Złożyli kwiaty na grobie Jerzego Żuławskiego
Środa, 15 Kwiecień 2015
W tym roku przypada 100 rocznica śmierci poety, dramaturga i prozaika Jerzego Żuławskiego. Pisarz najbardziej znany z Trylogii Księżycowej (m.in. „Na srebrnym globie”) podczas I wojny światowej walczył w Legionach. W 1915 roku trafił do Dębicy i tutaj zmarł 9 sierpnia w szpitalu wojskowym podczas epidemii tyfusu. 15 kwietnia aby uczcić pamięć pisarza burmistrz Mariusz Szewczyk, delegacja uczniów Szkoły Podstawowej nr 12 w Dębicy i dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty Ireneusz Kozak złożyli wiązankę kwiatów na grobie pisarza na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy.
Jerzy Żuławski urodził się 14 lipca 1874 w Lipowcu koło Rzeszowa. Dzieciństwo spędził w rodzinnym majątku, w Młynnem pod Limanową. Do gimnazjum uczęszczał w Bochni, a następnie do szkoły realnej w Krakowie. Od 1892 studiował na politechnice w Zurychu, a od 1895 do 1898 roku na Wydziale Filozoficznym uniwersytetu w Bernie, gdzie uzyskał doktorat na podstawie rozprawy „Problem przyczynowości u Spinozy”. Po powrocie do Polski uczył w gimnazjum w Jaśle i Krakowie. Od 1902 roku poświęcił się wyłącznie pracy literackiej. Wśród najbardziej znanych dzieł Żuławskiego są: trylogia science fiction dziejąca się na Księżycu (Na srebrnym globie (na jej podstawie stryjeczny wnuk pisarza, Andrzej Żuławski, nakręcił film Na srebrnym globie), Zwycięzca, Stara Ziemia), dramaty: Dyktator (1903, napisany dla uczczenia rocznicy powstania styczniowego), Ijola (1905), Koniec Mesjasza (1906), Gród słońca (1911), Wianek mirtowy (1903), Gra (1906) i Za cenę łez (1909). Żuławski był też autorem wielu zbiorów wierszy, powieści, sztuk scenicznych, rozpraw filozoficznych i estetycznych.
Postać Jerzego Żuławskiego i jego dorobek literacki zostaną przedstawione podczas XV Biesiady Literackiej, pod hasłem „Barwny świat wokół nas – rodzinnie, zdrowo, sportowo” która odbędzie się jutro, 16 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 12 w Dębicy.