Konfrontacje w Galerii Sztuki MOK
Poniedziałek, 16 Listopad 2015
Śmiało tak można nazwać dwie wystawy, które można przez najbliższe 4 tygodnie oglądać można w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy. Konfrontacje mistrza plastyki, dojrzałego artysty, z młodymi ludźmi, którzy stawiają pierwsze kroki na tym polu.
Głównym bohaterem jest Jan Maciej Maciuch. Dojrzały artystycznie twórca, który kilka lat temu obchodził 40-lecie swojej pracy. Urodził się w 1946 roku w Pruchniku. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Studiował na Wydziale Ceramiki i Szkła w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom w zakresie projektowania szkła. Od roku 1971 samodzielna praca twórcza.
Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę, fotografię, medalierstwo. W latach 1998 - 2002 zatrudniony w Zakładzie Historii Sztuki Sakralnej Uniwersytetu Opolskiego. Jednocześnie doktorat w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 2002 r. zatrudniony na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, prowadzi tam Pracownię Fotografii. W 2005 r. habilitacja w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od 2006 r. profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Rzeszowskiego.
W Galerii Sztuki w Dębicy można obejrzeć jego malarstwo, rysunek i fotografię. I choć jest to plastyka w trzech odsłonach, to jednak bardzo zwarta, jeśli chodzi o treść przekazu. Sam artysta zapytany, jak należy odczytywać jego prace powiedział, że każdy powinien to robić sam i na swój użytek. Dlatego też jego prace nie mają tytułów. Każdy z odbiorców jego sztuki ma bardzo szeroki zakres swobody w ich interpretacji.
Przy okazji niejako Maciej Maciuch komplementował warunki pracy Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury i zauważył dużą liczbę gości wernisażu.
W Sali Multimedialnej Galerii Sztuki można natomiast obejrzeć prace młodzieży wykonane w czasie pleneru w Zawadce Rymanowskiej. Brali w nim udział uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu dębickiego. Organizatorami tego pleneru (nota bene organizowanego już od lat) jest Starostwo Powiatowe w Dębicy. Współdziała w organizacji tego przedsięwzięcia Miejski Ośrodek Kultury. Prowadzili bowiem ten plener Ryszard Kucab, kierownik Galerii Sztuki MOK a pomagała mu Mariola Zając, pracująca w Galerii.
Barbara Pelczar-Białek, dyrektor wydziału kultury Starostwa Powiatowego w Dębicy poinformowała zebranych w Galerii, że wszystkie prace wykonane przez młodzież zostaną wystawione na licytacje w czasie koncertów charytatywnych na początku grudnia br. Ich celem jest pomoc finansowa dla dębiczanina Andrzeja Burdzy.
Jeden jedynie obraz został przekazany staroście dębickiemu Andrzejowi Regule, na pamiątkę pleneru w Zawadce Rymanowskiej.
Przypominamy, że Galeria Sztuki MOK mieści się przy ulicy Akademickiej 8, jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00, w soboty od 10.00 do 14.00, w niedziele do 13.00 do 17.00. Wstęp wolny.