Jest to archiwalna wersja strony. Aktualna strona znajduje się pod tym adresem.

Urząd Miejski w Dębicy - Logo

Wiedeń w Dębicy

Czwartek, 18 Październik 2018

Plakat

Wiedeń, światowa stolica muzyki. Tam mieszkają, koncertują i kształcą się młodzi, zdolni i znani na światowej arenie muzycy Maciej Skarbek i Nikolaus Singhania.

26 października 2018 o godzinie 17:00 zagrają w Auli Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych dla dębickiej publiczności przepiękne utwory wybitnych kompozytorów.

W programie koncertu usłyszymy: „Sonatę fortepianową b-moll op.35” – F. Chopina,” Sonatę na fortepian i wiolonczelę g-moll op.19-1. część „- S. Rachmaninowa (opracowanie własne na fortepian i puzon), „Sicilienne” op.78 - G. Faure oraz „Sonatę na fortepian i klarnet f-moll op.120 nr 1” - J. Brahmsa (opracowanie własne na fortepian i puzon).

Dzięki tym utalentowanym muzykom będziemy mogli poczuć atmosferę i magię wielkich wiedeńskich sal koncertowych. Cieszymy się, że Dębica może choć na chwilę być jak Wiedeń, a my możemy jak znana wiedeńska publiczność oklaskiwać światowej sławy wykonawców muzyki klasycznej (niekiedy w nowoczesnych aranżacjach).

Maciej Skarbek swoją przygodę z muzyką rozpoczął w Rzeszowie, gdzie z wyróżnieniem ukończył dwie szkoły muzyczne w klasie fortepianu pani Żanny Parchomowskiej. Następnie wyjechał do Wiednia. Tam w 2017 roku ukończył Universität für Musik und darstellende Kunst we Wiedniu oraz Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien w klasie Rolanda Batika. Obecnie jest studentem studiów magisterskich w klasie światowej sławy Jury Margulisa.

Maciej jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród na międzynarodowych konkursach zarówno jako solista, jak i kameralista. Najważniejsze z nich to między innymi: 2. Nagroda na Międzynarodowym Podkarpackim Konkursie Chopinowskim w Rzeszowie (2010), Finalista w Konkursie „Musica Juventutis” we Wiedniu (Austria, 2012 – duo flet i fortepian, 2016 – duo kontrabas i fortepian), 1. Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej „Alpe Adria” (Włochy, 2013), 3. Nagroda w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej „CIMCA” (Portugalia, 2013), Nagroda Specjalna w dziedzinie Kameralistyki przyznana przez Gina Bachauer International Music Association (Grecja, 2014), Nagroda na Konkursie „Fidelio” we Wiedniu (Austria, 2015 & 2017), 1. Nagroda oraz Nagroda Publiczności na Międzynarodowym Konkursie Duo Skrzypce – Fortepian „A Feast of Duos” (Szwajcarja, 2016).

Młody pianista kształcił się pod okiem wielu wybitnych profesorów. Ma na swoim koncie występy w Polsce, na Ukrainie, w Łotwie, Austrii, Słowenii, Grecji, Malcie, Włoszech, Norwegii, Szwajcarji, Portugali, Niemczech i Izraelu . W sezonie 2016/2017 zadebiutował na deskach słynnego wiedeńskiego Teatru Narodowego – Volkstheater Wien – gdzie jako pianista wraz z wybitnym gronem aktorów prezentował sztukę „Klein Zaches – Operation Zinnober” (E.T.A. Hoffmann) w reżyserii Victora Bodo, jak również w 2017 roku wydał swoją pierwszą publikację „Importance of tonality in Beethovens piano sonatas”, która będzie w sprzedaży od 9 listopada 2017 w wielu krajach świata.

W najbliższym czasie ma w planach koncerty w Austrii, Niemczech, Japonii i Kuwejcie.

Nikolaus Singhania pochodzi z Weissenbach an der Triesting (Austria). Od 1998 roku uczył się gry na skrzypcach, później również na altówce w klasie Evy Schanznig. W 2004 roku odkrył dla siebie puzon, który zaczął doskonalić najpierw pod okiem Dietera Schickbichlera, później w klasie Stefana Thurnera w tej samej szkole muzycznej. W 2010 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu. Od 2013 roku studiuje puzon basowy w klasie Marka Gaala (Opera wiedeńska, Wiener Philharmoniker).

Do tego młody puzonista doskonali się pod okiem Erika Hainzla (Tonkünstler Niederösterreich, Vienna Art Orchestra) oraz Matthiasa Gfrerera (Opera Graz). Odbył kursy mistrzowskie u takich profesorów, jak: Joseph Alessi , Jonas Bylund , Jesper Busk- Sorensen. W 2014 roku Nikolaus był uhonorowany Nagrodą Specjalną (nie przyznano wówczas miejsc)  oraz Nagrodą za najlepsze wykonanie utworu nowoczesnego na Międzynarodowym Konkursie Konserwatorium Moskiewskiego im. P. Czajkowskiego. Trzy lata później wygrał audycję orkiestrową do Akademii Filharmoników Wiedeńskich. Występował podczas słynnych Salzburger Festspiele. Młody muzyk substytuował już w następujących orkiestrach: Symfonicy Wiedeńscy, Filharmonicy Wiedeńscy, Opera Wiedeńska, Orkiestra Sceniczna Opery Wiedeńskiej, Wiener Volksoper, Tonkünstler Niederösterreich, Klangforum Wien, Wiener Concertverein, Wiener Hofmusikkapelle, Orchester Wiener Akademie (itd.).

Nikolaus Singhania prowadzi klasę instrumentów dętych blaszanych o niskim rejestrze w szkole muzycznej w Bad Fischau-Brunn. Jako dyrygent współpracuje z All Generation Symphonieorchester i Brassensemble Goldmessing. Usłyszeć można go zarówno na instrumentach nowoczesnych, jak i historycznych.

Puzonista grywał między innymi: w Rosji, Japonii, Chinach, Korei, wielu europejskich krajach jak również w słynnych salach koncertowych, takich jak: Musikverein Wien, Filharmonia Berlińska, Wielka Sala Festiwalowa w Salzburgu, Opera Pekińska, Tokyo Opera City, Sala Symfoniczna w Osace, Opera Wiedeńska, Konzerthaus Wiedeński, Salla Lotte w Seoulu.

26 października 2018 o godzinie 17:00 Ci zdolni, młodzi muzycy zagrają w Auli Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych dla dębickiej publiczności przepiękne utwory wybitnych kompozytorów.

W programie koncertu usłyszymy: „Sonatę fortepianową b-moll op.35” – F. Chopina,” Sonatę na fortepian i wiolonczelę g-moll op.19-1. część „- S. Rachmaninowa (opracowanie własne na fortepian i puzon), „Sicilienne” op.78 - G. Faure oraz „Sonatę na fortepian i klarnet f-moll op.120 nr 1” - J. Brahmsa (opracowanie własne na fortepian i puzon) .

Dzięki tym utalentowanym ludziom będziemy mogli poczuć atmosferę i magię wielkich wiedeńskich sal koncertowych. Cieszymy się, że Dębica może choć na chwilę być jak Wiedeń, a my możemy jak znana wiedeńska publiczność oklaskiwać światowej sławy wykonawców muzyki klasycznej ( niekiedy w nowoczesnych aranżacjach).

Archiwum newsów