Jest to archiwalna wersja strony. Aktualna strona znajduje się pod tym adresem.

Urząd Miejski w Dębicy - Logo

Grisham, Picoult, Grochola – najpopularniejsi autorzy wypożyczani w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dębicy

Piątek, 16 Styczeń 2015

S0939110

Wypożyczalnia dla dorosłych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dębicy liczy ponad 1330 zapisanych członków, którzy regularnie sięgają po dostępną tam literaturę. Są to zarówno osoby pracujące, jak i bezrobotne, seniorzy oraz młodzież powyżej 16 roku życia.


„Zbiory dostępne w oddziale cieszą się dużą popularnością. Co roku, na przełomie października i listopada, do zbiorów biblioteki zakupywane są nowości. Istnieje także przez cały rok możliwość oddania własnych, nieużywanych już książek do biblioteki – mówi kierownik wypożyczalni dla dorosłych, Magdalena Mozgowiec.
Uwagę ludzi młodych przykuwa przede wszystkim literatura kobieca oraz romanse historyczne. Zainteresowanie budzi także dostępność książek w językach obcych – angielskim, niemieckim, francuskim oraz rosyjskim.
Dorośli częściej wybierają pozycje z literatury sensacyjnej, popularno – naukowej, psychologicznej, znajdują się również amatorzy dzieł związanych z ekonomią czy różnego rodzaju poradników.
Najpopularniejszymi nazwiskami, o które pytają czytelnicy są John Grisham, James Patterson – autorzy kryminałów, Jodi Picoult, Matthew Quick - pisarze powieści obyczajowych oraz Katarzyna Grochola, Irena Matuszkiewicz oraz Monika Szwaja - autorki polskich powieści.
Jednymi z najczęściej wypożyczanych książek są pozycje z literatury amerykańskiej. Ostatnio jednak dębiczanie coraz częściej interesują się autorami polskimi, książkami dotyczącymi regionu oraz historii Dębicy i jej okolic.  
Wypożyczalnia dla dorosłych oferuje czytelnikom możliwość e–mailowego lub telefonicznego zamawiana książek. Wystarczy podać tytuł i autora poszukiwanej pozycji, oczekiwać na wiadomość od jednej z bibliotekarek, a następnie odebrać przygotowane dzieła.
Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy wypożyczana książka nie wraca do biblioteki. „Na szczęście nie dzieje się to często” - mówi Magdalena Mozgowiec. Książki udostępniane są czytelnikowi na dwa miesiące i jeżeli po tym czasie nie zostaną zwrócone, osoba ta dostaje upomnienie. Po kolejnym upomnieniu naliczana jest kara w wysokości 5 złotych.

 

Archiwum newsów