Dębickie obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego
Wtorek, 09 Październik 2018
W niedzielę 7 października 2018 roku odbyły się w Dębicy obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystości rozpoczęła msza święta, której przewodniczył kapelan środowiska żołnierzy AK, ks. Ryszard Piasecki, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi. W swoim kazaniu poruszył kwestię roli, działalności i znaczenia kobiet w Armii Krajowej. Podkreślił również niezwykle ważny, ale niestety nieco zapomniany i nie zawsze doceniany fragment dziejów Polskiego Państwa Podziemnego służby kobiet w strukturach Armii Krajowej. To właśnie kobiety stanowiły ponad 10% stanu osobowego wszystkich formacji AK. Wbrew powszechnym wyobrażeniom nie tylko służyły jako łączniczki i sanitariuszki, ale wykonywały także inne ważne i niebezpieczne zadania.
Przykładem może być postać księżnej Heleny Jabłonowskiej. Człowieka nietuzinkowego. Pomagała uwięzionym, nieustannie interweniując u władz niemieckich. Czyniła zabiegi mające uchronić młodzież przed wywózką na roboty przymusowe. Często wykupywała ich, przeznaczając na ten cel rodzinny majątek. W ten sam sposób doprowadziła do zwolnienia z więzień wielu aresztowanych. – mówił ks. Piasecki
W kościele zgromadziły się poczty sztandarowe, a także przedstawiciele służb mundurowych, weterani AK, władze samorządowe miasta Dębicy i powiatu dębickiego, młodzież oraz mieszkańcy.
Podczas przy świętej została odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca bohaterstwo kobiet ziemi dębickiej walczących o niepodległość Polski.
TREŚĆ NA TABLICY:
PAMIĘCI BOHATERSKICH KOBIET ZIEMI DĘBICKIEJ WALCZĄCYCH O NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI
***
MATKOM ŻONOM CÓRKOM SIOSTROM ŻOŁNIERZY WOJSKA POLSKIEGO
ŁĄCZNICZKOM I SANITARIUSZKOM WOJSKOWEJ SŁUŻBY KOBIET OBWODU ZWZ-AK DĘBICA
UCZESTNICZKOM PODZIEMIA ANTYKOMUNISTYCZNEGO
W ROKU JUBILEUSZU STULECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI
ŚRODOWISKO ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ
INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ
BOŻE DAJ IM WIECZNY POKÓJ
***
Tablicę odsłonili przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowisko 5. Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy z Panią Prezes kpt. Izabelą Podhalańską. Następnie Mariusz Szewczyk Burmistrz miasta oraz Andrzej Regułą Starosta Powiatu Dębickiego złożyli kwiaty pod tablicą.
Po mszy św. zgromadzeni w świątyni przeszli pod Miejskie Gimnazjum nr 1 w Dębicy, na którym znajduje się tablica upamiętniająca bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego.
Przybyłych gości przywitał dyrektor Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy Zbigniew Drzymała. Po wykonaniu hymnu państwowego przez Miejską Orkiestrę Dętą w Dębicy pod batutą Stanisława Świerka z przemówieniem okolicznościowym wystąpił Maciej Małozięć - wiceprezes Okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który mówił, że bez idei walki, którą zapoczątkowało Polskie Państwo Podziemne dzisiaj prawdopodobnie nie byłoby wolnej Polski. W swoim wstąpieniu na szczególną uwagę zwrócił na postać gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego, który 30 września 1944 r.został mianowany Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych. Urodził się 1 czerwca 1895 r. w Chorobrowie koło Brzeżan na Podolu w starej rodzinie ziemiańskiej Mieczysława Mariana Komorowskiego herbu Korczak i Wandy Prawdzic-Zaleskiej. Od roku 1915 jako podoficer i oficer austriackiej kawalerii Komorowski walczył najpierw na froncie rosyjskim, a później włoskim. Już w 1916 r. został porucznikiem. W listopadzie 1918 r. został oficjalnie przyjęty w szeregi odrodzonego Wojska Polskiego. Jednak już wcześniej przez pogrążone w chaosie rozpadające się Austro-Węgry przedarł się wraz z polskimi żołnierzami swojego oddziału do Dębicy, gdzie tworzono 9 Pułk Ułanów Małopolskich. 21 listopada 1918 r. pierwszy ze szwadronów pułku wyruszył na front walk z Ukraińcami. Brał udział w odsieczy Lwowa. Od października 1944 do maja 1945 r. gen. Komorowski był przetrzymywany w niemieckich oflagach, początkowo w Langwasser pod Norymbergą, a od lutego 1945 r. w Colditz w Saksonii. 10 maja 1945 r. przybył do ambasady RP w Paryżu. Dwa dni później przyjechał do Londynu, gdzie przejął od gen. Władysława Andersa funkcję Naczelnego Wodza.
Po zakończeniu części oficjalnej nastąpiło złożenie kwiatów i wieńców pod tablicą Polskiego Państwa Podziemnego.W imieniu miasta Dębicy kwiaty złożyli Mariusz Szewczyk Burmistrz Miasta Dębicy i Ryszard Pękala Przewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy.
Pan Zbigniew Drzymała Dyrektor Miejskiego Gimnazjum nr 1 podziękował wszystkim instytucjom, organizatorom, harcerzom, strzelcom, pocztom sztandarowym i służbom porządkowym za okazaną życzliwość, współpracę i osobiste zaangażowanie w przygotowanie, zabezpieczenie i właściwy przebieg uroczystości. Wyrazy wdzięczności złożył także Miejskiej Orkiestrze Dętej za uświetnienie uroczystości.
Na zakończenie uroczystości wyrazy głębokiego szacunku i podziękowania Mariusz Szewczyk Burmistrz Miasta skierował do Pana Macieja Małozięcia i Zbigniewa Drzymały, dzięki którym powstała tablica upamiętniająca bohaterstwo kobiet ziemi dębickiej walczących o niepodległość Polski. Podziękował także kapłanom za koncelebrację mszy św. oraz wszystkim zebranym, którzy tak licznie przybyli uczcić wspólnie pamięć bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego.