W Dębicy upamiętniono ofiary Katastrofy Smoleńskiej
Poniedziałek, 14 Kwiecień 2014
12 kwietnia na Placu Mikołajkowów został odsłonięty Memoriał Smoleński. Pomnik ten upamiętnia 96 osób, które zginęły w katastrofie Smoleńskiej w 2010 roku. W uroczytościach wziął udział burmistrz Dębicy Paweł Wolicki oraz jego zastępcy Mariusz Trojan i Jerzy Gągała oraz przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Leski.
W kościele p.w. św. Jadwigi odprawiono uroczystą mszę św., której przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż.
-Memoriał ma przywrócić godność, wielkość tych, którzy 74 lata temu zostali pomordowani nie tylko w Katyniu. Także tych, którzy 4 lata temu zginęli jakby w konsekwencji tych zdarzeń. Bo historii nie da się rozerwać. Jedna sekwencja łączy się z drugą. - mówił podczas kazania biskup Jeż.
Do Dębicy specjalnie na tę uroczystość przybyli również krewni rodzin ofiar Katastrofy Smoleńskiej żona senatora Stanisława Zająca - Alicja Zając oraz córka posłanki Grażyny Gęsickiej - Klara Gęsicka.
Zbigniew Drzymała, dyrektor Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy przedstawił zebranym historię Placu Mikołajkowów i genezę pomysłu upamiętnienia na nim zamordowanych na Wschodzie polskich oficerów związanych z Ziemią Dębicka.
-Tak zwana Dębicka Lista Katyńska liczy obecnie około 50 nazwisk - mówił Zbigniew Drzymała.
Memoriał poświęcił biskup Andrzej Jeż, a ceremonii jego odsłonięcia dokonali Alicja Zając, Klara Gęsicka, poseł Jan Warzecha oraz Stefan Bieszczad.
Uważam, że dobrze się stało, że w naszym mieście dajemy dowód, że pamiętamy o historii i nie boimy się tego publicznie pokazywać - mówi burmistrz Dębicy Paweł Wolicki. W uroczystości odsłonięcia Memoriału Smoleńskiego wzięło udział kilkuset mieszkańców miasta.