Dzień Sybiraka
Poniedziałek, 24 Wrzesień 2018
W dniu 23 września br. w kościele pw. św. Jadwigi obyła się msza święta z okazji Dnia Sybiraka, która była celebrowana przez ks. Ryszarda Piaseckiego i księży z dębickich parafii. Wierni modlili się za nieżyjących, jak też i obecnych wśród nas Sybiraków.
Obchodzony 17 września w rocznicę sowieckiej napaści na Polskę Dzień Sybiraka jest dniem upamiętnienia blisko 1,5 miliona osób, obywateli polskich, które zostały zesłane na Sybir, na nieludzką ziemię z której tylko nielicznym udało się powrócić do Ojczyzny. W lutym 1940 roku w nocy do wielu polskich domów na wschodnich ziemiach przedwojennej Polski zastukali funkcjonariusze NKWD zabierając całe rodziny wraz z dziećmi, lidami starymi i chorymi. Na spakowanie niezbędnych rzeczy było niewiele czasu. Polacy zostali przetransportowani do wcześniej przygotowanych towarowych wagonów, w których umieszczano nawet po 60 osób. Trwającej najczęściej miesiąc podróży w makabrycznych warunkach bardzo wielu nie przeżyło. Choroby i mróz zdziesiątkowały przede wszystkim dzieci. W gronie zesłańców obok dorosłych znalazło się kilkaset tysięcy dzieci. Z ponad 200 tysięcy na Syberię dzieci do Polski wróciło około 70 tysięcy. Ta szczególna data dla Sybiraków i Kresowian, jest symbolem naznaczenia ich życia, sposobem na zachowanie w pamięci ich tragedii i tułaczego losu.
Po mszy świętej Sybiracy, kombatanci, władze powiatu dębickiego, władze miasta Dębicy i gminy Dębica, harcerze, strzelcy oraz mieszkańcy miasta spotykali się przy Symbolicznym Grobie Sybiraków na Cmentarzu Wojskowym, gdzie oddano hołd tym, którym nie dane było powrócić do ojczystej ziemi ,którzy dokończyli swój żywot na „nieludzkiej ziemi”. Sybiracy i zaproszeni goście zapalili znicze i złożyli wieńce i kwiaty. W imieniu miasta Dębicy kwiaty złożyli Mariusz Szewczyk Burmistrz Miasta Dębicy i Wojciech Iwasieczko Zastępca Burmistrza.
W imieniu Sybiraków głos zabrała prezes dębickiego oddziału Związku Sybiraków Pani Maria Aktyl. Przypomniała dzieje Sybiraków oraz lata spędzone na obczyźnie. O wywiezionych na Syberię, jako niemowlęta lub kilkuletnie dzieci bądź urodzone już na nieludzkiej ziemi. W imieniu swoim, jak również członków Związku Sybiraków w Dębicy złożyła podziękowania wszystkim za udział w uroczystości z okazji Dnia Sybiraka.
Zaś, w dniu 13 września br. w Muzeum Regionalnym w Dębicy podczas tegorocznych Dni Sybiraka odbyła się premiera czwartej i ostatniej części filmu dokumentalnego "Dębiccy Sybiracy - historia kamerą zapisana". Film przedstawia historię zesłań na Sybir Polaków, ich losy, wielki patriotyzm jaki okazywali w bardzo trudnych warunkach w jakich przyszło im żyć na zesłaniu i powrotach do Polski.
Organizatorami Dni Sybiraka był Związek Sybiraków w Dębicy oraz Muzeum Regionalne w Dębicy.