Jest to archiwalna wersja strony. Aktualna strona znajduje się pod tym adresem.

Urząd Miejski w Dębicy - Logo

W „Piątce” promują Sprawiedliwy Handel

Wtorek, 12 Luty 2019

W „Piątce” promują Sprawiedliwy Handel
W „Piątce” promują Sprawiedliwy Handel W „Piątce” promują Sprawiedliwy Handel W „Piątce” promują Sprawiedliwy Handel W „Piątce” promują Sprawiedliwy Handel W „Piątce” promują Sprawiedliwy Handel W „Piątce” promują Sprawiedliwy Handel W „Piątce” promują Sprawiedliwy Handel Wywiad o fairtrade dla lokalnej telewizji (copy) W „Piątce” promują Sprawiedliwy Handel W „Piątce” promują Sprawiedliwy Handel W „Piątce” promują Sprawiedliwy Handel

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 w Dębicy przyłączyła się do kampanii Społeczności Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu. Uczniowie i nauczyciele promują ideę fairtrade, by kształtować odpowiedzialne zachowania konsumenckie i tym samym przyczynić się do poprawy poziomu życia ludzi w krajach rozwijających się.

W maju 2018 r. po raz pierwszy szkoła włączyła się w obchody Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu. 15 maja serwowano kawę, herbatę i słodycze dla rodziców dzieci jedzących obiady w szkolnej stołówce. Przygotowano też wystawę produktów oznakowanych certyfikatami Rainforest Alliance, Fairtrade, UTZ, Cocoa life. Natomiast w dniach 14-18 maja zaproszono wszystkich chętnych uczniów do udziału w happeningu ,,Metka". W jego ramach na korytarzu szkolnym przygotowana została gigantyczna mapa świata, na której każdy mógł  przykleić metki ze swoich ubrań. W ten sposób stworzono mapę przemysłu odzieżowego na świecie. Na korytarzu pojawiły się  też plakaty opisujące warunki pracy w krajach takich jak Bangladesz, Indie, Pakistan, Chiny, Turcja, Kambodża, Wietnam, a także nazwy sieci sklepów odzieżowych, które deklarują podejmowanie działań na rzecz poprawy jakości pracy pracowników w krajach rozwijających się. ,,Dzięki akcji dowiedzieliśmy, że najwięcej naszych  ubrań produkowanych jest w państwach, gdzie nie przestrzega się praw człowieka i praw pracowników” wspomina Natalia Kuszowska, uczennica klasy 8., jedna ze współorganizatorek happeningu. ,,Nie wiedzieliśmy, że często producenci znanych marek krzywdzą pracowników. Nie wiedzieliśmy też, że kupując produkty z Azji, niekoniecznie pomagamy mieszkańcom tego kontynentu” dodaje Oliwia Osora, jej rówieśniczka, również zaangażowana w projekt.

Koordynatorzy projektu zachęcają do zakupów produktów z certyfikatami, zwłaszcza Fairtrade, na lokalnym rynku.

 

Archiwum newsów