Jest to archiwalna wersja strony. Aktualna strona znajduje się pod tym adresem.

Urząd Miejski w Dębicy - Logo

Jest taka Komisja

Piątek, 23 Marzec 2018

Mkrpa

W Polsce jest około milion osób uzależnionych od alkoholu, jednak z powodu szkód z tym związanych cierpi znacznie więcej osób.

Przyjmując średnio czteroosobową rodzinę, jest to liczba około 4 milionów, a gdy pod uwagę weźmiemy dodatkowo osoby nadużywające alkoholu (jeszcze nie uzależnione) to możemy mówić o czterokrotnej liczbie, czyli około 8 milionach osób ponoszących negatywne skutki wynikające z działania alkoholu. Problem związany z używaniem alkoholu powinien być traktowany poważnie, ponieważ  każdy uzależniony czy nadużywający alkoholu nie zauważa negatywnych skutków swojego postępowania i broni się przed zaprzestaniem spożywania. Dlatego konieczne jest podejmowanie działań wstępnych w stosunku do rodziny nadużywającego. Tę rolę pełni właśnie Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z siedzibą w Urzędzie Miejskim w Dębicy. Komisja prowadzi rozmowy interwencyjno-motywujące z rodziną nadużywającego alkohol, podczas których  padają pytania i stwierdzenia np.:

 

Dlaczego on nam to robi?

Jeżeli widzi, co się z nim dzieje, to powinien przestać pić.

Dlaczego nie przestanie skoro to niszczy jego i nas?

 

Odpowiedź na takie pytania nie jest łatwa, gdyż u osoby  nadużywającej  alkoholu przez dłuższy czas następuje zmiana sposobu myślenia w wyniku psychologicznych mechanizmów uzależnienia. Uzależnianie to długi proces, który powoduje zmianę wartości i sposobu postrzegania świata. Osoby, które nie mają tego problemu nie rozumieją tych mechanizmów i stąd nasuwają im się wyżej zadane pytania czy stwierdzenia. Odpowiedni sposób interwencji jest konieczny po to, aby uzależniony chciał się zmienić i dostrzegł destrukcyjność swojego myślenia. W rozmowach prowadzonych przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych biorą udział osoby znające specyfikę choroby alkoholowej i wspomniane wyżej mechanizmy uzależnienia. Chcąc skutecznie pomóc uzależnionemu, musimy zdać sobie sprawę, że postrzega on alkohol jako "lekarstwo" na większość problemów życia codziennego, jako dobry i skuteczny sposób na to, z czym sobie nie radzi. W związku z powyższym nie chce rezygnować  z tego  "lekarstwa".

            Często stworzenie uzależnionemu możliwości innego spojrzenia na sytuację życiową, poznanie innych sposobów radzenia sobie z problemami codziennego funkcjonowania, jest motywacją do rozważania rezygnacji ze spożywania alkoholu. Jeżeli taką motywację uda się wzbudzić,  to Komisja proponuje, a nawet umożliwia  korzystanie z innych form pomocy takich jak leczenie terapeutyczne, grupy wsparcia, czy kontakt bieżący z psychoterapeutą. Dobrze przeprowadzone rozmowy mają na celu doprowadzić do tego, aby osoba nadużywająca alkoholu zauważyła, że problemem nie są trudne sytuacje życiowe tylko uzależnienie lub skłonność do radzenia sobie przy pomocy alkoholu.

            W sytuacjach, gdy osoba uzależniona jest nam szczególnie bliska,  próbujemy sami robić wszystko, aby jej pomóc. Nie mogąc zrozumieć jej zachowania próbujemy ją zmieniać stosując różne sposoby, m.in. często rozmawiamy, prosimy, nawet grozimy konsekwencjami, wylewamy alkohol, zabieramy pieniądze i utrudniamy tym samym dostęp do alkoholu. Ponieważ wszystkie te zabiegi nie odnoszą zamierzonego skutku i sytuacja w rodzinie staje się coraz bardziej dramatyczna, wówczas popadamy w stan bezsilności i rezygnacji. Przyjęcie takiej pasywnej postawy stanowi wręcz kardynalny błąd, gdyż istniejący problem dotykający całej rodziny pozostaje nierozwiązany, wręcz przeciwnie może stworzyć bliskim prawdziwe piekło. W takich sytuacjach  pomocnym organem może stać się Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, której należy problem zgłosić i powierzyć prowadzenie sprawy. Można to z łatwością uczynić w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Wydziale Spraw Obywatelskich. Uświadomienie członkom rodziny, w jaki sposób powinni sobie radzić oraz, że nie są pozostawieni z problemem samym sobie, ma ogromne znaczenie zarówno psychologiczne, jak i praktyczne. Skorzystanie z pomocy Komisji, w której pracują specjaliści przygotowani do podejmowania stosownych działań w takich sytuacjach, może mieć zbawienne znaczenie dla rozwiązania istniejącego problemu. Pozytywnym efektem działań samej Komisji jest skuteczne zmotywowanie uzależnionego członka rodziny do pracy nad sobą poprzez korzystanie z różnych form terapii i wsparcia w instytucjach działających na terenie naszego miasta. Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych może również jako organ do tego uprawniony wystąpić do sądu  o zobowiązanie do poddania się leczeniu odwykowemu, które w określonych sytuacjach ma także swój sens. Nie nadużywając tego uprawnienia, czyni to jednak zawsze w sytuacjach, kiedy inne zastosowane formy okażą się bezskuteczne.

  Źródło: Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

                                                                       

Archiwum newsów