Jest to archiwalna wersja strony. Aktualna strona znajduje się pod tym adresem.

Urząd Miejski w Dębicy - Logo

Świetna zabawa z „Piękną Lucyndą”

Wtorek, 24 Listopad 2015

Img_7739

W ostatnią sobotę członkowie i sympatycy Klubu Miłośników Teatru, Muzyki i Opery działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury w Dębicy mieli okazję obejrzeć jedno z najlepszych przedstawień komediowych ostatnich lat Tarnowskiego Teatru. Była to „Piękna Lucynda” w reżyserii Eweliny Pietrowiak. Do Tarnowa na przedstawienie wybrała się 32-osobowa grupa.

„Piekna Lucynda”, to przeróbka prościutkiej komedyjki obyczajowej „Natręci” Józefa Bielawskiego. „Natręci” zostali napisani na inaugurację (równo 250 lat temu) Teatru Narodowego w Warszawie. Józef Bielawski napisał ją na zamówienie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jest to historia z życia XVIII wiecznej Warszawy. Młoda i piękna wdówka Lucynda Wahadłowska ma dwóch adoratorów. O jej rękę starają się podstarzały Podkomorzy Hilary Faworski i jego bratanek Hrabia Adam Faworski. Słusznego wyboru Lucyndzie pomaga dokonać jej ciotka Utciszewska. Jak można się domyśleć po wielu perypetiach i nieporozumieniach miłość triumfuje i łączy dwoje młodych ludzi Lucyndę Wahadłowską z Adamem Faworskim. Po drodze mamy sporo dobrej muzyki, humoru, celnych obserwacji obyczajowych aktualnych także dzisiaj.
Adaptacji „Natrętów” dokonał znakomity (aczkolwiek zapomniany) poeta i satyryk międzwojenny Marian Hemar. Współpracował z takimi literackimi tuzami jak: Antoni Słonimski, Julian Tuwim czy Jan Lechoń. W czasie wojny zamienił pióro na karabin i walczył w samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich w Palestynie i Egipcie. Po wojnie pozostał w Londynie. Do kraju nie wrócił nigdy, choć tęsknił za Polską czemu dawał wyraz w swoich poezjach. Zmarł w Dorking pod Londynem w 1972 roku.
Przedstawienie „Pięknej Lucyndy” zrealizowane w Tarnowskim Teatrze im Ludwika Solskiego w reżyserii i scenografii Eweliny Pietrowiak bardzo podobało się członkom Klubu Miłośników Teatru, Muzyki i Opery z Dębicy. Dwoje aktorów „Pięknej Lucyndy”: Kingę Piąty (Ciotka Utciszewska) i Ireneusza Pastuszaka (Podkomorzy Hilary Faworski) dębicka publiczność mogła niedawno oglądać w przedstawieniu „Apetyt na czereśnie” Agnieszki Osieckiej, który prezentowany był w Domu Kultury „Śnieżka” Miejskiego Ośrodka Kultury.

 

Archiwum newsów