Dębica uczciła 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
Piątek, 14 Grudzień 2018
W Dębicy na Placu Solidarności upamiętniono 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
Członkowie Duszpasterstwa Ludzi Pracy, przedstawiciele „Solidarności”, młodzież, mieszkańcy oraz władze powiatu dębickiego, władze miasta Dębicy modlili się pod krzyżem. Wiązanki kwiatów pod krzyżem, który został poświęcony przez bp. Piotra Bednarczyka 3 maja 1981 roku podczas uroczystej Mszy świętej za Ojczyznę złożyli burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk wraz z zastępcą Maciejem Małozięciem oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy Mateuszem Cebulą, starosta powiatu dębickiego Piotr Chęciek wraz z wicestarostą Adamem Pieniążkiem, przewodniczący związków zawodowych „Solidarność” TC Dębica Andrzej Bal wraz z delegacją. 13 grudnia, w 37 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, na Placu Solidarności młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy, Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy, Zespołu Szkół nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Dębicy złożyła znicze pod krzyżem na Placu Solidarności.
Jak mówił ppłk Adam Kantor, warto pamiętać o tej rocznicy, ponieważ stan wojenny był jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Wspomniał jak 13 grudnia 1981 roku z dniem wprowadzenia stanu wojennego został internowany i osadzony w Ośrodku Odosobnienia w Uhercach, gdzie przebywał do 30 kwietnia 1982 roku. Po wyjściu na wolność został kolporterem prasy i wydawnictw podziemnych, m.in. pism „Odnowa” i „Serwis Informacyjny”. Adam Kantor był także działaczem niepodległościowo-opozycyjnym. Należał do PPSZ, WiN w Dębicy oraz „Solidarności” regionu przemyskiego. Twórca Armii Kresów pełnił szereg funkcji m.in. był przewodniczącym KZ NSZZ „Solidarność” w Zakładzie Rolnym w Horyńcu, przewodniczącym Oddziału Rolnego Ziemi Przemyskiej, przewodniczącym MKP NSZZ „Solidarność”, przewodniczącym Biura Regionalnego Związku Solidarności Polskich Kombatantów w Przemyślu, członkiem KIK w Lubaczowie, ZWPOS oraz NSZZ ”Solidarność”, a od 1991 roku przewodniczącym Zarządu Związku Solidarności Polskich Kombatantów.
Stan wojenny w Polsce został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie działań milicji i Służby Bezpieczeństwa zginęło kilkadziesiąt osób, a tysiące osadzono w więzieniach. Internowania dotyczyły również naszego terenu.