Dębickie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości
Wtorek, 13 Listopad 2018
Występem Grupy Artystycznej SAFO i ceremoniałem wojskowym 33 Batalionu Lekkiej Piechoty 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej pod dowództwem ppłk Rolanda Waszkowiaka rozpoczęły się na dębickim Rynku uroczyste obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Przed oficjalną częścią obchodów, przedstawiciele władz miejskich i powiatowych: Burmistrz Miasta Mariusz Szewczyk, Zastępca Burmistrza Wojciech Iwasieczko, Starosta Powiatu Dębickiego Andrzej Reguła, Przewodniczący Rady Powiatu Mateusz Smoła i Radny Powiatu Dębickiego Zygmunt Żabicki złożyli wiązanki kwiatów w dębickich miejscach pamięci: pod Dębami Katyńskimi, przy Memoriale Smoleńskim oraz na Placu Solidarności przy Krzyżu Solidarności i pod pomnikiem Jana Pawła II.
Po odegraniu hymnu państwowego, licznie zgromadzonych na Rynku mieszkańców Dębicy, zaproszonych gości, poczty sztandarowe, przedstawicieli władz miejskich, powiatowych i gminnych oraz parlamentarzystów przywitał przewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy Ryszard Pękala. Następnie z okolicznościowym przemówieniem do dębiczan zgromadzonych na Rynku zwrócił się Burmistrz Miasta Mariusz Szewczyk, który podkreślił, jak ważne jest krzewienie pamięci o przeszłości i podejmowanie współpracy dla dobra ojczyzny. ,,Dzisiejsze patriotyczne spotkanie na dębickim Rynku i manifestacja szacunku do ojczyzny i jej historii, to kolejny etap pięknego marszu do niezwykłego jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Wierzę głęboko, że uczestnictwo w tych uroczystościach nie jest dla nikogo z nas kolejnym obowiązkiem do wypełnienia, ale wynika z potrzeby serca, z potrzeby dzielenia się radością, z poczucia wspólnoty samorządowej. Bo przecież stąd jesteśmy, tu mieszkamy, pracujemy, chodzimy do szkoły, tu nawiązujemy przyjaźnie i wychowujemy dzieci, tu jest nasze miejsce na ziemi. […] Zróbmy wszystko, aby 11 listopada był dniem radosnym i wyjątkowym dla każdego z Nas. Jest to przecież dzień ponownych narodzin Naszej Ojczyzny. Celebrujmy go, by stał się prawdziwym świętem, a motywem przewodnim uroczystości niech będzie porozumienie – ponad wszelkimi podziałami i w imię dobra narodu.” – powiedział burmistrz Mariusz Szewczyk.
Po zakończeniu uroczystości na Rynku, wszyscy obecni na czele z Miejską Orkiestrą Dętą pod batutą Stanisława Świerka i żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej przemaszerowali do kościoła pw. Świętej Jadwigi, gdzie odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny.
Następnie na Placu Gryfitów miało miejsce składanie wiązanek kwiatów przez delegacje władz miejskich, powiatowych, gminnych, przedstawicieli organizacji społecznych, stowarzyszeń, wojska i mieszkańców miasta przy figurze Matki Boskiej Niepokalanej, która została ufundowana jako wotum wdzięczności za odzyskaną niepodległość przez społeczeństwo Dębicy w 1919 roku. W samo południe na Placu Gryfitów wybrzmiał Hymn Państwowy uroczyście odśpiewany przez wszystkich zebranych w ramach ogólnopolskiej akcji ,,Niepodległa do hymnu".
Jedną z atrakcji dla mieszkańców w tym wyjątkowym dniu był pokaz zabytkowych samochodów na dębickim Rynku ,,100 pojazdów zabytkowych na 100 lat niepodległości”.
O godzinie 12.30 ulicami miasta wyruszyła parada samochodów zabytkowych, która kierowała się na cmentarz żołnierzy poległych w I wojnie światowej w Zasowie , a później drogami powiatu dębickiego do Pustkowa Osiedla pod Górę Śmierci.
Kolejną częścią tegorocznych obchodów był Bieg Niepodległości zorganizowany przez Miasto Dębicę, Katolickie Centrum Edukacji Kana w Dębicy, Klub Biegacza „Maratończyk” Dębica oraz Stowarzyszenie im. Edmunda Bojanowskiego „Dobroć”. Biuro zawodów, start i meta biegu znajdowały się w ogrodzie Sióstr Służebniczek Dębickich. Wyścig odbył się na czterech dystansach: 959 m (dystans dla dzieci ze szkoły podstawowej – kl. IV – VI), 1918 m (dystans dla dzieci ze szkół podstawowych kl. VII-VIII oraz 3 klasy gimnazjum), dystans 5000 m (kategoria otwarta), dystans 10 000 m (kategoria otwarta).Trasa biegu dla dzieci i młodzieży prowadziła przez ul. Chopina i ul. Raczyńskich, natomiast dla dorosłych przez Park Stomilowski, ul. Kwiatkowskiego, ul. Krakowską, ul. 1 Maja, ul. Konarskiego, ul. Garncarską i ponownie ul. Chopina.
Na dystansie 5 km najlepsze wyniki wśród kobiet uzyskały: Klaudia Podraza (Pędzące Ślimaki Dębica), Małgorzata Ligęska (SRTG Dębica), Martyna Orkisz (Żyraków), wśród mężczyzn: Michał Opaliński (Klub Maratończyk Dębica), Tomasz Olszewski (Klub Maratończyk Dębica), Łukasz Poznański (Kraków). Z kolei na dystansie 10 km najlepsze wyniki wśród kobiet uzyskały: Alicja Jasińska (OCR Team Dębica), Aneta Bród (Zabiegani Ropczyce), Małgorzata Lesiak (Klub Maratończyk Dębica), wśród mężczyzn: Łukasz Kozioł (Klub Maratończyk Dębica), Witold Pyc (KS Ryglice), Bogusław Opryszek (ITMBW Kraków).
Burmistrz Miasta Mariusz Szewczyk razem z Przewodniczącym Rady Miejskiej Ryszardem Pękalą wręczyli zwycięzcom pamiątkowe dyplomy, statuetki i nagrody.
Wszyscy zgromadzeni w Ogrodzie Sióstr Służebniczek mieli okazję wspólnie zaśpiewać patriotyczne pieśni z różnych okresów historycznych podczas zorganizowanej już po raz drugi Lekcji śpiewu patriotycznego - Wyśpiewajmy razem historię. Każdy uczestnik, aby aktywnie brać udział w lekcji śpiewu, otrzymał od organizatorów Śpiewnik Patriotyczny pt. „Boże coś Polskę przez tak liczne wieki…”, a na ekranie wyświetlane były teksty utworów.
Na zakończenie dębickich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Domu Kultury i Kinie Kosmos odbył się koncert ,,Najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne” w wykonaniu chóru i orkiestry Krakowskiej Młodej Filharmonii pod dyr. Marka Kluzy. Wśród utworów odegranych i odśpiewanych przez młodych artystów znalazły się takie pieśni, jak m.in. ,,Bogurodzica”, ,,Rota”, ,,Wojenko, wojenko”, ,,O mój rozmarynie”.