„Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Miasta Dębica-etap II” – podpisanie umowy
Środa, 19 Sierpień 2015

Wsparcie udzielone przez Islandię, Lichtenstein oraz Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
W dniu 17 sierpnia br. pomiędzy Ministrem Środowiska, w imieniu którego działa Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a Gminą Miasta Dębica podpisana została Umowa w sprawie Projektu pn. „Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Miasta Dębica-etap II” dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2009-2014 w ramach Programu PL04 „Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii”.
Całkowita wartość projektu: 3 777 931 zł
Kwota dofinansowania ze środków MF EOG: nie więcej niż 2 192 128 zł
Okres realizacji: 2015-2016
Zakres Projektu:
Projekt obejmuje wykonanie prac termomodernizacyjnych w budynkach Szkoły Podstawowej nr 9 przy ul. Grottgera 3 i Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Gajowej 9, polegających na: ociepleniu stropów i stropodachów, ociepleniu ścian zewnętrznych, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej, modernizacji centralnego ogrzewania oraz wymianie istniejącego w budynku Szkoły Podstawowej nr 12 źródła ciepła wraz z instalacją pomp ciepła.
Cel Projektu:
Głównym celem realizacji projektu jest zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło w budynkach objętych Projektem. Spowoduje to oszczędności w bieżącym utrzymaniu tych budynków, a także doprowadzi do ograniczenia emisji CO2 do atmosfery – o 583,23 ton rocznie.
Informacja o funduszach:
Poprzez fundusze EOG i fundusze norweskie, Islandia, Liechtenstein i Norwegia przyczyniają się do zmniejszania nierówności społecznych i ekonomicznych oraz wzmacniania relacji dwustronnych z państwami beneficjentami w Europie. Trzy państwa ściśle współpracują z UE na podstawie Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (Porozumienie EOG).
W okresie 2009 – 2014 wartość funduszy EOG i funduszy norweskich wynosi 1,79 miliarda euro. Norwegia zapewnia około 97% łącznego finansowania. Fundusze są dostępne dla organizacji pozarządowych, instytucji badawczych i szkół wyższych, sektora publicznego i sektora prywatnego w 12 nowo przyjętych państwach członkowskich UE oraz Grecji, Portugalii i Hiszpanii. W ich ramach ma miejsce szeroka współpraca z podmiotami z państw darczyńców, a przedsięwzięcia mogą być wdrażane do 2016 r.
Najważniejsze obszary wsparcia obejmują ochronę środowiska i zmiany klimatyczne, badania i stypendia, społeczeństwo obywatelskie, ochronę zdrowia i wsparcie dla dzieci, równość płci, sprawiedliwość oraz dziedzictwo kulturowe. Więcej informacji o funduszach https://www.eog.gov.pl/.
