Jest to archiwalna wersja strony. Aktualna strona znajduje się pod tym adresem.

Urząd Miejski w Dębicy - Logo

Ryszard Dudek – Malarstwo

Poniedziałek, 15 Czerwiec 2015

Dudek1

Galeria Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy zaprasza do obejrzenia kolejnej ciekawej wystawy. Jej bohaterem jest Ryszard Dudek, artysta malarz z Rzeszowa, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie. Jego wystawę prac malarskich można oglądać do 5 lipca.

Dudek4 Dudek3 Dudek10 Dudek8 Dudek9 Dudek12 Dudek6


Artysta urodził się w Połomii koło Rzeszowa w 1947 roku. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu, studia malarskie w Krakowie (Wydział Malarstwa ASP, praca dyplomowa u Czesława Rzepińskiego). Za swój dyplom otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Od 1972. mieszka i tworzy w Rzeszowie. Był nauczycielem rysunku i malarstwa w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie, od 9 lat jest dyrektorem BWA w Rzeszowie. Jest jednym z najbardziej znanych i uznanych artystów plastyków z Rzeszowa. Uczestniczył w wielu krajowych i zagranicznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Otrzymał mnóstwo nagród i wyróżnień. Wielokrotnie wyróżniany w konkursie „Obraz Roku Rzeszów”. Dwa lata temu otrzymał medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
„Ryszard Dudek – pisze Piotr Rędziniak, artysta malarz i krytyk sztuki z Rzeszowa - to jeden z najczęściej w naszym środowisku nagradzany, wyróżniany artysta malarz. Jego malarstwo znalazło uznanie w rozmaitych gremiach jurorów w kraju i zagranicą. Obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzeach polski i świata. /.../ Pamiętając o zasadach swojego mistrza Czesława Rzepińskiego, budowania całości płótna kolorem i formą, przetwarza temat na stworzony przez siebie alfabet figur geometrycznych, znaków, kształtów, które dają zaskakujący i abstrakcyjny finał. I tu zdaje się być pod względem formalnym, sposobu budowania obrazu spadkobiercą myśli kubistów, którzy przetwarzali przedmioty, wnętrza a nawet sylwetki ludzkie na figury geometryczne - składowe istoty formy obiektu. Kolor jest zatem w jego malarstwie drugim składowym elementem obrazu, który z jednej strony aranżuje jego dramaturgię, z drugiej strony ma dopełniającą rolę wypełnienia całości obrazu emocjonalnym pierwiastkiem. Kolor, zastosowana gama kolorystyczna, zestawione kontrasty barwne, ostatecznie decydują o tej wyjątkowej magicznej sile jego obrazów. /.../ Dlatego wobec jego obrazów nie sposób przejść obojętnie. Jednych mogą denerwować i odpychać. Drugich zachwycają , emocjonalnie i estetycznie absorbują. W jednym i w drugim przypadku jest tak, iż w obrazach Ryszarda Dudka zawsze zawarta jest ogromna ekspresja, atomowa dawka emocji, niekiedy trudu twórczego i entuzjazmu jaki towarzyszy artyście przy jego malowaniu.”
W czasie wernisażu szef Galerii Sztuki MOK Ryszard Kucab wskazywał na podobieństwa w traktowaniu koloru w pracach Ryszarda Dudka oraz Franciszka Szczerbińskiego, którego wystawa retrospektywna poprzedzała obecną. Obaj artyści znali się zresztą i uczyli w tych samych szkołach plastycznych (Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu i Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Czesława Rzepińskiego). Podobieństwo zatem nie są przypadkowe.
Inny krytyk sztuki z Rzeszowa Jacek Kawałek pisze o Ryszardzie Dudku: „uprawia malarstwo sztalugowe o charakterze figuralnym (martwe natury, portrety, akty, pejzaże) i metaforycznym, zbliżone do abstrakcji. Nawiązuje do kolorystycznego nurtu w malarstwie XIX i XX stulecia, a szczególnie do tradycji polskiego koloryzmu okresu międzywojennego.
Obecna wystawa prac malarskich Ryszarda Dudka nie jest pierwszą prezentacją w Dębicy. Przed wielu laty w nieistniejącej juz obecnie Galerii BWA można było obejrzeć jego wystawę aktów.
Galeria Sztuki MOK przy ulicy Akademickiej 8 czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00, w soboty od 10.00 do 14.00 i w niedziele od 13.00 do 17.00.

 

Archiwum newsów