Jest to archiwalna wersja strony. Aktualna strona znajduje się pod tym adresem.

Urząd Miejski w Dębicy - Logo

Badania dotyczące zjawiska przemocy na terenie powiatu dębickiego

Środa, 18 Listopad 2015

Mops2

W ramach programu „Razem przeciw przemocy” dofinansowanego z budżetu Województwa Podkarpackiego – Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie, a realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Społecznej „Ad Astram” we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Dębicy zostały przeprowadzone badania ankietowe dotyczące zjawiska przemocy na terenie powiatu dębickiego.

Pogłębione badania socjologiczne obejmowały 200 mieszkańców powiatu Dębica w tym:

1) 40 dorosłych mieszkańców powiatu (ankieta bezpośrednia; narzędzie badawcze – kwestionariusz do samodzielnego wypełnienia);
2) 80 profesjonalistów pracujących z rodzinami, zagrożonych przemocą (ankieta bezpośrednia; narzędzie badawcze – kwestionariusz do samodzielnego wypełnienia), w tym:
1.a) realizatorzy programów oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie,
2. b) specjaliści zajmujący się udzielaniem pomocy i wsparcia osobom doznającym przemocy w rodzinie,
3.c) specjaliści resocjalizacji i interwencji kryzysowej, pracownicy socjalni, psycholodzy, pedagodzy,
4. d) policjanci, kuratorzy sądowi, przedstawiciele prokuratury i administracji publicznej,
5. e) przedstawiciele organizacji pozarządowych
3) 30 osób stosujących przemoc w rodzinie, biorących udział w programach profilaktycznych i edukacyjnych, w tym osoby stosujące przemoc w rodzinie, odbywające karę pozbawienia wolności w jednostkach penitencjarnych (ankieta bezpośrednia; narzędzie badawcze – kwestionariusz do samodzielnego wypełnienia);
4) 50 ofiar przemocy (ankieta bezpośrednia; narzędzie badawcze – kwestionariusz do samodzielnego wypełnienia);
Przeprowadzenie badań i opracowanie diagnozy problemu przemocy na terenie powiatu  pokazało ilościowy obraz problemu w naszej lokalnej społeczności. Przedstawiło skalę   i przyczyny zjawiska przemocy w rodzinie oraz określenie postaw zarówno ofiar, jak                    i sprawców wobec problemu przemocy.
Przeprowadzone badanie miało również na celu pogłębienie wiedzy specjalistów m.in. pracowników służby zdrowia, kuratorów i policji o tym jaka jest skala ukrytej przemocy w rodzinie, jaka jest świadomość społeczeństwa w zakresie występowania przemocy w rodzinie i jakie są postawy społeczeństwa wobec tego zjawiska.
Raport z badań został dostarczony instytucjom działającym na rzecz osób dotkniętych przemocą w rodzinie na terenie Dębicy.

Źródło: MOPS w Dębicy

 

Archiwum newsów