SPOTKANIE DIALOGOWE NA TEMAT „ROZWIJANIE KOMPETENCJI KLUCZOWYCH UCZNIÓW”
Piątek, 06 Lipiec 2018
W dniu 5 lipca w Sali sesyjnej Urzędu Miejskiego odbyła się debata na temat „Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów - szkolenia i doradztwo dla JST w woj. podkarpackim”. Spotkanie odbyło się w ramach projektu realizowanego na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej - Podkarpacki Ośrodek Samorządu Terytorialnego w ramach działania 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020. Projekt popierany jest również przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty.
Cel projektu:
Projekt ukierunkowany jest na rozwój szkół i kompetencji kluczowych uczniów poprzez wdrożenie programów szkoleniowo-doradczych wraz z obudową metodyczną, a także wdrożenie planów podnoszenia jakości oświaty oraz wspomagania szkół w zakresie kompetencji kluczowych uczniów, takich jak: technologii informacyjno-komputerowych; kompetencji matematyczno-przyrodniczych; języków obcych; nauczania eksperymentalnego; właściwych postaw uczniów, m. in. kreatywności, innowacyjności, pracy zespołowej oraz metod zindywidualizowanego podejścia do ucznia.
W ramach projektu realizowane są następujące zadania:
- szkolenia oraz doradztwo w zakresie tworzenia lokalnego planu podnoszenia jakości usług oświatowych i wspomagania szkół w zakresie rozwoju kompetencji kluczowych,
- wdrożenie lokalnego planu podnoszenia jakości, w przypadku naszego miasta, w 3 szkołach podstawowych (SP 2, SP 8 i SP 12) oraz objęcie tych szkół procesem wspomagania,
- uruchomienie sieci współpracy wykorzystujących platformę www.doskonaleniewsieci.pl.
W debacie zorganizowanej w Urzędzie Miejskim wzięli udział:
burmistrz i zastępca burmistrza miasta, przewodniczący Rady Miejskiej, radni miejscy – członkowie komisji oświaty, dyrektorzy jednostek organizacyjnych miasta Dębicy, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy dębickich szkół, prezesi stowarzyszeń działających na rzecz oświaty, naczelnicy wydziałów i pracownicy UM w Dębicy, nauczyciele, uczniowie i rodzice uczniów, lokalna prasa i telewizja.
Moderatorem debaty była pani Maria Utracka – szkoleniowiec i doradca wyznaczony dla miasta Dębicy w ramach realizowanego projektu.
Uczestnicy spotkania pracowali metodą WORD CAFE odpowiadając na cztery pytania:
- JAKIE JEST TWOJE ZDANIE NA TEMAT KSZTAŁCENIA W DĘBICKICH SZKOŁACH METODĄ PROJEKTU Z WYKORZYSTANIEM PRACY ZESPOŁOWEJ ?
- JAKI POWINIEN BYĆ ABSOLWENT DĘBICKIEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ ?
- JAKI POWINIEN BYĆ NAUCZYCIEL SPEŁNIAJĄCY OCZEKIWANIA OBECNYCH CZASÓW ?
- JAK WZBOGACIĆ PROGRAM WYCHOWAWCZY SZKOŁY W CELU KSZTAŁTOWANIA SATYSFAKCJONUJĄCYCH POSTAW UCZNIÓW ?
Natomiast uczniowie wykonywali prace plastyczne dotyczące „Szkoły Moich Marzeń”, a później przedstawiali opracowane przez siebie wizje i spojrzenia okiem młodego człowieka na kondycję i szanse rozwoju placówek oświatowych.
Debata przebiegała w bardzo ożywionej i twórczej atmosferze. Wypracowane wspólnie wnioski zaprezentowane zostały w prezentacji komputerowej, a następnie wykorzystane będą w opracowaniu planu wspomagania szkół w zakresie rozwijania kompetencji uczniów