Narodowe Święto Niepodległości w Dębicy
Środa, 16 Listopad 2016
11 listopada 2016 r. w Dębicy miały miejsce uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Uroczystości rozpoczęły się na Rynku, gdzie ceremoniał poprowadził komendant hufca hm. Mateusz Cebula.
Po odegraniu Hymnu Państwowego, przywitaniu pocztów sztandarowych, oficjalnego otwarcia uroczystości i powitania wszystkich przez Przewodniczącego Rady Miejskiej w Dębicy, Burmistrz Miasta Mariusz Szewczyk wygłosił okolicznościowe przemówienie. Z okolicznościowym koncertem pieśni legionowych wystąpiła Miejska Orkiestra Dęta.
Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod Dęby Pamięci, Memoriał Smoleński, Krzyż Solidarności oraz pomnik Świętego Jana Pawła II, gdzie przedstawiciele władz miasta Dębicy i Powiatu Dębickiego, organizacji Związków Zawodowych „Solidarność” złożyli kwiaty.
Następnie wszyscy uczestnicy Narodowego Święta Dnia Niepodległości przemaszerowali do Kościoła p.w. Św. Jadwigi, gdzie o godzinie 11.00 odbyła się uroczysta msza za Ojczyznę, po której na Placu Gryfitów pod figurą Matki Boskiej, która została ufundowana, jako wotum wdzięczności za odzyskaną niepodległość przez społeczeństwo Dębicy w 1919 roku złożyli wiązanki kwiatów delegacje parlamentarzystów, władz samorządowych, organizacji kombatanckich, służb mundurowych, organizacji pozarządowych, szkół.
Wieczorem w Domu Kultury „Mors” Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy odbyła się druga część Święta Odzyskania Niepodległości.
Spotkanie, w którym wzięli udział parlamentarzyści, władze miasta i powiatu, przedstawiciele związków kombatanckich, stowarzyszeń, organizacji, przedstawiciele spółek miejskich i przedsiębiorstw oraz mieszkańcy Dębicy rozpoczął się występem Miejskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Igloopolanie”.
Podczas uroczystości miało miejsce wręczenie przez burmistrza Mariusza Szewczyka, Przewodniczącego Rady Miejskiej Szczepana Mroczka i Wiceprzewodniczącego Andrzeja Bala odznaczeń: „Honorowy Obywatel Miasta Dębicy” oraz „Zasłużony dla Miasta Dębicy”. Honorowe wyróżnienia przyznawane są osobom, organizacjom i instytucjom za zasługi włożone w rozwój miasta, jego promocję oraz pracę na rzecz mieszkańców.
Wyróżnienia przyznaje Rada Miejska na wniosek Kapituły wyróżnień.
W gronie uhonorowanych tytułem : Honorowy Obywatel Miasta Dębica” Zbigniew Lazarowicz.
Tytuł „Zasłużony dla Miasta Dębica” otrzymali: Pani Helena Wątróbska, Stanisław Cieszkowski i Zakład Karny.
„Wręczane dzisiaj Panu Zbigniewowi Lazarowiczowi odznaczenie Honorowego Obywatela Miasta Dębica jest tytułem szczególnym, którym na przestrzeni blisko 20 lat wyróżnionych zostało jedynie 6 osób w gronie których znaleźli m.in. Krzysztof Penderecki i Eugeniusz Kwiatkowski.
Przyznany pani Helenie Wątróbskiej, Stanisławowi Cieszkowskiemu i Zakładowi Karnemu w Dębicy tytuł „Zasłużony dla Miasta Dębicy” świadczy o znaczeniu jakie Rada Miejska przywiązuje do ich działalności i postawy.” - mówił podczas przemówienia Mariusz Szewczyk – Burmistrz Miasta.
Honorowy Obywatel Miasta Dębicy
Zbigniew Lazarowicz, który otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Dębicy nie mógł przyjechać z Wrocławia na uroczystość ze względu na stan zdrowia. Jego list z podziękowaniem za honorowy tytuł przeczytał Jan Borek.
Zbigniew Lazarowicz to postać niezwykła, wielki patriota, który całe swoje życie poświęcił działalności na rzecz wolnej Polski. Żołnierz Armii Krajowej pseudonim „Bratek”, dowódca plutonu AK Gumniska, uczestnik Bitwy na Kałużówce. Po wojnie razem z ojcem Adamem był ścigany przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego za działalność w AK oraz zaangażowanie w struktury organizacji podziemia antykomunistycznego : „NIE”, Delegatury Sił Zbrojnych oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W 1947 roku razem z ojcem został aresztowany i był przesłuchiwany w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego.
W latach 1980–1981 i w okresie stanu wojennego Zbigniew Lazarowicz był członkiem „Solidarności”. W 1982 r. internowany w więzieniu w Nysie. Jest współtwórcą podziemnej struktury wydawniczej, zajmował się drukiem i kolportażem podziemnych wydawnictw dla wrocławskiej „Solidarności Walczącej” .Po 1989 r. zaangażował się w działalność Związku Żołnierzy Armii Krajowej, był członkiem założycielem Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Krakowie oraz założycielem i członkiem Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK.
Każdego roku od kilkudziesięciu lat Zbigniew Lazarowicz przyjeżdża na uroczystości rocznicowe z okazji bitwy na Kałużówce, gdzie dzieli się z uczestnikami uroczystości wspomnieniami z okresu wojny i daje im niezapomnianą i jedyną w swoim rodzaju lekcję lokalnej historii i patriotyzmu.
Historię swoją i swojego ojca oraz wielu towarzyszy broni, przyjaciół z konspiracji i żołnierzy AK zawarł na kartach kilku publikacji m.in. wspomnień o swoim ojcu Adamie Lazarowiczu pt. „Klamra – mój ojciec”. Był także konsultantem przy produkcji filmów historycznych m.in. „WiN – ostatnia nadzieja” – filmu wyróżnionego na festiwalu w Gdyni w 2015 roku. Za zasługi dla wolności i niepodległości Polski został odznaczony Krzyżem Walecznych i czterokrotnie Medalem Wojska i Krzyżem Partyzanckim. Jest ostatnim żyjącym dowódcą bitwy na Kałużówce.
Zasłużeni dla miasta Dębica 2016
Helena Wątróbska była przez 25 lat (do 2015 roku) prezesem Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Dębicy. Wieloletni i bardzo ceniony pracownik służby zdrowia i ośrodków społecznych. Uczestniczyła we wszystkich rocznicach i wydarzeniach patriotycznych organizowanych na terenie Ziemi Dębickiej. Jej społeczna działalność ukierunkowana była na kształtowanie aktywnych postaw członków w pracy dla dobra Ojczyzny i tworzenie warunków do współpracy środowisk kombatanckich w imię nadrzędnych interesów narodu i państwa, umacniania solidarności kombatantów w kraju i za granicą. Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana za swoją działalność na niwie patriotycznej i społecznej. Helena Wątróbska to postać nietuzinkowa, życzliwa, cierpliwa i empatyczna, służąca pomocą i wsparciem osobom potrzebującym. Wartości pracy Heleny Wątróbskiej na rzecz mieszkańców miasta Dębicy, jak i całego regionu, nie da się w żaden sposób przecenić.
Stanisław Cieszkowski jest absolwentem Wydziału Chemii Politechniki Rzeszowskiej. Pracę w dębickim Stomilu rozpoczął w 1980 r. na stanowisku mistrza zakładu produkcji mieszanek. Kolejne szczeble awansu zawodowego doprowadziły go w 2014 roku do stanowiska prezesa Zarządu Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. Firma prowadzona przez Stanisława Cieszkowskiego od lat aktywnie angażuje się w rozwój lokalnej społeczności Dębicy poprzez liczne akcje edukacyjne, aktywności zwiększające świadomość zasad bezpieczeństwa oraz promowanie wydarzeń kulturalnych, a także inne m.in. wspierające rozwój uzdolnionych dzieci i młodzieży, współpracuje z lokalnymi szkołami, pomaga niepełnosprawnym, a także zachęca do wspólnej integracji i świętowania np. poprzez corocznie organizowany festiwal muzyczny Goodfest. Stanisław Cieszkowski przez cały okres swojej działalności niestrudzenie działał i działa na rzecz lokalnej społeczności.
W imieniu Zakładu Karnego tytuł Zasłużonego dla Miasta Dębicy odebrał jego dyrektor ppłk Bogdan Witkoś. Zakład Karny w Dębicy od lat aktywnie współpracuje z miastem Dębica wykonując różnorodne zadania na rzecz mieszkańców. Jedną z form współpracy z samorządem jest kierowanie do darmowych prac społecznych więźniów odbywających karę pozbawienia wolności. Znaczna część z nich bierze udział w programach, których zadaniem jest resocjalizacja skazanych przez pracę. Szczególnie nieoceniona była pomoc skazanych przy usuwaniu skutków powodzi, które dotknęły miasto w 2009 i 2010 roku. Działalność Zakładu Karnego w Dębicy, w tym dyrektora Bogdana Witkosia spotyka się z dużym uznaniem wśród mieszkańców miasta Dębicy i regionu.
Ostatnim akcentem obchodów Święta Niepodległości w DK „Mors” był występ Andrzeja Sikorowskiego z córką Mają oraz zespołem. W jego składzie – co warte podkreślenia – gra na akordeonie dębiczanin Jakub Mietła. W konercie można było usłyszeć piosenki Andrzeja Sikorowskiego z okresu działalności zespołu Pod Budą oraz nowe utwory z ostatniej płyty „Okno na Planty” nagranej z córką Mają.