Znów będą namawiać do badań – rusza kolejna akcja Dębica Dębiczankom.
Poniedziałek, 06 Październik 2014
Od lat październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, dlatego właśnie teraz zaczynamy kolejną akcję Dębica Dębiczankom - mówi Marzena Mordarska-Czuchra z Dębickiego Stowarzyszenia Amazonka. Znów chcemy namawiać kobiety, aby badały się, bo to najskuteczniejsza metoda walki z rakiem. Dębickie Amazonki po wydaniu kolejnej książki “Nieustraszone” nie chcą siedzieć z założonymi rękami.
- Do naszego grona trafiła niedawno 28-letnia dziewczyna. Kilkanaście miesięcy temu zdiagnozowano u niej raka piersi. Między bajki można włożyć teorie, że choroba ta dotyka panie po 50 – tym roku życia. A niestety dopiero pacjentki w tym wieku mają prawo do bezpłatnej mammografii. Chcemy powiedzieć kobietom: Idźcie się badać nawet gdy macie dopiero 25 lub 30 lat i róbcie to regularnie co roku. Nawet jeśli musicie za to zapłacić – mówi Marzena Mordarska- Czuchra.
Badanie mammograficzne dla osób poniżej 50 roku życia jest płatne. W zależności od miejsca gdzie się je wykonuje jest to koszt 80-100 zł. w przypadku mammografii i ok. 50 zł w przypadku USG.
- Zdajemy sobie sprawę, że czasem nie jest łatwo w domowym budżecie znaleźć taką sumę – mówi Grażyna Guzik szefowa Dębickiego Stowarzyszenia Amazonka. Ale aż nadto mamy przykładów, gdy takie badania po prostu ratują życie.
Rak piersi to choroba bardzo podstępna. Może latami rozwijać się bezobjawowo a gdy są już pierwsze symptomy często bywa za późno lub leczenie jest bardzo trudne.
- U mnie rak piersi został zdiagnozowany w czerwcu 2012 roku - wspomina Marzena Mordarska-Czuchra. Został wykryty na w miarę wczesnym etapie, ale i tak musiałam przejść bardzo ciężkie leczenie onkologiczne.
Akcja Dębica- Dębiczankom to drugie już przedsięwzięcie tego typu w Dębicy zorganizowane przez dębickie Amazonki. Podobnie jak w ubiegłym roku będzie ona polegała na docieraniu do kobiet z prostym przesłaniem – badajcie się.
-To przynosi efekty – mówi Teresa Szostak. W taki sposób, właśnie poprzez banner wiszący na ogrodzeniu w pobliżu Urzędu Miejskiego w Dębicy, do badań została skłoniona Małgosia Wilk. Okazało się, że jest chora. Została bohaterką naszej drugiej książki “Nieustraszone”. Jest jedną z nas.
Z przesłaniem aby kobiety się badały Amazonki będą zwracać się do kobiet miedzy innymi przez media.
Media mają ogromną siłę, kształtują nasze postawy i zwyczaje, kreują modę - tłumaczy Marzena Mordarska- Czuchra. Chcemy przy ich pomocy wykreować taką potrzebę u kobiet corocznego badania, tu na naszym dębickim podwórku. Mamy nadzieję, że znajdziemy w nich wiernego sojusznika naszych działań.