Jest to archiwalna wersja strony. Aktualna strona znajduje się pod tym adresem.

Urząd Miejski w Dębicy - Logo

Uroczystości patriotyczno – religijne na Górze Śmierci

Czwartek, 30 Kwiecień 2015

Uroczystości patriotyczno – religijne na Górze Śmierci

29 kwietnia br. na Górze Śmierci w Pustkowie odbyły się uroczystości patriotyczno – religijne upamiętniające tysiące więźniów różnych narodowości przetrzymywanych i represjonowanych w Obozie Pracy Przymusowej w Pustkowie. W uroczystości, oddającej hołd ofiarom obozu w 71 rocznicę jego wyzwolenia uczestniczyli ocaleni więźniowie, młodzież, mieszkańcy Pustkowa oraz przedstawiciele miejskich, gminnych i powiatowych władz samorządowych.

Uroczystości patriotyczno – religijne na Górze Śmierci Uroczystości patriotyczno – religijne na Górze Śmierci Uroczystości patriotyczno – religijne na Górze Śmierci Uroczystości patriotyczno – religijne na Górze Śmierci Uroczystości patriotyczno – religijne na Górze Śmierci Uroczystości patriotyczno – religijne na Górze Śmierci Uroczystości patriotyczno – religijne na Górze Śmierci Uroczystości patriotyczno – religijne na Górze Śmierci Uroczystości patriotyczno – religijne na Górze Śmierci Uroczystości patriotyczno – religijne na Górze Śmierci _dsc0139 Uroczystości patriotyczno – religijne na Górze Śmierci Uroczystości patriotyczno – religijne na Górze Śmierci Uroczystości patriotyczno – religijne na Górze Śmierci

W Obozie Pracy Przymusowej w Pustkowie w latach 1940-1944  życie straciło około 15 tysięcy osób, w tym 7,5 tysiąca Żydów, 5 tysięcy jeńców radzieckich oraz 2,5 tysiąca Polaków. Więźniowie przebywający w obozie mieli za zadanie budowę instalacji związanych z wyrzutniami rakiet V1 i V2. Część z więźniów  została zamordowana, innych zabiły choroby i głód. W 1964 roku dla upamiętnienia ofiar, które straciły życie w pustkowskim obozie na Górze Śmierci wzniesiono pomnik.
Podczas tegorocznych uroczystości upamiętniających kilkanaście tysięcy ofiar które w obozie straciły życie zgromadzeni po mszy świętej odprawionej o godz. 11.30 obejrzeli fragment przedstawienia Księżna Helena Jabłonowska „Serce dla ludu, dusza dla kraju”, a następnie uczestniczyli w Apelu Pamięci i złożeniu wieńców przy pomniku.   

 

Archiwum newsów