Jest to archiwalna wersja strony. Aktualna strona znajduje się pod tym adresem.

Urząd Miejski w Dębicy - Logo

Europejski Dzień Maszynisty Kolejowego – obchody w Dębicy i Chotowej

Poniedziałek, 25 Wrzesień 2017

Dsc02727

15 września w Dębicy rozpoczęły się obchody Europejskiego Dnia Maszynisty Kolejowego. Organizatorem tego wydarzenia w tym roku był Podkarpacki Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych. Uroczystości, w których uczestniczyło ponad 400 osób objął patronatem burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk.

maszyniści maszyniści maszyniści maszyniści maszyniści maszyniści maszyniści maszyniści maszyniści maszyniści maszyniści maszyniści maszyniści maszyniści maszyniści maszyniści maszyniści maszyniści maszyniści maszyniści

W tym roku to w Dębicy maszyniści z całej Polski świętowali Europejski Dzień Maszynisty Kolejowego.  Obchody rozpoczęły się o godz. 9.30 przemarszem pocztów sztandarowych związków zawodowych maszynistów z całej Polski, zaproszonych gości i członków rodzin maszynistów ulicami Kolejową i Krakowską do kościoła pw. Ducha Świętego, gdzie o godzinie 10.00 rozpoczęła się msza święta w intencji maszynistów koncelebrowana przez arcybiskupa Henryka Józefa Nowackiego. Po mszy świętej poczty sztandarowe upamiętniły ten szczególny dla wszystkich maszynistów dzień okolicznościowym zdjęciem na schodach kościoła pw. Ducha Świętego w Dębicy.
Dalsza część uroczystości miała miejsce w Chotowej gdzie swoje wystąpienie miał prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce Leszek Miętek, który podziękował wszystkim za przybycie i wspólne świętowanie z maszynistami oraz przypomniał genezę obchodów święta maszynistów w Polsce i początki kolei w Dębicy.  Podkreślił także, że za dwa lata w 2019 roku Związek Maszynistów Polskich będzie obchodził 100 lecie swojego istnienia i nieustannie od swojego powstania stoi na straży praw pracowniczych kolejarzy i występuje w obronie polskich kolei i dziedzictwa narodowego.
Gratulacje z okazji święta maszynistów złożyli na ręce prezydenta Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce Leszka Miętka  przybyli do Chotowej goście w gronie których znalazł się burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk. Burmistrz  Dębicy skierował także specjalny list okolicznościowy do Zdzisława Motyki, Przewodniczący Podkarpackiego Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych.
„Zawód, który wykonujecie najlepiej oddaje słowo „odpowiedzialność”,  ale jak często sami przyznajecie maszynista to również powołanie, pasja  i przygoda. Życzę, aby ten entuzjazm towarzyszył w waszej codziennej pracy, a trud został doceniony przez pasażerów i pracodawców. Kolej postrzegana jest jako symbol cywilizacyjnego postępu, a zawód maszynista – zawód służby publicznej – otoczony jest w społeczeństwie szczególnym szacunkiem. Mimo, że to trudna służba, w niejednym polskim domu stała się już rodzinną tradycją. Niezmiennie oznacza ona wysoki profesjonalizm, a także poczucie odpowiedzialności za ludzkie bezpieczeństwo, które jest Państwu powierzone. Pragnę podziękować Wszystkim, którzy przez te lata budowali polską kolej. Życzę dużo zdrowia, zrealizowania planów zawodowych, coraz lepszych warunków pracy, a przede wszystkim bezpiecznej służby na kolei” – napisał w liście gratulacyjnym adresowanym do Zdzisława Motyki Mariusz Szewczyk.
Podczas uroczystości w Chotowej Łukasz Smółka, Dyrektor Gabinetu Politycznego wręczył w imieniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa Andrzeje Adamczyka odznaczenia resortowe „Zasłużony dla Transportu RP”, które otrzymali: DUDZIAK Marek,  JAŃCZAK  Bogdan,  KRAKOWIAK Jan, ŁUKASIK Tadeusz, MALISIEWICZ  Kazimierz.
Odznaczenie „Zasłużony dla Kolejnictwa” otrzymali:  BOGUCKI Grzegorz, BROŻYŃSKI Mieczysław,  BULCZAK Tadeusz, FEIGE  Janusz, GAJEWSKI Jan,  KLEKOT Adam,   KOŁODZIEJCZYK  Zygmunt,  KOZIOŁ Władysław, KRYJ Dariusz, KUPCZYK Jacek, MARCZAK  Ireneusz, PASKO Krzysztof, WESOŁOWSKI  Tomasz, WIĘCEK Krzysztof.
Prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce Leszek Miętek wręczył odznaczenia związkowe Zasłużony dla ZZM. W gronie wyróżnionych znaleźli się: Azarczyk Czesław, Cieszyński Mirosław, Czubaszek Jerzy, Duhr Henryk, Dering Andrzej, Harań Andrzej, Klemann Marcin, Kos Florian, Krzyżankiewicz Wojciech, Kuchta Tomasz, Mazik Zdzisław, Michna Grzegorz, Molek Leszek, Palkiewicz Stanisław, Rusin Jacek, Rzeźnik Jarosław, Szczepanowski Leszek, Szewczyk Andrzej, Szymiec Rafał, Świątkowski Zdzisław, Tokarski Artur, Tyrała Piotr, Urmański Jan, Wiktorowski Norbert, Wiśniowski Mieczysław.
Jak podaje „Kurier Kolejowy” na koniec czerwca 2017 r. na stanowisku maszynisty lub maszynisty pojazdu trakcyjnego zatrudnionych było 13952 osób. Ogółem na stanowiskach związanych z prowadzeniem pojazdu kolejowego, zwanych potocznie „maszynistą”, pracowało 16 908 osób. Wśród maszynistów najliczniejsi są pracownicy w wieku 55-60 lat. Ponad połowa maszynistów ma 50 lat, jednocześnie zauważalny jest spadek liczby maszynistów w wieku  powyżej 60 lat i nieznaczny  wzrost liczby maszynistów w wieku poniżej 30 lat .

 

Archiwum newsów