Jest to archiwalna wersja strony. Aktualna strona znajduje się pod tym adresem.

Urząd Miejski w Dębicy - Logo

"Ocalmy od zapomnienia" - wystawa w domu parafialnym przy ul. Orlej

Wtorek, 19 Wrzesień 2017

Ocalmy od zapomnienia

17 września w domu parafialnym przy kościele pw. Serca Pana Jezusa w Dębicy – Latoszynie odbył się wernisaż wystawy “Ocalmy od zapomnienia” poświęconej patronom dębickich ulic, bohaterom Ziemi Dębickiej, żołnierzom AK. Wystawa otwarta została dokładnie w 78 rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę.

Ocalmy od zapomnienia Ocalmy od zapomnienia Ocalmy od zapomnienia Ocalmy od zapomnienia Ocalmy od zapomnienia Ocalmy od zapomnienia Ocalmy od zapomnienia Ocalmy od zapomnienia Ocalmy od zapomnienia Ocalmy od zapomnienia Ocalmy od zapomnienia Ocalmy od zapomnienia Ocalmy od zapomnienia Dsc03372 Ocalmy od zapomnienia Ocalmy od zapomnienia Ocalmy od zapomnienia Ocalmy od zapomnienia Ocalmy od zapomnienia Ocalmy od zapomnienia

Spotkanie rozpoczęło się wykładem historyka Artura Getlera, podczas którego zgromadzeni wprowadzeni zostali w rys historyczny i dalsze konsekwencje wydarzeń z 17 września 1939 roku. W dalszej części wykładu prelegent przedstawił postaci bohaterów ziemi dębickiej m.in.  Adama Lazarowicza, Józefa Lutaka,  Ludwika Marszałka  i Jana Kity. W ostatniej części  wystąpienia Artur Getler mówił o bezimiennych ofiarach nazizmu i stalinizmu, ludziach, którzy byli wywiezieni na „nieludzką ziemię”, ginęli w łagrach i komorach gazowych. Tym setkom tysięcy bezimiennych ofiar nazizmu i stalinizmu poświęcony jest ustanowiony w 2009 roku a przypadający na 23 sierpnia Europejski Dzień Upamiętnienia Ofiar Nazizmu i Stalinizmu.  
Dzięki współpracy z Muzeum Regionalnym w Dębicy i osobami prywatnymi podczas wystawy w domu parafialnym można było obejrzeć także udostępnione przez te instytucje i osoby eksponaty: saperki, hełmy, wojskowe płócienne czapki, pociski. Przybliżeniu sylwetek bohaterów ziemi dębickiej służyły także eksponowane kopie świadectw szkolnych żołnierzy AK i innych osobistych dokumentów.
Uczestniczący w otwarciu wystawy w gronie których znaleźli się mieszkańcy osiedla Wolica oraz przedstawiciele władz miejskich i powiatowych wzięli udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych i zapowiedzieli, że jest to pierwsze tego typu spotkanie upamiętniające zasłużonych dębiczan, ale nie ostatnie. W przyszłym roku, również 17 września planowana jest kolejna wystawa poświęcona bohaterom ziemi dębickiej i patronom dębickich ulic.

 

Archiwum newsów