Dębiczanie upamiętnili 74. rocznicę rozstrzelania 54 zakładników przy cegielni
Poniedziałek, 05 Luty 2018
2 luty to bardzo ważna data dla społeczności dębickiej. Jak co roku, tego dnia w naszym mieście odbyły się uroczystości upamiętniające 74. rocznicę rozstrzelania 54 zakładników przez okupanta niemieckiego obok cegielni w Dębicy. Przedstawiciele władz samorządowych, wojska polskiego, organizacji pozarządowych i politycznych, związków kombatanckich oraz szkół wzięli udział w mszy świętej, która odbyła się w kościele pw. Ducha Świętego w Dębicy, a następnie udali się na uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem przy cegielni w Dębicy.
Druga część uroczystości odbywająca się przy pomniku obok cegielni rozpoczęła się wprowadzeniem pododdziałów asysty honorowej 33 Batalionu Lekkiej Piechoty 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej pod dowództwem ppłk Rolanda Waszkowiaka. Wszystkich przybyłych na uroczystość powitał Zastępca Komendanta ZHP Sławomir Gleń, który przypomniał historię tragicznego wydarzenia, jakie miało miejsce 2 lutego 1944 roku obok dębickiej cegielni. 54 członków ruchu oporu Armii Krajowej zostało rozstrzelanych przez okupanta niemieckiego niedaleko toru kolejowego. Był to odwet za akcję, w której wcześniej zginęło kilkunastu żołnierzy niemieckich. Ofiarami zbrodni byli więźniowie pochodzący z Rzeszowa, Sędziszowa, Ropczyc oraz Tarnowa. Przywiezieni z Krakowa do Dębicy, związani drutem kolczastym, zostali brutalnie pozbawieni życia. Do dziś znane jest tylko 30 imion i nazwisk osób, które zostały rozstrzelane.
Po modlitwie odmówionej w intencji zamordowanych przez proboszcza parafii Matki Bożej Anielskiej w Dębicy ks. Jana Krupę, głos zabrał Zastępca Burmistrza Wojciech Iwasieczko, który podkreślił wagę i duże znaczenie poświęcenia Polaków w budowaniu historii i siły narodu polskiego. ,,Z tragicznych doświadczeń wojny naród polski wyniósł jedno: nie ma nic droższego niż ludzkie życie. Nikt w żadnej sytuacji nie ma prawa go odbierać. I choć świat do dziś nie wyciągnął wniosków ze straszliwej zbrodni, która dokonała się w XX wieku w sercu Europy, choć słowa – nigdy więcej wojny – nadal niewiele znaczą, musimy pamiętać, że ludzkie życie jest święte. Sytuacja wojny nie powinna już nigdy mieć miejsca. My Polacy bardzo dotkliwie odczuliśmy skutki II wojny światowej. Dlatego też oddając w tym miejscu szacunek i hołd pomordowanym, apelujemy o pokój na świecie”- powiedział podczas uroczystości Zastępca Burmistrza Wojciech Iwasieczko.
W obchodach rocznicowych w Kościele pw. Ducha Świętego, a następnie pod pomnikiem obok cegielni uczestniczyli przedstawiciele związków kombatanckich: Dębickie Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Środowisko 5-go Pułku Strzelców Konnych AK Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Związek Inwalidów Wojennych RP w Dębicy, Jan Warzecha Poseł na Sejm RP, Czesław Łączak Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Wiesław Lada Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Wojciech Iwasieczko Zastępca Burmistrza Miasta Dębicy, Andrzej Bal Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej w Dębicy, Andrzej Reguła Starosta Powiatu Dębickiego, Mateusz Smoła Przewodniczący Rady Powiatu, przedstawiciele Hufca ZHP Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów, Związku Strzeleckiego "Strzelec", organizacji pozarządowych, a także uczniowie i nauczyciele dębickich szkół i mieszkańcy Dębicy.
Tegoroczną uroczystość przygotowali: Światowy Związek Armii Krajowej z Kołem Terenowym w Dębicy, Burmistrz Miasta Dębicy, Hufiec ZHP Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów, Miejski Ośrodek Kultury oraz ks. Jan Krupa proboszcza parafii Matki Bożej Anielskiej w Dębicy.
O muzyczną oprawę uroczystości zadbała Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Stanisława Świerka, przy akompaniamencie której poszczególne delegacje składały wiązanki kwiatów i oddawały hołd pomordowanym.