Uroczystość „Katyń... ocalić od zapomnienia” 12 kwietnia 2014
Poniedziałek, 31 Marzec 2014
Od 2009 roku miasto Dębica i społeczność szkół I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły oraz Miejskiego Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza są organizatorami uroczystości upamiętniających oficerów zamordowanych przez Sowietów.
Uroczystość z okazji 74 rocznicy zbrodni katyńskiej oraz 4 rocznicy katastrofy smoleńskiej odbędzie się 12 kwietnia 2014 (sobota).
Na uroczystość Burmistrz miasta Dębicy, społeczność I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły oraz Miejskiego Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza zapraszają wszystkich mieszkańców.
„Katyń... ocalić od zapomnienia” to ogólnopolska akcja posadzenia 21. 473 dębów. Jeden Dąb – to jedno nazwisko z listy katyńskiej. Uczestnicy projektu zobowiązują się do opieki nad Dębem Pamięci. Patronat honorowy nad akcją „Katyń. Ocalić od zapomnienia” objął wówczas śp. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Lech Kaczyński.
Uroczystość rozpocznie mszą świętą o godz. 11:00 w kościele pw. Św. Jadwigi w Dębicy za ofiary zamordowanych na „nieludzkiej ziemi” oraz ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Po mszy świętej uczestnicy przejdą na plac, gdzie znajdują się Dęby Pamięci.
W pierwszej części uroczystości odbędzie się program słowno – muzyczny w wykonaniu grupy „Safo”, a następnie młodzież złoży wiązanki kwiatów i lampiony przed tablicami upamiętniającymi ofiary zbrodni katyńskiej.
W drugiej części uroczystości nastąpi odsłonięcie pomnika - „Memoriału Smoleńskiego” upamiętniającego ofiary katastrofy w Smoleńsku. Budową pomnika zajmowało się stowarzyszenie Społeczny Komitet Budowy Pomnika. W szczególny sposób uczczone zostaną ofiary katastrofy związane z Podkarpaciem. Ich nazwiska będą odpowiednio wyeksponowane. Chodzi o minister rozwoju regionalnego i posłankę Grażynę Gęsicką, senatora Stanisława Zająca, posła Leszka Deptułę oraz generałów Kazimierza Gilarskiego i Bronisława Kwiatkowskiego.
Do Urzędu Miejskiego w Dębicy wpłynęły pisma popierające inicjatywę Społecznego Komitetu Budowy Pomnika:
1) Oświadczenie Zarządu Związku Sybiraków Oddziału w Tarnowie, do którego należy Koło w Dębicy – pobierz
2) Oświadczenie środowisk i organizacji kombatanckich miasta i powiatu dębickiego – pobierz