Święto 3 Maja w DK "Mors"
Wtorek, 09 Maj 2017
Dobrą tradycją w Dębicy stało się świętowanie rocznicy Konstytucji 3 Maja w DK „Mors” Miejskiego Ośrodka Kultury nie tylko oficjalnymi spotkaniami, ale także przedstawieniami muzycznymi. W tym roku Dębickie Towarzystwo Muzyczno-Śpiewacze przygotowało barwne widowisko operetkowe „Zemsta nietoperza” Johanna Straussa II.
Otwierający spotkanie Jan Borek, dyrektor MOK poinformował gości, iż wszystko wskazuje na to, że jest to ostatnie świętowanie Konstytucji 3 Maja w DK „Mors” w jego obecnym kształcie. Jest już niemal pewne, że w niedługim czasie rozpocznie się jego remont i Dębica zyska placówkę kultury na poziomie sięgającym jej aspiracjom i potencjałowi społecznemu i gospodarczemu.
Zanim jednak licznie zebrani dębiczanie mieli okazję podziwiać artystów uczestniczyli w uroczystości wręczenia tytułu „Zasłużony dla powiatu dębickiego”. W tym roku ten zaszczytny honor spotkał dębickie koło Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta. Tytuł przyznawany przez radę powiatu odebrali przedstawiciele koła z Anną Wójcik, jego przewodniczącą oraz członkowie zarządu. Koło działa kilkanaście lat i prowadzi schronisko dla bezdomnych mężczyzn przy ulicy Słonecznej oraz dom pomocy przy ulicy Sandomierskiej. Dziękując za wyróżnienie wzruszona wyraźnie Anna Wójcik powiedziała, że nie byłoby tych placówek i szerokiej działalności towarzystwa, gdyby nie ogromna pomoc samorządowców i ludzi biznesu oraz mieszkańców powiatu dębickiego wspierających ich „finansowo oraz modlitwą”.
Podzielona na trzy akty operetka „Zemsta nietoperza” Johanna Straussa syna jest jednym z największych osiągnięć gatunku. Muzycznie znakomita, dająca śpiewakom i aktorom ogromne możliwości wykazania swoich umiejętności wokalnych i scenicznych. Wartka i pikantna akcja (aczkolwiek nie przekraczająca dobrego smaku) nie pozostawia nikogo obojętnym. Stąd powodzenie tej operetki wystawianej od niemal 150 lat z niesłabnącym zainteresowaniem publiczności. „Zemsta nietoperza” miała bowiem swoją premierę w Wiedniu w 1874 roku i już 3 lata później wystawiono ją w Warszawie – wtedy jeszcze pod tytułem „Ładne kobietki”. Od 1932 roku w Polsce grywana jest „Zemsta nietoperza” w przekładzie Juliana Tuwima, znakomitego poety i wielkiego miłośnika kabaretu.
Nie będziemy oczywiście opowiadać historii operetki: dlatego, że zapewne wszyscy znają „Zemstę nietoperza”. Akcja w każdym razie rozgrywa się w Wiedniu, światowej stolicy walców, muzyki i wina w XIX wieku. Arystokraci i artyści flirtują ze sobą, tańczą, popisują się swoimi znajomościami i koneksjami. Uwielbiają bale i maskarady. Niekiedy po takich eskapadach boli ich głowa. Wszystko oczywiście kończy się dobrze: małżonkowie padają sobie w objęcia a ból głowy mija po lampce szampana.
Reżyser przedstawienia Jakub Bulzak pozwolił sobie na uwspółcześnienie niektórych dialogów i ubarwienie akcji kilkoma zręcznymi zabiegami inscenizacyjnymi. Wielkim zaskoczeniem dla dębickiej publiczności był gościnny udział w 3 Majowym przedstawieniu Macieja Niesiołowskiego, który na parę chwil przejął batutę od Pawła Adamka. W tym czasie maestro Adamek zajęty był wyśpiewywaniem arii na scenie – uczciwie należy przyznać, że wyszło mu to całkiem udanie.
Twórcy operetki: Paweł Adamek, Jakub Bulzak, Wacław Jałowiec, Irena Lewicka, Agata Lig-Sarama, Agnieszka Jackowska-Drożdż, Sergiusz Smolnicki, Zdzisław Worek. Występują: Anita Maszczyk, Alicja Płonka, Karolina Pawula, Katarzyna Plewniak, Sylwia Wojnar, Maciej Kucera, Leopold Stawarz, Maciej Gorczyczyński, Tomasz Furman, Grzegorz Rubacha, Jan Maślanka, Adam Pstrowski, Jakub Bulzak. Towarzyszą im: orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej w Dębicy i jej goście, balet Dębickiego Towarzystwa Muzyczno-Śpiewaczego, chóry parafii Matki Bożej Anielskiej i Miłosierdzia Bożego oraz Mielecka Grupa Wokalna. Fryzury według projektu Beaty Krupy wykonały uczennice Zespołu Szkół nr 4 im. M. Kopernika w Dębicy z klasy technik usług fryzjerskich pod opieką Beaty Krupy i Małgorzaty Proczek-Sroki. Kierownik sceny Jan Miller, prace stolarskie Franciszek Wojciech Uryasz i Jan Kubik, inspicjentki: Lidia Kolbusz, Karolina Kwiatkowska, Anna Magdoń i Agnieszka Solecka. Nad każdym przedstawieniem organizacyjnie czuwają pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury.
Ponieważ „Zemsta nietoperza” była już 10 realizacją Jakuba Bulzaka w Dębicy Mariusz Szewczyk, burmistrz miasta oraz Andrzej Reguła, starosta dębicki wręczyli mu okolicznościowy adres z podziękowaniami.
Dla porządku dodajmy, że „Zemsta nietoperza” była 18. premierą muzyczną przygotowaną przez artystów amatorów i profesjonalistów po kierunkiem Pawła Adamka.
Za rok, kolejna, 19. premiera…
Źródło: Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy