Jubileuszowe spotkanie Miejskiego Zespołu Interdyscyplinarnego do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
Wtorek, 05 Lipiec 2016
W dniu 27 czerwca 2016 roku w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy przy ulicy Akademickiej 12 odbyło się jubileuszowe- podsumowujące pięć lat działalności posiedzenie Miejskiego Zespołu Interdyscyplinarnego do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
W spotkaniu uczestniczyli członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego powołanego Zarządzeniem Burmistrza Miasta Dębica z dnia 9 czerwca 2011 roku a także zaproszeni goście: Burmistrz Miasta Dębica Pan Mariusz Szewczyk i Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy Pani Małgorzata Kędzior.
Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego - zastępca Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy Pani Marzena Socha przedstawiła prezentację multimedialną przedstawiając pracę Zespołu Interdyscyplinarnego i Grup Roboczych w latach 2011 – 2016.
Na podkreślenie zasługuje różnorodność działań profilaktycznych i diagnostycznych realizowanych oprócz obowiązkowych działań interwencyjnych w ramach procedury Niebieskiej Karty. Oceniono efekty realizacji „Programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie na terenie miasta Dębica na lata 2011-2015”. Do Miejskiego Zespołu Interdyscyplinarnego wpłynęło w tym okresie 304 Niebieskie Karty, do pracy nad którymi powołano 1002 Grupy Robocze złożone z pracowników socjalnych, policjantów dzielnicowych, pedagogów, pracowników Ośrodka Interwencji Kryzysowej, asystentów rodzin i kuratorów sądowych. W każdej z tych spraw GR pracowała z ofiarami przemocy w rodzinie, a w większości przypadków doszło również do spotkania ze sprawcami.
Działania profilaktyczne realizowane były zarówno z własnych środków (opracowanie i dystrybucja ulotek informacyjnych, spotkania z młodzieżą szkół średnich, szkolenia i superwizje członków zespołu interdyscyplinarnego) jak i ze środków pozyskanych w ramach konkursów ogłaszanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Pomocy Społecznej Ad Astram (pikniki rodzinne o charakterze edukacyjno – rekreacyjnym, terapia grupowa, indywidualne poradnictwo specjalistyczne i grupy wsparcia dla rodzin z problemami opiekuńczo-wychowawczymi). Łączna wartość pozyskanych środków to 62 540 złotych w ramach projektów: „Kocham życie a nie bicie”, „W pracy przeciw przemocy” i „Razem przeciw przemocy”.
Jednocześnie podejmowano działania diagnozujące zjawisko przemocy na terenie miasta Dębica poprzez przeprowadzenie badań ankietowych wśród środowisk zagrożonych i dotkniętych zjawiskiem przemocy, mieszkańców miasta i specjalistów zajmujących się wsparciem rodzin i przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. Wnioski z badań posłużyły do opracowania „Programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie na terenie miasta Dębica na lata 2016-2010”. Jego główne cele to:
1) zmniejszenie skali zjawiska przemocy w rodzinie na terenie miasta Dębica poprzez przełamywanie społecznych stereotypów przyzwalających na zachowania przemocowe i kształtowanie postaw społeczności lokalnej działaniami edukacyjnymi, profilaktycznymi i informacyjnymi
2) zwiększenie skuteczności interwencji wobec osób stosujących przemoc w rodzinie poprzez podnoszenie kompetencji służb i instytucji oraz indywidualizację działań
3) zwiększenie pomocy i ochrony ofiar przemocy w rodzinie poprzez rozwijanie lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy i nowych form pracy środowiskowej i terapeutycznej
Spotkanie zakończyły wystąpienia gości i życzenia dla członków Miejskiego Zespołu Interdyscyplinarnego aby podejmowane działania były skuteczne i przyczyniały się do poprawy jakości życia dębickich rodzin.
źródło: MOPS Dębica