„Czas na aktywność w mieście Dębica” - konferencja podsumowująca projekt
Wtorek, 20 Październik 2015
W Urzędzie Miejskim w Dębicy odbyła się konferencja podsumowująca realizację projektu systemowego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy „Czas na aktywność w mieście Dębica”. Projekt był realizowany od kwietnia 2008 do września 2015 roku i objął działaniami 471 osób bezrobotnych : 337 kobiet i i 134 mężczyzn korzystających z pomocy Ośrodka.
MOPS w Dębicy jako pierwszy w Województwie Podkarpackim przystąpił w 2008 roku do realizacji projektu i pozyskał łączną kwotę 3 619 639, 04 złotych z Europejskiego Funduszu Społecznego na jego realizację.
W spotkaniu udział wzięli Burmistrz Miasta Dębica Mariusz Szewczyk, Zastępca Przewodniczącego Komisji Rodziny i Polityki Społecznej Kazimierz Sak, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Ryszard Telega, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Piotr Niedbalec, przedstawiciele jednostek szkolących i specjaliści zaangażowani w realizację projektu, pracownicy MOPS pracujący w projekcie i reprezentacja uczestników projektu.
Pracownicy socjalni zawarli w projekcie 480 kontraktów socjalnych i 32 Programy Aktywności Lokalnej, skierowali do udziału w zajęciach Klubu Integracji Społecznej 181 osób, a 10 osób do uczestnictwa w zajęciach Centrum Integracji Społecznej. Blisko 400 osób skorzystało ze spotkań z doradcą zawodowym, 81 z porad specjalistów (prawnik, psycholog, terapeuta ds. uzależnień, pedagog i psychoterapeuta), 44 osoby ukończyły trening kompetencji i umiejętności społecznych, a 27 szkolenie dot. zakładania spółdzielni socjalnych. Wykształcenie na poziomie średnim ogólnym zdobyło 29 osób, a 12 odbyło staże zawodowe u pracodawców. Szesnaście rodzin z problemami opiekuńczo – wychowawczymi korzystało z pomocy asystentów rodzin a 19 rodzin ukończyło warsztaty umiejętności i kompetencji wychowawczych dla rodziców.
Największym zainteresowaniem cieszyły się szkolenia podnoszące lub nadające nowe kwalifikacje zawodowe, z który skorzystało 382 osoby w kierunkach: sprzedawca magazynier z obsługa kasy fiskalnej i komputera wraz z programami do fakturowania, przedstawiciel handlowy z prawem jazdy kat. B, kierowca wózków jezdniowych z napędem silnikowym, opiekun osób starszych i chorych, florysta, stylistka paznokci, kucharz małej gastronomii z elementami cateringu, kwalifikowany pracownik ochrony fizycznej, operator koparko- ładowarko i koparki jednonaczyniowej, kadry i płace w przedsiębiorstwie, spawanie metodą MAG i TIG, ABC wizażu z elementami autoprezentacji, podstawy obsługi programu Autocad i Excell, kelner – barman, obsługa komputera z pakietem Office, kursy językowe.
Jednocześnie w ramach Programów Aktywności Lokalnej „ Moje Osiedle. Moja Szansa” i „Nasze Dzieci. Nasza Przyszłość” organizowano okolicznościowe spotkania integracyjne dla mieszkańców miasta. Na osiedlu Matejki powołano Społeczną Radę Dzielnicy zachęcając mieszkańców do współdecydowania o swoim lokalnym środowisku.
Efektywność zatrudnieniowa projektu przekroczyła 30 procent, a o jego efektach miękkich przekonywali sami jego uczestnicy podczas konferencji słowami: moje życie się zmieniło, jestem odważniejsza, bardziej uwierzyłam w siebie, w szkole miałem lepsze oceny od syna, poprawia się moja sytuacja i nie muszę korzystać z zasiłków w MOPS.
Prowadząca konferencję kierownik projektu Marzena Socha podziękowała zespołowi projektowemu za wieloletnią, efektywną współpracę, Burmistrzom Miasta Dębica i Radzie Miejskiej za decyzje umożliwiające realizację projektu oraz kadrze MOPS na czele na z dyrektor Małgorzatą Kędzior za pomoc w realizacji projektu.
Możliwość pozyskania dodatkowych środków na działania aktywizujące podopiecznych i pozytywne efekty projektu „Czas na aktywność w mieście Dębica” zmotywowały kadrę MOPS do realizacji kolejnych programów i projektów na rzecz osób bezrobotnych, starszych, niepełnosprawnych, dzieci i rodzin z naszego miasta.