Już 11 lipca kolejna edycja Jarmarku i Giełdy Staroci na dębickim Rynku
Środa, 01 Lipiec 2015

Gośćmi specjalnymi lipcowej edycji Jarmarku, który rozpocznie się na dębickim Rynku o godz. 10.00 będą trzy zespoły z Sądecczyzny: „Rożnowskie Fasolki”, „Małe Rożnowioki” oraz „Rożnowska Dolina”. Wspólnie przedstawią widowisko „Jak muzycka na przewóz cekała”. Na mieszkańców Dębicy, którzy zdecydują się sobotnie przedpołudnie spędzić na Rynku czekało będzie wiele atrakcji.
„Rożnowioki” podczas swojego występu zaprezentują różne ludowe zabawy m.in. „Gąski, gąski”, „Jaworowi ludzie”, czy „Kot i mysa”). Zabawy te organizują muzycy, którzy chcą przeprawić się na drugą stronę rzeki, a czekając na przewoźnika przygrywają dzieciom do tańca. „Rożnowskie Fasolki” i „Małe Rożnowioki” zatańczą m.in. walczyki i poleczki (tramel polka, polka suwana, polka z przyśpiewkami, warszawiankę, szewca oraz Kowola). Młodzież z zespołu „Rożnowska Dolina” zaprezentuje suitę tańców pienińskich: obyrtany, sztajer, żydówka, polka kąty, ogrodnik i kotecka. Zespół „Rożnowska Dolina” przedstawi także tańce lachowskie takie jak: krakowiak, polki, palka z nogi, cięta polka, walce, walc szybki, sztajerki, tramel-polki, szurok, krzyżok.
Prezentacja zespołów:
Zespól „Małe Rożnowioki” istnieje od 2009 roku. Skupia 34 dzieci w wieku od 6 do 16 lat. Dzieci poniżej 6 lat należą do grupy „Rożnowskie Fasolki” i niejednokrotnie wspomagają grupę starszą. Szesnaścioro Fasolek głównie uczy się tańca i śpiewu przez zabawę. W 2011 roku zespół „Małe Rożnowioki” brał udział w Dziecięcym Festiwalu Karpackim w Rabce Zdroju, a w 2012 był gospodarzem XX Festiwalu Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu. W tym samym roku uczestniczył w kolejnym Festiwalu w Rabce Zdroju. Zespół uświetniał swymi występami prymicje oraz inne imprezy okolicznościowe w kraju i za granicą m.in. w Bułgarii i kilkakrotnie na Słowacji. Ostatnim sukcesem zespołu był udział w Karpackim Festiwalu w Rabce Zdroju w czerwcu 2015 roku.
We wrześniu 2013 roku z inicjatywy Beaty Grzegorzek młodzież „Małych Rożnowioków” i cztery pary starostów stworzyli zespół „Rożnowska Dolina”, który już w 2014 r. zdobył I miejsce biorąc udział w festiwalu "Pogórzańskie gody" w Łużnej przedstawiając program „Andrzejki”. W tym samym roku zespół wystąpił gościnnie w Lendaku na Słowacji. W okresie Bożego Narodzenia wielokrotnie kolędował w okolicznych miejscowościach, czego uwieńczeniem jest nagrana płyta „Dnia jednego o północy”. Od 2015 roku młodzież zespołu przedstawia suitę tańców pienińskich. Z programem tym pokazali się na Spotkaniu Folklorystycznym w Michalczowej i Szczyrzycu. Ostatnim sukcesem jest zaproszenie na Festiwal Górali Polskich do Żywca oraz udział w Tygodniu Kultury Beskidzkiej. Zespół „Rożnowska Dolina” kultywuje folklor regionu Lachów Sądeckich. Pragnie zachować tradycję i zwyczaje pradziadów poprzez śpiew, stroje, muzykę, zabawy, taniec i dawne obrzędy.
