Jest to archiwalna wersja strony. Aktualna strona znajduje się pod tym adresem.

Urząd Miejski w Dębicy - Logo

Bezpieczniejsze miasto - nowy system monitoringu w Dębicy

Poniedziałek, 22 Maj 2017

Monitoring miasta

Z inicjatywy Burmistrza Miasta Dębicy Mariusza Szewczyka oraz radnych Rady Miejskiej przygotowana, a następnie przyjęta została Polityka bezpieczeństwa i porządku publicznego na lata 2016-2019 miasta Dębicy „Służyć i dbać o bezpieczeństwo”, w której zdiagnozowano potrzeby mieszkańców w zakresie poczucia bezpieczeństwa oraz zaproponowano szereg inicjatyw, które zmniejszą poziom przestępczości w mieście. Jednym z nich było uruchomienie nowego monitoringu miejskiego, który będzie tańszy w utrzymaniu, a dawać będzie dokładniejszy obraz w lepszej rozdzielczości.

Monitoring miasta Monitoring miasta Monitoring miasta Monitoring miasta Dsc00712

Do tej pory usługi w zakresie monitoringu w mieście świadczyła zewnętrzna firma ochroniarska, która wykorzystywała własny sprzęt do monitoringu - około 28 kamer analogowych i 2 cyfrowe, zajmowała się jego obsługą, a także obserwacją obrazu
we własnym centrum monitorowania. Niezadowalający standard świadczonych usług, słaby, nieczytelny obraz, który był prawie nieprzydatny w celach identyfikacyjnych, a do tego  wysokie koszty obsługi systemu, długi czas reakcji oraz przede wszystkim brak możliwości ciągłej kontroli obrazu przez samorząd miasta stały się impulsem
do utworzenia od podstaw własnego nowoczesnego systemu monitorowania, z którego zadowoleni będą wszyscy mieszkańcy Dębicy.
Obecny system składa się z 17 kamer zainstalowanych w różnych punktach miasta, których lokalizacja po licznych analizach, badaniach i konsultacjach wybrana została we współpracy z Policją oraz Strażą Miejską. Do jego budowy wykorzystano wysokiej jakości kamery cyfrowe stałopozycyjne i szybkoobrotowe. Transmisja danych odbywa się za pomocą łączy światłowodowych od punktów kamerowych do Centrum Monitoringu, który znajduje się w Straży Miejskiej, dzięki czemu obraz z kamer kontrolowany jest całodobowo.
System monitoringu cały czas będzie rozbudowywany.  W bieżącym roku powiększony zostanie o trzy punkty oraz o trzy kolejne, które dofinansowane zostaną w ramach projektu „Ograniczenie niskiej emisji w Dębicko – Ropczyckim Obszarze Funkcjonalnym poprzez zakup nowoczesnych autobusów oraz poprawę infrastruktury drogowej związanej z obsługą transportu drogowego”, a w latach następnych w zależności od potrzeb i analizy zagrożeń.
Zalety nowego systemu monitoringu to między innymi wysoka rozdzielczość obrazu
z kamer cyfrowych o bardzo dobrej jakości Full HD, możliwość przybliżania obrazu, większe pole widzenia kamer, zmaksymalizowanie efektywności pracy Straży Miejskiej poprzez całodobową kontrolę obrazu (brak dodatkowych kosztów obsługi monitoringu), dzięki czemu czas reakcji na zdarzenie jest natychmiastowy, co wpłynie na poprawę poczucia bezpieczeństwa mieszkańców.
Co więcej, koszt funkcjonowania systemu jest niższy od poprzedniego, co przedstawia poniższa tabela.
Szacunkowa symulacja kosztów systemu monitoringu wizyjnego miasta na lata 2017r., 2018r., 2019r., 2020r., 2021 r. oraz 2022r. w porównaniu starego systemu z nowym, z założeniem, że w starym systemie wprowadzono kamery cyfrowe zamiast analogowych.  

Tabela koszty - zobacz

Symulacja kosztów w każdym kolejnym roku pokazuje, jakie oszczędności wprowadza nowy system monitoringu, który w analizowanym okresie jest o blisko połowę tańszy od poprzedniego. Co więcej, cały sprzęt jest własnością miasta, a nie firmy zewnętrznej.
Nowy monitoring miejski funkcjonuje od kilku tygodni i już widać efekty, co pokazuje zwiększona liczba interwencji Straży Miejskiej oraz Policji, dzięki czemu mieszkańcy mogą czuć się bezpieczniej.


Podsumowanie – porównanie dotychczasowego systemu z nowym.

Tabela podsumowanie - zobacz

Lokalizacja kamer:
PK0l Rynek (płyta Rynku)
PK02 ul. Piekarska (zbieg ul. Piekarskiej i Rynku)
PK03 ul. Sobieskiego – Kaprys (róg ul. Sobieskiego i ul. Krakowskiej)
PK04 ul. Słowackiego (róg ul. Krakowskiej i ul. Słowackiego)
PK05 Park Jordanowski
PK06 ul. Kościuszki (rondo  im. Ks. Heleny Jabłonowskiej)
PK07 Most Straszęcin (rondo im. K. Lipienia)
PK08 Dworzec PKP (rondo im. Sybiraków)
PK09 ul. Kraszewskiego (plac targowy)
PK10 ul. Szkolna (skrzyżowanie ul. Słonecznej z ul. Szkolną)
PK11 Rondo Szpital
PK12 Rondo Drogowców
PK13 ul. 3 Maja
PK14 ul. Cmentarna (naprzeciwko Powiatowego Urzędu Pracy)
PK15 ul. Rzeszowska Blaszak
PK16 ul. Piłsudskiego ( MOSiR róg budynku basenu)
PK17 Os. Matejki

 

 

 

Archiwum newsów