Jest to archiwalna wersja strony. Aktualna strona znajduje się pod tym adresem.

Urząd Miejski w Dębicy - Logo

Gminny Program Wspierania Rodziny w Mieście Dębica na lata 2015 – 2017

Poniedziałek, 16 Marzec 2015

Dscf0455

Podczas V sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 13 marca 2015 roku w Urzędzie Miejskim w Dębicy przyjęto uchwałę w sprawie Gminnego Programu Wspierania Rodziny w Mieście Dębica na lata 2015 -2017. Cel programu to przywrócenie rodzinom zdolności do przezwyciężania trudności opiekuńczo – wychowawczych.

Program wspierania rodziny zawiera działania zmierzające do tworzenia warunków dla prawidłowego funkcjonowania i wychowania dzieci w rodzinach poprzez wzmocnienie funkcji rodziny, rozwijanie umiejętności opiekuńczo – wychowawczych rodziny, podniesienie świadomości w zakresie planowania oraz funkcjonowania rodziny, pomoc w integracji rodziny, przeciwdziałanie marginalizacji i degradacji społecznej rodziny oraz dążenie do reintegracji rodziny.
Program ma być realizowany przy współpracy samorządu  ze środowiskiem lokalnym, sądami i ich organami pomocniczymi, policją, instytucjami oświatowymi, podmiotami leczniczymi, a także kościołami i związkami wyznaniowymi oraz organizacjami społecznymi.
Odbiorcami programu będą rodziny zamieszkałe w Dębicy, doświadczające problemów opiekuńczo – wychowawczych, zagrożone umieszczeniem dzieci w pieczy zastępczej, bądź też takie, którym została odebrana lub ograniczona władza rodzicielska poprzez nadzór kuratora lub umieszczenie dzieci w pieczy zastępczej.
Celem Programu Wspierania Rodziny w Mieście Dębica jest stworzenie rodzinie możliwości samodzielnego zmierzenia się z problemami, wskazanie możliwości rozwiązań oraz wparcie, które będzie profilaktyczne i ochronne. Pomoc na rzecz rodzin, która zostanie zaoferowana, będzie nakierowana w pierwszej kolejności na wykorzystywanie zasobów własnych rodziny, a pomoc ze strony instytucji zostanie uruchomiona dopiero wtedy, gdy rodzina nie będzie potrafiła samodzielnie rozwiązać zaistniałych problemów.
Sposób realizacji programu to między innymi: wsparcie interdyscyplinarne, czyli pomoc instytucji oraz służb wspierających rodziny, prowadzenie i rozwój różnorodnych form wsparcia dziennego, w tym organizowanie dzieciom czasu wolnego, pokonywanie trudności szkolnych i zaburzeń zachowania, poradnictwo specjalistyczne w formie konsultacji i poradnictwa, organizowanie grup wsparcia i grup samopomocowych, których celem będzie wymiana doświadczeń czy zapobieganie izolacji, pomoc w formie rodzin wspierających, usługi asystenta rodziny, pomoc finansowa i rzeczowa dla rodzin, praca socjalna świadczona przez pracowników socjalnych oraz partycypacja gminy w kosztach umieszczania dzieci w  pieczy zastępczej.

 

Archiwum newsów