panowie: Jan Warzecha - poseł na Sejm RP , Piotr Chęciek - starosta dębicki i Bogdan Kaczmar - prezes Stowarzyszenia Muzealników Polskich Oddział Podkarpacie. Po części oficjalnej zebrani mogli obejrzeć wystawę.
Historia Firmy Oponiarskiej Dębica
Początek - Historia Firmy Oponiarskiej Dębica rozpoczyna się w 1937 r., kiedy to polski rząd podjął decyzję o budowie Centralnego Okręgu Przemysłowego. Jednym z elementów miała być filia poznańskiego "Stomilu", która rozwijała produkcję dla wojska. Jako miejsce lokalizacji fabryki wybrano Dębicę. Specjaliści mieli za zadanie opracowanie wszystkich planów budowy fabryki do końca 1937 r. Wstępny projekt technologiczny był dziełem E.Hoovrera ze Stanów Zjednoczonych, który specjalnie w tym celu przyjechał do Polski. W pracach pomagał mu Edward Wróblewski, kierownik działu budowlanego "Stomilu" Poznań. Projekt techniczny opracowany został przez specjalistów amerykańskiej firmy General Tire, we współpracy z trzema polskimi inżynierami: Kazimierzem Obrębskim, Henrykiem Saganem i Wiktorem Piotrowskim. Prace wstępne przy budowie Fabryki Gum Jezdnych "Stomil" rozpoczęły się wiosną 1937 r. Zasadnicze prace budowlane wystartowały 26 lutego 1938 r. Budowa hali produkcyjnej zakończyła się po kilkunastu miesiącach. Powstał obiekt o kubaturze 59,5 tys. metrów sześciennych. W czerwcu 1938 r. przystąpiono do montażu maszyn i urządzeń. Do fabryki zakupiono najnowocześniejsze, jak na owe czasy, maszyny angielskiej firmy Francis Shaw Company Ltd Manchester. Dokumentacja techniczna, w tym technologia produkcji opon, opracowana została przez poznańskich konstruktorów na podstawie licencji współpracującego ze Stomilem amerykańskiego przedsiębiorstwa General Tire and Rubber Company. Prace budowlane i montażowe trwały do końca 1938 r. Roboty budowlane kontynuowano również zimą 1939 r. W sumie oddano do użytku obiekty przemysłowe o łącznej powierzchni 9,5 tys. metrów kwadratowych i kubaturze 73,5 tys. metrów sześciennych. Koszty budowy wyniosły 300 tysięcy złotych. Pierwszą dębicką oponę wyprodukowano 30 marca 1939 r. Oficjalne otwarcie Fabryki Gum Jezdnych w Dębicy odbyło się 4 kwietnia 1939 r. W uroczystości udział wziął m.in. twórca COP-u Eugeniusz Kwiatkowski, władze województwa krakowskiego, powiatu dębickiego i miasta oraz przedstawiciele generalicji z Ministerstwa Spraw Wojskowych. W fabryce w Dębicy po uruchomieniu produkcji pracowało 260 robotników - w systemie trzyzmianowym oraz 16 pracowników inżynieryjno-technicznych i 9 osób w administracji. Na początku produkcja była niewielka, wytwarzano ok. 350 sztuk kompletów ogumienia (opon i dętek) na dobę, w siedmiu różnych rozmiarach. Przeznaczone były w całości dla polskiej armii. Zdolność produkcyjna fabryki wynosiła 600 kompletów. W ciągu 5 miesięcy opanowano całkowicie technologię produkcji. Latem 1939 r. w fabryce pracowało już 600 osób. Rosła produkcja, wprowadzano nowe asortymenty. Rozwój fabryki przerwał niestety wybuch II wojny światowej.
źródło: www.debica.com.pl