Metafizyczne przestrzenie i konkretne osoby
Środa, 20 Kwiecień 2016
W Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Akademickiej przez najbliższe trzy tygodnie można oglądać dwie wystawy: Marzeny Makiel-Hędrzak – „Anatomia codzienności” – rysunek i malarstwo oraz fotografie Piotra Pochwata „Portrety”.
Marlena Makiel-Hędrzak jest obecnie profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego (obszerną jej biografię można przeczytać na naszej stronie internetowej). Jej rysunki Paweł Nowicki, obecny na wernisażu w Dębicy filozof, określa, jako „metafizyczną dal, której doświadczamy poprzez własne wnętrze. /.../ Każdy nosi nad sobą własne niebo, wezwanie oddali by biec za horyzont, który ucieka ciągle w nieskończoność. /.../ Tym, co w pracach artystki narzuca się wraz z pierwszym wrażeniem jest poczucie iluzoryczności - tymczasowość” ludzkiego istnienia na tle bezkresnej dali”.
Inny krytyk sztuki Katarzyna Pisarczyk pisze i rysunkach Marleny Makiel Hędrzak, że są „to dzieła głęboko przemyślane, gdzie każdy znak ma swoje miejsce i znaczenie. Artystka z wielką wrażliwością łączy z pozoru nie przystające do siebie fragmenty, wycinki i kadry, z których składa się życie i tworzy z nich własny, bardzo osobisty obraz rzeczywistości. Przedmioty i sytuacje nabierają nowego znaczenia, są jak słowna układanka, którą każdy może odczytać na swój sposób i zawsze będzie to sposób właściwy. Prace artystki urzekają delikatnością i rozmachem, ekspresją wypowiedzi, czułością matki portretującej dziecko, reporterską trafnością obserwacji czy wreszcie wrażliwością poety, który świat widzi oczyma duszy. Opisuje go tak, by widz mógł choć na chwilę przystanąć i swój własny świat na tę chwilę opuścić”.
Piotr Pochwat, to dębiczanin. Swoją wystawę indywidualną miał 20 lat temu w Galerii Sztuki. Uczestniczył wystawach środowiskowych. Obecnie w Galerii Sztuki prezentuje swoje fotografie zebrane w kalendarzu „Obserwatora Lokalnego” i dołączone do niego. Niezwykle interesujące portrety „bohaterów codzienności”, ludzi, którzy mają jakąś pasję: zbierają starocie, kochają konie, opiekują się bezdomnymi psami, robią pisanki – małe dzieła sztuki, dżemy i marynaty, biegają. Dodatkowym walorem tych jego fotografii jest to, że pokazują nam sąsiadów. Ci, którzy obejrzą wystawę fotografii Piotra Pochwata już nigdy nie powinni przejść obojętnie mimo innego człowieka. Jego zdjęcia każą nam z ogromną pokorą patrzeć na innych – ten, kogo mijamy na ulicy też może być takim „bohaterem codzienności”, też może mieć swoją interesującą historię.
Galeria Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00, w soboty od 10.00 do 14.00 i w niedziele od 13.00 do 17.00. Wstęp wolny.