Jest to archiwalna wersja strony. Aktualna strona znajduje się pod tym adresem.

Urząd Miejski w Dębicy - Logo

Akcja Sprzątanie świata - „Nie ma śmieci – są surowce”.

Piątek, 13 Październik 2017

sprzatanie świata

Już po raz 24. w Polsce odbyła się Akcja Sprzątanie świata – w tym roku pod hasłem „Nie ma śmieci – są surowce”. Celem tej edycji było zwrócenie uwagi, na to że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, są w rzeczywistości surowcami. Nie mogą one kończyć jako „śmieci” – na składowisku, w lesie czy w rzece, ale poprzez segregację odpadów powinny z powrotem trafiać do wykorzystania.

sprzatanie świata sprzatanie świata Img_2190

 Jak co, roku uczniowie i przedszkolaki sprzątali najbliższe otoczenie swoich szkół i przedszkoli. Odbyło się wiele pogadanek i rozmów na temat potrzeby ochrony przyrody, utrzymywania czystości środowiska naturalnego.  Dodatkowo uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 9 wybrali się do Zakładu Segregacji Odpadów Stałych w Paszczynie.

Celem przedsiębiorstwa jest gospodarka odpadami komunalnymi pochodzących nie tylko z  terenu miasta Dębicy, ale także z terenu całego powiatu dębickiego. Przedsiębiorstwo prowadzi między innymi odbiór odpadów komunalnych w tym segregowanych, kompostuje odpady organiczne, produkuje nawóz organiczny.
Uczniowie zobaczyli cały zakład, między innymi halę główną wraz z linią technologiczną sortowni odpadów zmieszanych i z selektywnej zbiórki, która stanowi część mechaniczną instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów.
Na zdjęciu hala sortownicza, z widoczną linią technologiczną. To właśnie do tego miejsca trafiają odpady z naszych domów, szkół i przedszkoli, gdzie pracownicy zakładu sortują odpady na poszczególne frakcje (np. papier, szkło, metale).


Część odpadów jest  poddawana kolejnym procesom np. biologicznego przetwarzania, niektóre odpady takie jak papier, tektura po część jest gotowa  do sprzedaży. Na zdjęciu widoczne są „kostki” z tekturą, jedna taka kostka może nawet ważyć ponad 200 kg.  

Ponadto na terenie zakładu zainstalowano linię do przetwarzania odpadów tworzyw sztucznych PET. Linia pozwala przetworzyć do 1000 Mg/rok odpadów PET pochodzących z selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Produktem finalnym jest rozdrobnione tworzywo sztuczne w postaci płatka PET, który jest produktem do przetworzenia u innych przetwórców tworzyw sztucznych (m. in. wykorzystywany jest do produkcji żywic, taśm poliestrowych). Uczniowie na miejscu mieli okazje sprawdzić właściwości płatka pochodzącego z odpadów tworzyw sztucznych.

 

Archiwum newsów