Rozmawiali o inwestycjach przeciwpowodziowych
Środa, 10 Czerwiec 2015

10 czerwca w Urzędzie Miejskim w Dębicy odbyło się spotkanie dotyczące projektu pn „Analiza programu inwestycyjnego w zlewni Wisłoki” realizowanego na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Głównym tematem spotkania w którym udział wzięli m.in: Jerzy Miller, Wojewoda Małopolski, Lucjan Kuźniar, wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, zastępca burmistrza Dębicy Jarosław Śliwa, Rafał Kumek, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, Małgorzata Wajda, dyrektor Podkarpackiego Zarządu melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie, Małgorzata Owsiany dyrektor Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie, starosta powiatu dębickiego Andrzej Reguła, zastępca starosty Mateusz Pasek, przewodniczący Rady Powiatu Mateusz Smoła, burmistrz Pilzna Ewa Gołębiowska, burmistrz Brzostka Wojciech Staniszewski, wójt Gminy Dębica Stanisław Rokosz, doradca wójta Gminy Dębica ds. inwestycyjnych Paweł Wolicki, radny Województwa Podkarpackiego Czesław Łączak oraz przedstawiciele samorządów lokalnych z Województwa Podkarpackiego i Małopolskiego było zaprezentowanie rekomendowanego wariantu działań oraz omówienie ostatecznie zaproponowanych inwestycji z zakresu ochrony przeciwpowodziowej na terenie zlewni Wisłoki.
Podczas przedstawiania analizy programu inwestycyjnego zlewni Wisłoki zaprezentowane zostały m.in. dane statystyczne dotyczące wykonanych inwestycji przeciwpowodziowych i wynikającego z nich zmniejszenia ryzyka powodziowego na terenie miast i gmin zarówno Województwa Podkarpackiego jaki Województwa Małopolskiego. Szczegółowo zostały zaprezentowane dane dotyczące poszczególnych miast i miejscowości z których wynikało m.in. że na terenie miasta Dębicy dzięki zrealizowanym inwestycjom przeciwpowodziowym liczba zagrożonych powodzią mieszkańców miasta zmniejszyła się z 434 do 24 osób. Na terenie Dębicy została zaproponowana budowa obwałowań oraz modernizacja istniejących i budowa nowych obwałowań przy potoku Budzisz.
Spośród wymienionych inwestycji przeciwpowodziowych zrealizowanych na terenie powiatu dębickiego znalazły się inwestycje w Brzostku (zredukowanie liczby osób zagrożonych powodzą z 634 do 145 dzięki budowie obwałowań na rzece Wisłoce), Gminie Dębica (zredukowanie liczby osób zagrożonych powodzą z 859 do 489), Gminie Żyraków (zredukowanie liczby osób zagrożonych powodzą z 871 do 88, dodatkowo proponowana jest w te gminie budowa obwałowania wzdłuż Wisłoki oraz budowa suchego zbiornika w Nagoszynie). Jedynie w Gminie Jodłowa nie została zredukowana liczba osób zagrożonych powodzią i brak na tym terenie działań przeciwpowodziowych.
Ogólny koszt działań inwestycyjnych (obwałowań) zrealizowanych na terenie obu województw wyniósł 395 milionów złotych. Koszty związane z przesiedleniem ludności z terenów zagrożonych powodzią wyniosły natomiast 548 milionów złotych.
Jak podkreślają autorzy analizy ochrony przeciwpowodziowej w chwili obecnej dzięki zrealizowanym inwestycjom ochronionych jest 82% osób, 85% budynków prywatnych i 84% budynków użyteczności publicznej.
O planowane inwestycje w Dębicy i powiecie dębickim Wojewodę Małopolskiego Jerzego Millera podczas spotkania zapytali m.in. burmistrz Brzostka Wojciech Staniszewski oraz radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Czesław Łączak. Pytania dotyczyły zarówno budowy zbiornika Kąty – Myscowa, jak również zabezpieczeń w poszczególnych gminach.
