Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Dębicy
Poniedziałek, 05 Marzec 2018
Już po raz ósmy mieszkańcy ziemi dębickiej uczcili pamięć o „Żołnierzach Wyklętych”. Kulminacją cyklu tegorocznych obchodów były uroczystości patriotyczno – religijne oraz bieg „Tropem Wilczym”, które odbyły się w niedzielę 4 marca 2018 r.
W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” z ziemi dębickiej w dniu 3 marca br. w Domu Kultury i Kino Kosmos Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy odbyło się wzruszające widowisko patriotyczne pt. „ Niezłomni dla Niepodległej” w wykonaniu młodzieżowej grupy artystycznej „Safo”. W trakcie spektaklu miało miejsce uroczyste wręczenie Medali za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, przyznanych przez Zarząd Główny w Warszawie. Medale otrzymali: ppor. Wiesława Pawlus, kpt. Tadeusz Garstka oraz mjr Jerzy Krupa.
4 marca br. na dębickim rynku, w kościele pw. św. Jadwigi i na cmentarzu wojskowym wzorem lat ubiegłych oddano cześć tym, którzy z bronią w ręku stanęli do walki o wolną ojczyznę. Uroczystości rozpoczęły się na rynku z udziałem 33. Batalionu Lekkiej Piechoty 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Łukasza Cieplińskiego. Dowódca kompanii honorowej ppor. Mariusz Pustułka złożył meldunek przybyłemu na miejsce uroczystości dowódcy batalionu ppłk Rolandowi Waszkowiakowi. Następnie ppłk Waszkowiak wraz z burmistrzem Miasta Dębicy Mariuszem Szewczykiem dokonali przeglądu pododdziału i oddali honory licznym sztandarom. Po przywitaniu żołnierzy przez dowódcę batalionu nastąpiło wciągnięcie flagi na maszt i odegranie przez Miejską Orkiestrę Dętą hymnu państwowego.
Wśród licznie przybyłych na obchody nie zabrakło weteranów wojennych, parlamentarzystów, władz samorządowych, licznych pocztów sztandarowych oraz mieszkańców Dębicy.
W swoim wystąpieniu burmistrz Miasta podkreślał, jak ważna jest pamięć na co dzień o ofierze jaką Żołnierze Wyklęci złożyli, abyśmy mogli cieszyć się wolnością i nie możemy w żadnym wypadku pozwolić, by ich śmierć poszła na marne. „Dziś pragniemy oddać cześć i hołd oraz wyrazy najwyższego szacunku żyjącym i poległym bohaterom, którzy w obronie niepodległościowego bytu Państwa Polskiego walczyli o wolność narodu i urzeczywistnienie demokratycznych dążeń społeczeństwa. Prawda o heroicznej postawie i czynach żołnierzy powojennej konspiracji niepodległościowej zwanych „Wyklętymi” skrywana była przez lata, a pamięć o ich czynach zacierana była bez śladu. Wreszcie teraz, po wielu latach mamy okazję oddać im zasłużony hołd i cześć za świadectwo męstwa, niezłomną postawę patriotyczną i za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Dziś, kiedy młode pokolenie Polaków wychodzi na ulice by uczcić ich walkę i nieugiętą postawę to oni, Żołnierze Niezłomni stali się zwycięzcami” – mówił burmistrz Miasta Dębicy Mariusz Szewczyk.
Na zakończenie uroczystości na rynku zostały złożone przez organizatorów wiązanki kwiatów przy pomniku zamordowanych żołnierzy z oddziału Jana Stefki „Mściciela”.
W kościele pw. św. Jadwigi w Dębicy odbyła się Msza Święta poświęcona „Wyklętym”. Koncelebrze przewodniczył ks. prałat Ryszard Piasecki, kapelan środowiska Armii Krajowej.
Po mszy zgromadzeni przeszli na cmentarz wojskowy przy ul. Cmentarnej, gdzie przeprowadzony został ceremoniał wojskowo-religijny. Po modlitwie ks. prałata Ryszarda Piaseckiego w intencji bohaterów Polski Podziemnej ppor. Wojciech Iwasieczko, zastępca burmistrza odczytał Apel Pamięci, a następnie została oddana salwa honorowa i złożono kwiaty przy symbolicznym grobie ppłk. Adama Lazarowicza oraz pomniku-kwaterze Polskiego Państwa Podziemnego.
Uroczyste obchody w dniu 4 marca br. zostały wzbogacone w godzinach popołudniowych o Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych - „Tropem Wilczym”. Miasto Dębica po raz pierwszy uczestniczyło w tym projekcie, największym biegu pamięci w Polsce. W biegu na dystansie 1963 metrów wzięło udział w Dębicy 100 zawodników. Najmłodszymi biegaczami byli: Milena Południk, Jakub Tokarz, Wiktor Wójcik, Brajan Krawiec, Nikola Krawiec i Wiktoria Lis. Najstarszą zawodniczką była Anna Grabowska, a zawodnikiem Stanisław Sztorc. Pierwsze miejsce w biegu zdobył Wojciech Gawle, na drugim miejscu uplasował się Grzegorz Szerszeń, a na trzecim Rafał Gardziel. Na zakończenie biegu na wszystkich uczestników czekała gorąca grochówka.
Warto podkreślić, że bieg wystartował w tym dniu w całej Polsce oraz za granicą. Wzięło w nim udział 70 tysięcy biegaczy z 333 miast w Polsce, w tym z Dębicy oraz 8 miast za granicą. W biegu wzięli również udział żołnierze polscy i państw sojuszniczych w 7 misjach wojskowych w Bośni, Kosowie, Kuwejcie, na Łotwie, w Rumunii oraz w Afganistanie i Iraku.
Organizatorem dębickich uroczystości byli Światowy Związek Żołnierzy AK 5 PSK Dębica, powiat dębicki, miasto Dębica, Miejski Ośrodek Kultury, parafia św. Jadwigi oraz Katolickie Centrum Edukacji KANA. Obchody były centralnym punktem tegorocznego cyklu przedsięwzięć z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Dębicy.