"Ocalmy od zapomnienia" - wystawa w domu parafialnym przy ul. Orlej
Wtorek, 19 Wrzesień 2017
17 września w domu parafialnym przy kościele pw. Serca Pana Jezusa w Dębicy – Latoszynie odbył się wernisaż wystawy “Ocalmy od zapomnienia” poświęconej patronom dębickich ulic, bohaterom Ziemi Dębickiej, żołnierzom AK. Wystawa otwarta została dokładnie w 78 rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę.
Spotkanie rozpoczęło się wykładem historyka Artura Getlera, podczas którego zgromadzeni wprowadzeni zostali w rys historyczny i dalsze konsekwencje wydarzeń z 17 września 1939 roku. W dalszej części wykładu prelegent przedstawił postaci bohaterów ziemi dębickiej m.in. Adama Lazarowicza, Józefa Lutaka, Ludwika Marszałka i Jana Kity. W ostatniej części wystąpienia Artur Getler mówił o bezimiennych ofiarach nazizmu i stalinizmu, ludziach, którzy byli wywiezieni na „nieludzką ziemię”, ginęli w łagrach i komorach gazowych. Tym setkom tysięcy bezimiennych ofiar nazizmu i stalinizmu poświęcony jest ustanowiony w 2009 roku a przypadający na 23 sierpnia Europejski Dzień Upamiętnienia Ofiar Nazizmu i Stalinizmu.
Dzięki współpracy z Muzeum Regionalnym w Dębicy i osobami prywatnymi podczas wystawy w domu parafialnym można było obejrzeć także udostępnione przez te instytucje i osoby eksponaty: saperki, hełmy, wojskowe płócienne czapki, pociski. Przybliżeniu sylwetek bohaterów ziemi dębickiej służyły także eksponowane kopie świadectw szkolnych żołnierzy AK i innych osobistych dokumentów.
Uczestniczący w otwarciu wystawy w gronie których znaleźli się mieszkańcy osiedla Wolica oraz przedstawiciele władz miejskich i powiatowych wzięli udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych i zapowiedzieli, że jest to pierwsze tego typu spotkanie upamiętniające zasłużonych dębiczan, ale nie ostatnie. W przyszłym roku, również 17 września planowana jest kolejna wystawa poświęcona bohaterom ziemi dębickiej i patronom dębickich ulic.